Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bolek Polívka zpátky ve hře a Tereza Kostková je znovu veterinářkou. TV Glosář Ely Novákové

20.11.2020
Bolek Polívka zpátky ve hře a Tereza Kostková je znovu veterinářkou. TV Glosář Ely Novákové

Foto: FTV Prima (stejně jako v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Tereza Kostková hraje ve Hvězdách nad hlavou veterinářku Lucii

FOTO A přece se točí. Zeměkoule samozřejmě, ale dokonce i nové filmy a televizní pořady. Je to sice v době dezinfekcí a roušek trochu komplikované, ale jde to. TV Prima tak před pár dny dokonce slavila dotočnou – nový seriál Hvězdy nad hlavou je hotový a diváci se prý mají příští rok na co těšit.

Kromě lékařského prostředí má český divák velice rád i příběhy z venkova. Snad proto, že většina z nás žije ve městech a život na farmě je pro nás stejná exotika, jako operační sál. TV Prima umístila na vesnici už svůj zdařilý kriminální seriál Temný kraj. Tentokrát místo detektivek vsadila na venkovskou romanci a v produkci společnosti Infinity Prague Ltd. chystá pro diváky šestnáctidílný seriál natáčený převážně v exteriérech. Vysílat se bude v příštím roce, nese název Hvězdy nad hlavou a uvidíme v něm celou řadu hvězd hereckých. V hlavní roli se představí Tereza Kostková jako venkovská veterinářka Lucie, která má hodně práce hlavně na statku bývalého starosty Prokeše. Toho ztvárňuje Bolek Polívka.

 

Bolek Polívka, Tereza Kostková a... kůň - to k životu veterinářky patří 

Tereza Kostková veterinářkou naostro

V Temném kraji šlo více o vztah s kriminalistou a jeho psem než o výkon veterinární praxe. V Hvězdách nad hlavou půjde o vztahy také, Lucie v tom bude lítat dokonce hned mezi dvěma muži, zároveň ale předvádí zvěrolékařku, která je zamilovaná a ponořená do své práce. „V Temném kraji šlo v první řadě o kriminalistu Petra Kraje, tedy postavu, kterou hrál Lukáš Vaculík. Moje veterinářka Tereza představovala ženu, s níž se při pobytu na venkově sblížil přes svého pejska, její profese byla okrajová,“ vysvětluje.

 

Lucie ve své práci potkává spíše krávy a kozy než papoušky a čivavy

A dodává: „Hvězdy nad hlavou budou ale jiný typ seriálu, více vztahový, a veterinářka Lucie je v něm hlavní postavou. Je hezky napsaná, hned v úvodu je zřejmé, že je to dobrá duše vesnice. Nestará se jen o zvířata, má hezký vztah i k lidem. A pokud chcete vyprávět právě o takovéto ženě žijící na venkově, myslím, že zrovna tato práce se k ní velice hodí. Několik veterinářů znám, jsou to milí a laskaví lidé, přestože jsou velmi pevní a musí často zvládat náročné situace, někdy i rozhodovat o životě a smrti zvířat. Pravda také je, že zvířata miluji, což ze mě okolí asi nějak vycítí. A tak měl možná někdo dojem, že se ke mně práce veterinářky hodí,“ říká o své nové roli Tereza Kostková v rozhovoru pro Novinky.cz a naznačuje, co všechno ji při natáčení potkalo: „Točili jsme s koňmi, včera jsem strávila celý den v chlívku s kozami, brzy budeme točit, jak se telí kráva, to pro mě bude ohromný zážitek. Čekáme, až přijde její čas, a jakmile nás zavolají, jedeme. Vždy se poradců zeptám, jak ta zvířata v dané situaci reagují, co potřebují, a oni mě navedou.“ 

Bolka na koni neuvidíme, seriálové dceři ale udílel jezdecké rady

Tvrdý Valach se nemocemi veřejně nechlubí. Že prodělal boreliózu a její dozvuky mu stále komplikují život, přiznal až při poslední klapce Hvězd nad hlavou. Hraje totiž chovatele koní, ale sám do sedla nemůže, přestože je ostřílený koňák. „Mám tři koně. Jeden má měsíční slepotu, tak jsme ho dali známým a vozí děti a je takový indiánský kůň Appaloosa. Pak mám ještě strakatýho a jednoho černýho s bílou hvězdičkou na čele, ale teď jsem dlouho nejezdil, protože jsem prodělal boreliózu. Snad se ještě do sedla vrátím,“ doufá herec, který se na place potkal s neuvěřitelnou plejádou kolegů.

 

Zleva Petr Nárožný, Bolek Polívka a Alena Mihulová

„Znovu jsem se setkal s Alenkou Mihulovou. Známe se dobře z filmu Domácí péče, kde jsme hráli manžele, takže už to máme nacvičené. Ona je hodně autentická a hraje se s ní moc dobře. Je velmi přirozená, přitom je skromná, a to je součást její velikosti,“ nešetří chválou Polívka, který se v novém seriálu postaral o roli statkáře a bývalého starosty. Má svou hlavu a miluje svou rodinu.

 

Tak to má sám herec Bolek Polívka, který všechny své děti podporuje a sleduje. Naposledy svého syna Vladimíra, kterého diváci mohou vídat v jiném seriálu televize Prima – Polda. „Mně se tam Vladimír líbí. I David Matásek je skvělý. Tvoří takovou dobrou dvojku. S Vladimírem se často vídáváme, má domek v Olšanech a my tam taky bydlíme, tak si to říkáme. Rád chválím, a to nejen své děti.“

 

Posledním místem, kde se filmaři usadili, byly stáje – a v nich si svoje poslední chvilky před kamerou odbyl Bolek Polívka (Jindřich Prokeš) se svou seriálovou dcerou Kateřinou Fialovou (Táňa Prokešová). „Mám na natáčení krásné vzpomínky, krásné zážitky. Je mi líto, že už to končí. Bude se mi stýskat po hercích, koních, po přírodě…“ prozrazuje s lehkým smutkem herečka

V seriálu má statkář Prokeš dceru Táňu, kterou hraje Kateřina Fialová. Ta díky natáčení jízdě na koni propadla, i když začátky byly nesnadné. „Museli jsme absolvovat trénink jízdy na koni. Máme tam totiž pár scén, kdy jezdíme, a muselo to vypadat, že to opravdu umíme. Ráda bych v tom pokračovala i teď, když natáčení skončilo. Hodně jsem si to oblíbila. Posilujete svaly, které běžně nezapojíte, takže když jsem slezla z koně, tak jsem nemohla dát nohy k sobě a chodila jsem jako kačer,“ směje se herečka, která je teď už v sedle jako doma, mimo jiné díky cenným radám Bolka Polívky. 

Ani sitcom, ani telenovela, jen takový obyčejný příběh

Natáčení Hvězd nad hlavou probíhalo převážně v exteriérech na Rokycansku, tím je dán i spíše filmový rozměr natáčení, rozhodně se vztahy nebudou řešit ve stylu telenovelových rozhovorů u stolu v ateliérovém pokoji. Nečeká nás ale ani třeskutý humor, spíše jen trochu s nadhledem pozorovaný životní příběh jedné milé ženy, pohybující se v rázovité vesnické komunitě.

 

Tereza Kostková na snímku z natáčení

Vedlejší postavy hrají například Petr Nárožný, Pavel Zedníček nebo Jitka Smutná, skvělí herci, kteří dovedou zabydlet každý filmový či seriálový příběh bytostnou lidskostí, k níž patří stejně smích jako slzy. „Nejvíc se tento seriál blíží normálnímu životu. A je-li příběh ze života, vždy zahrnuje více rovin, těžko vyjádřit žánr jedním slovem. Určitě to nebude temný tragický příběh, ale ani série crazy situací. Všechno hrajeme s mírnou nadsázkou, s vyhlídkou, že všechno dobře skončí a že po těžkých a smutných zážitcích je potřeba jít dál. Humor je spíš jemnější a romantika úsměvná, lehká,“ charakterizuje seriál Tereza Kostková.

 

A takhle v červenci začínali... 

Tomáš Hoffman, producent seriálu Hvězdy nad hlavou má za sebou divácky velmi úspěšné filmy, například Účastníci zájezdu, Ženy v pokušení, Muži v naději, Něžné vlny. Hvězdy nad hlavou jsou jeho první seriálovou produkcí. Styl produkce Infinity Prague Ltd., výběr látek, ať už jde o komedie či dramata, jako je Kawasakiho růže, je vždy uvážlivý a směřuje k poctivému řemeslu, které divák dokáže ocenit. Na Hvězdy nad hlavou se tedy lze s nadějí těšit.

 

Vložil: Ela Nováková