Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Navzdory očekávání trhák Inkoust od Alison Belshamové pokulhával

18.11.2020
RECENZE Navzdory očekávání trhák Inkoust od Alison Belshamové pokulhával

Foto: Youtube / repro

Popisek: Alison Belshamová

Nemůžu si pomoct, ale do té knihy mi nešlo ponořit se. Zdlouhavé dialogy, taková hodně naivní pointa, podivně nastavený drobnohled na pachatele a dokonce i toho napětí mi přišlo poskrovnu. Navíc bych rozhodně neřekl, že právě tenhle čtenářský hit vydá Kniha Zlín, která se vždy snažila o poněkud jiný pohled na literaturu. I k tomu se za chvíli dostanu.

Edice TOP thriller je výkladní skříní Albatrosu. Veškeré tituly vydané v téhle řadě jsou obvykle doprovázeny čtenářským zájmem a očekáváním. Osobně jsem většinu z těch titulů četl, recenzoval a u všech musím pochválit kvalitu. Připomenu tvorbu Bernarda Miniera, Mlčící pacientku Alexe Michaelidese nebo Kaštánek Sorena Sveistrupa. Fakticky úžasné a strhující věci. Inkoust mi mezi ně nezapadnul.

Alison Belshamová se narodila ve městě Hampshire ve Spojeném království. Začala psát, protože se chtěla stát scenáristkou. V osobním životě pak na čas upřednostnila rodinu, aby se o to dravěji na literární scénu vrátila. V roce 2016 získala s námětem románu Tatérka suverénně první místo v soutěži Pitch Perfect pořádané během skotského festivalu detektivek Bloody Scotland. Román vyšel na jaře roku 2018 a obratem se stal mezinárodním trhákem.

Zmíněnou Tatérku vydalo na podzim roku 2018 nakladatelství PLUS. Nyní, o dva roky později, se Inkoust ocitnul pod křídly Knihy Zlín, čemuž příliš nerozumím. Tihle vydavatelé mají vždycky jiné knihy; výběrem autora počínaje, vazbou konče. Kniha Zlín a její díla byla také vždy o poznání dražší, což je podle mě dáno nákupem autorských práv. Krom nakladatele se změnila i překladatelka, to se také děje málokdy. Múzicky potetovanou Alžbětu Frankovou nahradila Alžběta Ambrožová. Anebo se první jmenovaná vdala, aniž bych to byl schopen kdekoli najít a ověřit…

K překladu mohu říct jediné: místy mi přišel kostrbatý, patvary slovesa být (ty jseš) bouchaly do očí. Jinak jsem našel asi jen dvě chyby, kdy chyběly čárky mezi slovesy, což je zcela v pořádku. Lidský faktor je lidský faktor a bezchybnost, jakási touha po dokonalosti, mi celkem vadí.

 

Co ovšem nepřekousnu a nemohu to vynechat, je chyba v názvu jedné z kapitol. To uteklo jak překladu, tak redakci. Jde o kapitoly 8 a 9, kdy u té druhé je špatně přeložený den. Místo neděle je v názvu sobota (13. srpna 2017). Nebylo by na tom nic prazvláštního, pakliže by kapitola osmá nepopsala nedělní události vrcholící smrtí mladé, sotva osmnáctileté dívky. A kapitola devět, sobotní, to neoznámila o den dřív. Prostě chyba, která by utéct neměla. Ačkoli jde o jediné slovo, mě to nutilo se vracet k ději, abych si nepřipadal jako v bijáku Na hromnice o den více.

Pro knihu jako celek tyto drobnosti nemají principiální význam, jenomže tím, že jde o očekávaný hit, jsem si jim musel věnovat.

Tak jako v Tatérce, i zde se potkáváme s Marni a Thierrym, jejich synem Alexem, detektivem Frankem a jeho kolegy Rorym a Angie. Dialogy jsou hodně svižné a ději přidávají. Samotná pointa mi ale přišla okoukaná, čin zabíjení nikoli, ten se mi líbil extrémně, protože jsem se s ním nikdy v minulosti nepotkal.

V temných uličkách Brightonu kdosi napadl mladou ženu. Zranění se zprvu nezdají vážná, ale oběť za 24 hodin umírá v agónii a na jejím těle se najde smrtící tetování psané latinou. Po zmizení druhé ženy už inspektor Francis Sullivan ví, že čelí sériovému vrahovi. Jedno ale nečekal: hlavním podezřelým je Alex Mullins, syn tatérky a jeho bývalé milenky Marni. Dokážou se přenést přes minulost a spojit síly, než se rozsudek smrti objeví na kůži další oběti?

Polovina thrilleru mi dala zabrat, jelikož se všechna pozornost soustředila právě na Alexe. Je to černoch, má dredy, což a priori znamená odsouzení. Že to Alex neudělal, mi bylo poměrně brzo jasné, a nebyl jsem sám. Postupně přibývají oběti, jejichž utrpení je zachyceno skutečně věrně. Do lineárního děje jsou vkládané kurzívou psané pasáže, jejichž smysl se ukáže ke konci. Mají být jistým vodítkem. Mně se tedy líbily, přestože jsem se místy nedokázal zbavit dojmu zbytečně nastavované kaše.

Inkoust z edice TOP thrillery mi do této řady nesedí. Všechny ostatní recenze jsem psal s nadšením podobným tomu, s jakým jsem četl. Když se budu věnovat tématice hodně přízemně, tak mi to prostě přišlo ušité horkou jehlou. Inkoust vidím tak na 70 procent. Na trhu najdete mnoho násobně lepších detektivek.

Vložil: Zdeněk Svoboda

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace