Dvě stě let sexu v Čechách. Jak se změnila ‘zábava pro chudé‘? TV glosář Ely Novákové
16.11.2020
Foto: Dogwoof Pictures-Zeitgeist Films (snímky v článku ČT)
Popisek: Teprve osmnáctiletá Vídeňačka Hedy Lamarr stanula před kamerou jako první úplně nahá. Poetické drama českého režiséra Gustava Machatého Extáze vyvolalo obrovskou vlnu nevole, papež i Hitler ho okamžitě zakázali. Pomohl jí ale dobýt Hollywood. Prudérní americké publikum bylo sice pohoršeno, kina ale praskala ve švech.
Co znamená vnímání a prezentování lidské sexuality pro celkový stav společnosti? Jak to bylo v době našich prababiček a jak je to dnes? Třídílný dokument Tajná historie, který uvede Česká televize od 18. listopadu na ČT2, předkládá historii intimity a sexu v Čechách v posledních 200 letech jako nedílnou součást vývoje společnosti.
„Sex patří do soukromé sféry našich životů, přesto jsou jeho dějiny stejně důležité jako historie válek, umění či vědeckých objevů,“ odpovídá dramaturg Ivo Cicvárek na otázku, proč se tvůrci rozhodli cyklus natočit. „Na sexualitě je fascinující, že je zcela přirozenou, neoddělitelnou, geneticky danou silou. Tohle téma se týká nás všech, ať chceme nebo ne. Sexualita je navíc vysoce individuální záležitost, a proto je tak vzrušující sledovat, kolik podob může mít, a to napříč časem, společenskými vrstvami nebo uměním,“ zamýšlí se režisér Pavel Šimák.
Tajná historie kombinuje dokumentární a publicistickou formu se zábavnými hranými dotáčkami. Scénka z nevěstince vypovídá o tom, jak se muži 19. století zabavovali, aby si užili i jiný sex, než doma pod peřinou, manželkám byl radostný sex víceméně zapovězen.
Děti, kuchyně, kostel
Pouhá dvě století nás dělí od doby, kdy téma sexu bylo na veřejnosti zcela nepřípustné. Mezi sférou veřejnou a soukromou zela obrovská propast, stejně jako mezi světy mužů a žen. Manželství, založené na vzájemné přitažlivosti a náklonnosti, bylo výjimkou, sňatky byly uzavírány v naprosté většině účelově. Žena měla v tichosti plnit roli pečovatelky o mužovo pohodlné domácí zázemí, porodit děti a postarat se o jejich výchovu. Mužský život se odehrával mimo domácnost jako divadlo přetvářky, v němž se kohouti trumfovali, kdo má pestřejší peří. Šlo nejen o větší majetek, ale také schopnost dobře si ho užívat.
O sexuální výchovu dívky byla povinna postarat se matka, jediným úkolem zde bylo vysvětlit jí, že sex mimo jiné věci patří k povinnostem křesťanské manželky. Sexuální výchova chlapců byla naopak úkolem otců a odehrávala se mnohem otevřeněji, často v nevěstincích, které zcela samozřejmě patřily k mužské zábavě. První díl Tajné historie nás tedy zavede do století dvojí morálky, do doby, v níž dominovala cenzura a zela obrovská propast mezi tím, o čem se veřejně mluvilo, a realitou. Jenže svět se začínal měnit a s ním i přístup k sexualitě. „Na sběrech folkloru a rozličných literárních dílech ukážeme, co společnost vytěsňovala. Příběh 19. století je dobrodružstvím nastupující emancipace, dobou, v níž staleté tradice blednou ve světle vědy,“ vysvětluje dramaturg Ivo Cicvárek.
Veřejná tvář 19. století – muž se chlubí manželkou a potomkem
Od Extáze k Dikobrazu a Plzákovi
První světová válka obrátila tradiční fungování dvojího světa mužů a žen a vnímání sexuality vzhůru nohama. Celé ročníky mužů byly povolávány na frontu a ženy musely oficiálně převzít roli živitelek rodin a správkyň rodinných majetků. Emancipace dostala zelenou. Po válce se zkrátily sukně i vlasy a ženy začaly veřejně demonstrovat své schopnosti tím, že bojovaly o možnost vzdělávat se a žít nezávisle na manželech. Po upjatém 19. století postupně nastává také sexuální emancipace. Erotika se stává běžnou součástí umění a díla s erotickým námětem už nejsou skrývána, ale veřejně vystavována.
Gustav Machatý způsobil filmem Extase v roce 1932 poprask. Přitom vášeň se zde zračila především v tváři herečky Hedy Lamarr, nahoty, natož erotiky, bylo ve filmu velmi střídmě.
Český film Extáze, plný erotického napětí, zapůsobil přímo explozivně, na rozdíl od literatury či výtvarného umění byl totiž film dostupný široké veřejnosti. Malířka Toyen, jejíž díla jsou dnes v aukcích prodávána za milionové sumy, způsobila revoluci v uměleckém světě nejen tím, že často do svých obrazů komponovala erotické motivy, ale také žila velmi vyzývavý život. Změna vztahů mezi muži a ženami – to charakterizuje 20. století, kterému je věnovaný druhý díl cyklu. Tvůrci v něm nahlíží na intimní život prvorepublikový, nacistický a socialistický. Právě posledně jmenovaný nastolil nesmlouvavá nedemokratická pravidla v politickém a občanském životě. Překvapivě v tomto období si lidé našli své území svobody právě v intimní oblasti.
Proměna manželství po 2. světové válce. Muž a žena se stávají oficiálně rovnoprávnými partnery. Žena má volební právo, doma se ale moc nezměnilo. Muži většinou razí názor, že žena patří do kuchyně.
Lechtivé vtipy v humoristickém týdeníku Dikobraz ovšem zdaleka nebyly jedinou proměnou veřejného vnímání sexuality. I do Čech dorazila sexuální revoluce květinových dětí, antikoncepční pilulka a osvěta. Popularizace vědy byla jedním z únikových teritorií od knuty ideologie, a to zdaleka nejen v oblasti přírodních věd. Pod rouškou socialisticky plánovaného rodičovství se rozvinula i sexuologie a psychologie na úrovni partnerského poradenství. Až neuvěřitelný vliv měly například přednášky, pořady a knihy MUDr. Miroslava Plzáka na českou populaci poslední třetiny 20. století.
Manželka přestává být živým doplňkem muže a uvolněnou sexualitou se nemusí před manželem tajit. „Co se nevyřeší v kuchyni, to se vyřeší v posteli,“ říkalo se. Ostatně tato pravda přečkala dlouhá staletí.
Století volnosti a kontroverzních postojů
Konec minulého století přinesl do Čech kromě sametové revoluce také strach budící infekční onemocnění virem HIV. Na jedné straně svoboda, na druhé potřeba ochrany populace před nebezpečnou chorobou. Sametová revoluce otevřela hranice a nejen politickou, ale i sexuální svobodu. Souběžně s kapitalismem vtrhla do veřejného prostoru erotická témata i sexuální vizualita. Ve třetím dílu dostávají prostor osobní příběhy různorodých hrdinů: pornoherce, tělesně handicapovaného, prostitutky, umělců, zacházejících s erotickými motivy, nebo transsexuálky. Sex se stal po dvou stech letech od našich bigotních prababiček a pradědů definitivně věcí veřejnou.
20. století přineslo rozvoj všech vědních oborů. Revoluční byl postupný pokrok v psychiatrii a psychologii. Partnerské vztahy je možno řešit s odborníkem a soulad v intimní oblasti začíná být považován za nedílnou součást harmonického soužití manželů.
Digitální 21. století mění společnost revolučním způsobem, paradoxně ale také vyvolalo potřebu obnovení hodnotového žebříčku i v oblasti sexuality. Trendy v oblasti lidské intimity, seznamování a vlastního sexu komentují ve třetím dílu Tajné historie sociologové, psychologové a sexuologové. „Cyklus o historii české sexuality dokazuje, k jaké otevřenosti jsme za 200 let v oblasti sexu dospěli,“ říká kreativní producent Dušan Mulíček a ilustruje to na samotném vzniku pořadu: „Ve střižně jsme došli k závěru, že přece nemůžeme takzvaně vypípávat citace K. H. Máchy nebo rozostřovat lidové obrázky, i když jsou velmi názorné. Jsem sám zvědav, jak diváci cyklus přijmou.“
Vložil: Ela Nováková