Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sociální experiment, podle TV Nova. Dost pochybný, až nebezpečný, byť jde ´jen´ o svatbu a lásku v nové reality show. TV glosář Ely Novákové

13.11.2020
Sociální experiment, podle TV Nova. Dost pochybný, až nebezpečný, byť jde ´jen´ o svatbu a lásku v nové reality show. TV glosář Ely Novákové

Foto: TV Nova / repro

Popisek: Svatba na první pohled. Tam, kde romance končí, reality show naopak začíná. Na svatbě

Po světě se toulají statisíce mladých singlů. Tvrdí, že nemají, jak se seznámit, že nemají na randění čas, že se párkrát spálili a bojí se vstoupit do dalšího vztahu, ale že touží po partnerovi a rodině. Proč toho nevyužít pro skvělou reality show, řekli si před pár lety v Americe. Dnes tento televizní formát obletěl kus světa a přistál i v televizi Nova. Divákovi je ´Svatba na první pohled´ předkládána jako sociální experiment.

Několik nezadaných slečen a mladých mužů se přihlásilo do castingu. Co je k tomu vede? Je to opravdu touha najít toho pravého na celý život? U některých jistě. Pak tu ale bude nemalý počet těch, kteří se prostě chtějí ukázat na obrazovce a zkasírovat slušný honorář. Čím dál postoupí, tím je chvilková popularita a finanční odměna vyšší. Jsou castingoví experti schopni odhalit tyto ´herce´? Z části jistě ano, u těch, kteří umí nosit masku opravdu dobře, rozhodně ne. Takže tady máme první varovný prst, proč se na show nedívat jako na sociální experiment, ať se přístup k výběru potenciálních partnerů tváří vědecky jak chce. 

21. století sází na vědu

Historicky to není tak dlouho (a v některých kulturách to platí i v současnosti), kdy domluvené sňatky nebyly nic neobvyklého. Nevěsta se vdávala s věnem, které bylo zajímavější než to, jestli má křivé nohy a inteligenci cvičeného pudla. Spojovaly se grunty, později továrny. Nebylo vhodné, aby se brali mladí ´mimo svůj stav´, tedy společenskou skupinu. Ostatně lidé se stýkali převážně právě na úrovni společenských skupin a tam matky mladých žen a mužů hledali vhodný protějšek pro svého potomka. Láska a vzájemná přitažlivost v tom nehrála roli. Muž žil prací a potřeboval ženu, která obstará domácnost a porodí děti. Jestli ty děti chce nebo ne, na to se jí nikdo neptal, bylo třeba zajistit pokračování rodu v mužské linii. Přesun převahy obyvatelstva do měst a dvě světové války v minulém století zahýbaly tímto systémem stejně jako to, že ženy si postupně prosadily přístup ke vzdělání a staly se nezávislé na manželově příjmu. 21. století je érou emancipovaných žen. Život v páru je ale stále přetrvávající model. Najít partnera je pro mladé stále těžší, a tak přicházejí ke slovu různé internetové seznamky, a nakonec i pokusy naklíčovat ideální pár vědecky.

 

TV Nova prý ze stovek zájemců vybrala 8 - z nichž vědecky utvořila, pomocí tří expertů, 4 páry. První pár je Natálie s Františkem, kteří se poprvé spatřili až na své svatbě  

Všechno se dnes odehrává na očích veřejnosti. Není divu, že televize vystřídala už nejrůznější seznamovací pořady. Ten poslední si hraje na skutečně vědecký přístup. Úplně abstrahuje od pohledu z očí do očí, při němž přeskočí pověstná jiskra. Vybírá páry naslepo pomocí psychology vedených pohovorů, testů kompatibility DNA, které mají odhalit potenciál vzájemné přitažlivosti a biologické shody, pachových testů, které zase mají vybrat partnera, který bude dotyčné a dotyčnému vonět. Někteří adepti na kameru prohlašují, že věří vědě. Je to ovšem trochu slepá víra. Pohovory s psychology jsou totiž jednorázové a jako takové určitě nejsou schopné odhalit všechny zákruty povahy zpovídaného objektu. Navíc představy o partnerovi jsou pořád jen představy, pokud dotyčný nemá dostatek životních zkušeností, nemá tušení, co pro něj při životě v páru bude skutečně důležité.

 

Logo pořadu

Zůstává nám tu tedy biologická vhodnost – a to je hodně choulostivá vědecká disciplína. Upřímně řečeno, hraničí s výběrem kvalitních rodičů pro kvalitní potomstvo, tedy jakýmsi šlechtěním kvalitní populace budoucnosti. Dost ožehavé téma v západní společnosti, která se stále zmítá v rasových problémech, se schopností přijímat handicapované jako rovnocenné zdravým lidem atd. Reality show Svatba na první pohled se prezentuje jako romantická televizní zábava, ale také jako sociální experiment. Ve smyslu vytváření ´krásných párů pro krásné děti´ je to ale experiment společensky vlastně hodně nebezpečný. Co kdyby to vyšlo a bylo by možné takto páry pro dlouhodobé soužití vytvářet s vysokou úspěšností? Uznaným budou partneři dodáni, ostatní propadnou sítem při castingu a budou odsouzeni k životu bez potomků? Vyřazené adepty sice trojice vědců v této televizní show utěšuje tím, že prostě jen neměli štěstí a do výběru se nepřihlásil nikdo vhodný právě pro ně, jenže umíte si představit, co by se stalo, kdyby takový ´vědecký´ výběr zahrnoval většinu věkově vhodné populace? Příšerná vize budoucnosti hodná románu Konec civilizace Aldouse Huxleyho. Takže raději vědě nevěřme a spolehněme se cestu přirozených pokusů a omylů.

 

Natálie s Františkem ve Snídani s Novou

Líbánky prověří shodu

Delší společná dovolená, kdy jste s partnerem čtyřiadvacet hodin denně, prověřila už mnoho vztahů. Na co při všedním shonu nemáme čas, to se tady jasně projeví. Vzájemná tolerance, schopnost sdílet pozitivní zážitky a poprat se společně s nepříjemnými momenty, které nám cestu mohou zkřížit, ochota dílem se přizpůsobit zájmům partnera a dílem mu dát prostor, aby si užil to, co dělá rád a mít pro tyto chvíle vlastní program, který si s radostí užiju – to vše se o dovolené projeví naplno. Ostatně hned u prvního páru ve Svatbách na první pohled se projevilo něco, co psychologové neodhalili. František je snaživec, který se neustále pokouší Natálii zabavit, povídat jí o tom i o onom. Natálie ale potřebuje prostor pro svou osobní svobodu, chce si vše v klidu užívat i promýšlet. Nejdřív tedy Františka označí za ´všeználka´, po pár dnech se už netají tím, že jí jeho snaživost a neustále žvanění prostě leze na nervy. Možnost bezstarostně si užít nádhernou dovolenou na Zanzibaru ani jednoho z nich vlastně nenapadne. Berou věc nesmírně vážně – jenže každý jinak. Mají teď před sebou měsíc společného bydlení – je otázka, jestli tihle dva budou schopni tu dobu přežít se zdravou myslí. Zdá se, že tady se věda sakra zmýlila.

 

Líbánky na Zanzinaru a první trhliny

Zkušenosti ze zahraničí

Televizní svatby naslepo prošly mnoha zeměmi a jejich výsledky a důsledky jsou skutečně sledovány poměrně dlouhodobě nejen médii, ale i sociology a psychology. Ukazuje se, že naprostá většina párů takto daných dohromady spolu nezůstala. Dokonce i ty dvojice, které se po měsíční zkušební době rozhodnou uzavřít regulérní sňatek, se obvykle do roka rozvádějí. Lidí, kteří navážou tímto způsobem skutečný láskyplný partnerský vztah, je velice málo. Dá se říct, že tento sociální experiment je z celosvětového hlediska neúspěšný. Jako televizní show ovšem letí světem dál – stále se najdou lidé, kteří se odhodlají tuto cestu zkusit. Uvidíme, jak dopadnou české páry. Nezbývá než účastníkům popřát, aby je tahle podivná hra s city a hodnotami nepoznamenala tak, že už nebudou schopni si partnera najít vůbec. 

 

Vložil: Ela Nováková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace