Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Přeslazená vánoční mise Santa Clause na chvíli pobaví, tím to však hasne. Jako nábor do US Army ale dobrý. Premiéry Pavla Přeučila

12.11.2020
Přeslazená vánoční mise Santa Clause na chvíli pobaví, tím to však hasne. Jako nábor do US Army ale dobrý. Premiéry Pavla Přeučila

Autor: Netflix (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Vánoční romance tak sladká, až z ní trnou zuby

Blíží se čas vánoční a ten je jako vždy ve znamení přívalu romantických vánočních filmů a televizních seriálů. Jedním z prvních snímků, které nám mají navnadit tu pravou vánoční atmosféru, je Vánoční výsadek na Netflixu. Co si budeme povídat, zase jeden film o hrdinné americké armádě, která zachraňuje nebohé ostrovany, vyzbrojená obří náloží romantiky. Příběh to má být roztomilý, ale pro mne jako by vypadl ze šuplíku oněch náborových či oslavných filmů o US Army.

Po spoustě amerických filmů, ukazujících nám drsný výcvik a život amerických vojáků, působí tenhle snímek, odehrávající se v tichomořském ráji, jako dokonalá selanka. Příběh je vystavěn na pomalu se rodící chemii mezi dvěma hlavními protagonisty, které představují Kat Graham a Alexander Ludwig v onom opojném čase Vánoc. Tihle dva asi ve filmu hodně zachraňují, protože se jako dva naprosté protiklady navzájem doplňují a občas jsou i vtipní. Každému divákovi je už od začátku jasné, že i přes otevřený antagonismus si nakonec padnou do náručí. Někde je film označován jako komedie, ale já bych se spíše přikláněl k označení politicko-romantický slaďák.

 

Ústřední dvojice, v rámci politické korektnosti černobílá

Vánoční základna, bojující o přežití

Samotný příběh je jednoduchý jako facka. Americká základna na tichomořském ostrově Guam má každoroční rituál, kdy pořádá dobročinnou akci, během které shazují z letadel obyvatelům opuštěných ostrovů vánoční dárky, od hraček, potravin a léků, přes ošacení až po učební pomůcky a nezbytné technické prostředky. To se ale nelíbí kongresmance Bradfordové (Virginia Madsen), která vyšle na základnu svou poradkyni Ericu (Kat Graham). Kate je nejen herečka, ale i zpěvačka, tanečnice a modelka americko-švýcarské národnosti, kterou můžete znát zejména ze seriálu Upíří deníky. Ta má jediný úkol; vypracovat zničující zprávu, která by umožnila základnu okamžitě uzavřít a ušetřit tak miliony z amerického vojenského rozpočtu.

 

Kongresmanka, která se na konci filmu... Ne, nebudeme spoilovat

Operaci Vánoční výsadek ale řídí fešácký pilot Andrew (Alexander Ludwig), který má Erice z rozkazu nadřízeného dělat průvodce. Ludviga si budete možná pamatovat z filmové série Hunger Games, kde hrál roli Cata, nebo z nového filmu Mizerové navždy. Andrew je chlap s velkým srdcem, který by se pro dobro lidstva celý rozdal a celou operaci řídí. Teď dostane na krk Eriku, aby jí přesvědčil o důležitosti existence základny. Vezme to přes krásy ostrova a zaletí s ní i na okolní malé ostrůvky, aby viděla jejich chudičké obyvatele, s nadějí vzhlížející k obloze, odkud o Vánocích padají z vojenských letadel místo bomb ony vzácné dary. Vše se děje za pomoci dobrovolníků. No není to dojemné?

Medově sladké drama zpestřené láskou

Oba se postupně sbližují a Erika začíná chápat, jak důležitá tahle základna je. K tomu přispěje i nádherná místní příroda, s jejímiž záběry kamera nikterak nešetří. V duchu nových, demokratických tradic zde nechybí ani zlotřilý buržoust, místní starosta, který ne a ne darovat domorodcům potřebné elektrické agregáty, což se vyřeší ryze ekologicky tím, že jim chudý vynálezce opatří elektřinu pomocí solárních panelů. Nechybí ani dramatická zápletka v podobě blížícího se tajfunu, který má souostroví zasáhnout právě na Štědrý den a znemožnit tak každoroční dobročinný rituál. Celá akce vánoční výsadek se hroutí, když tu jako zázrakem se tajfun změní v jemný vánek a akce může začít v plné parádě. Domorodci na ostrovech s jásotem vítají padající bedny na vojenských padácích, z nichž si pak zhotoví plachty na své čluny a ústřední dvojice končí ve sladkém polibku. Jó, a zapomněl jsem zdůraznit podstatný detail, že onu dvojici tvoří bílý herec a barevná herečka.

 

Kdo by nesloužil na základně US Army na Guamu hluboko v Pacifiku... Americká armáda takovéhle snímky podporuje, minimálně tím, že půjčuje zdarma své prostory a techniku 

A máme tu ono známé ´America first´

To je asi tak v kostce stručný obsah tohoto plyšového vánočního dílka. Scénář Gregga Rossena a Briana Sawyera se pokouší chvílemi nahlédnout do nitra dvou hlavních postav i do jejich poněkud zvláštních vztahů s rodinami. V těchto chvílích je vidět, že ani režisér Martin Wood si nevěděl rady, jak z toho ven a magicky to vyřešil, jako součást běžných vánočních zázraků. Ostatní postavy jsou zde tak nějak do počtu a chvílemi připomínají figurky elfů, přičinlivě pobíhajících kolem Santa Clause, představovaného Andrewem.

Utěšit nás snad může jen fakt, že jde podle tvůrců filmu o skutečnou tradici a scénář volně vychází z humanitární mise Operation Christmas , kterou v Mikronésii od roku 1952 do současnosti organizuje letectvo Spojených států. Ostatně i samotné natáčení filmu probíhalo na ostrově Guam, kde se příběh odehrává. Na druhé straně se tu setkáváme s neuvěřitelně naivním příběhem, připomínajícím chvílemi spíše pohádku. Co mne asi dostalo nejvíc, bylo zdůvodnění, kterým Andrew obhajuje další existenci základny, kdy se zcela vážnou tváří prohlašuje, že „se nachází uprostřed nepřátelského území“ a ona vánoční akce je důležitým hájením amerických zájmů v Tichomoří.

 

Operace Vánoční výsadek se skutečně odehrává každé Vánoce. To je na filmu asi to nejhezčí

Malá vánoční ochutnávka

Upřímně musím říci, že kanadský režisér a producent Martin Wood mne docela překvapil, jak se náhle přeorientoval. Dosud se totiž věnoval hlavně sci-fi filmům a seriálům, z nichž nejznámější jsou určitě mé oblíbené seriály Stargate SG-1 (1998-2006) a Stargate Atlantis (2004-2008). Nerozlučnou dvojku s režisérem Woodem tvořil při natáčení seriálů Stargate a Stargate Atlantis i kameraman Michael C. Blundell, který má za sebou i takové sci-fi filmy, jako Den nezávislosti: Invaze či Experiment Philadephia. Ten ví, kam přesně umístit kameru a povedla se mu spousta nádherných přírodních záběrů Guamu i okolních ostrovů.

 

Velitel základny a jeho žena, samozřejmě drsní vojáci se srdcem ze zlata

V příběhu samozřejmě nesmí chybět ani originální soundtrack, s písněmi jako Carol Of the Bells, White Christmas, Coconut Chistmas nebo I Hard the Bells on Christmas Day, všechny v podání známých skupin nebo interpretů. Vánoční výsadek zahájil předvánoční období na Netflixu a tak ho musíme brát spíše jako předkrm před nástupem těch hlavních chodů a můžeme jen doufat, že budou mít aspoň o pár stupňů vyšší kvalitu než tenhle film.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace