Přeslazená vánoční mise Santa Clause na chvíli pobaví, tím to však hasne. Jako nábor do US Army ale dobrý. Premiéry Pavla Přeučila
12.11.2020
Foto: Netflix (stejně jako ostatní snímky v článku)
Popisek: Vánoční romance tak sladká, až z ní trnou zuby
Blíží se čas vánoční a ten je jako vždy ve znamení přívalu romantických vánočních filmů a televizních seriálů. Jedním z prvních snímků, které nám mají navnadit tu pravou vánoční atmosféru, je Vánoční výsadek na Netflixu. Co si budeme povídat, zase jeden film o hrdinné americké armádě, která zachraňuje nebohé ostrovany, vyzbrojená obří náloží romantiky. Příběh to má být roztomilý, ale pro mne jako by vypadl ze šuplíku oněch náborových či oslavných filmů o US Army.
Po spoustě amerických filmů, ukazujících nám drsný výcvik a život amerických vojáků, působí tenhle snímek, odehrávající se v tichomořském ráji, jako dokonalá selanka. Příběh je vystavěn na pomalu se rodící chemii mezi dvěma hlavními protagonisty, které představují Kat Graham a Alexander Ludwig v onom opojném čase Vánoc. Tihle dva asi ve filmu hodně zachraňují, protože se jako dva naprosté protiklady navzájem doplňují a občas jsou i vtipní. Každému divákovi je už od začátku jasné, že i přes otevřený antagonismus si nakonec padnou do náručí. Někde je film označován jako komedie, ale já bych se spíše přikláněl k označení politicko-romantický slaďák.
Ústřední dvojice, v rámci politické korektnosti černobílá
Vánoční základna, bojující o přežití
Samotný příběh je jednoduchý jako facka. Americká základna na tichomořském ostrově Guam má každoroční rituál, kdy pořádá dobročinnou akci, během které shazují z letadel obyvatelům opuštěných ostrovů vánoční dárky, od hraček, potravin a léků, přes ošacení až po učební pomůcky a nezbytné technické prostředky. To se ale nelíbí kongresmance Bradfordové (Virginia Madsen), která vyšle na základnu svou poradkyni Ericu (Kat Graham). Kate je nejen herečka, ale i zpěvačka, tanečnice a modelka americko-švýcarské národnosti, kterou můžete znát zejména ze seriálu Upíří deníky. Ta má jediný úkol; vypracovat zničující zprávu, která by umožnila základnu okamžitě uzavřít a ušetřit tak miliony z amerického vojenského rozpočtu.
Kongresmanka, která se na konci filmu... Ne, nebudeme spoilovat
Operaci Vánoční výsadek ale řídí fešácký pilot Andrew (Alexander Ludwig), který má Erice z rozkazu nadřízeného dělat průvodce. Ludviga si budete možná pamatovat z filmové série Hunger Games, kde hrál roli Cata, nebo z nového filmu Mizerové navždy. Andrew je chlap s velkým srdcem, který by se pro dobro lidstva celý rozdal a celou operaci řídí. Teď dostane na krk Eriku, aby jí přesvědčil o důležitosti existence základny. Vezme to přes krásy ostrova a zaletí s ní i na okolní malé ostrůvky, aby viděla jejich chudičké obyvatele, s nadějí vzhlížející k obloze, odkud o Vánocích padají z vojenských letadel místo bomb ony vzácné dary. Vše se děje za pomoci dobrovolníků. No není to dojemné?
Medově sladké drama zpestřené láskou
Oba se postupně sbližují a Erika začíná chápat, jak důležitá tahle základna je. K tomu přispěje i nádherná místní příroda, s jejímiž záběry kamera nikterak nešetří. V duchu nových, demokratických tradic zde nechybí ani zlotřilý buržoust, místní starosta, který ne a ne darovat domorodcům potřebné elektrické agregáty, což se vyřeší ryze ekologicky tím, že jim chudý vynálezce opatří elektřinu pomocí solárních panelů. Nechybí ani dramatická zápletka v podobě blížícího se tajfunu, který má souostroví zasáhnout právě na Štědrý den a znemožnit tak každoroční dobročinný rituál. Celá akce vánoční výsadek se hroutí, když tu jako zázrakem se tajfun změní v jemný vánek a akce může začít v plné parádě. Domorodci na ostrovech s jásotem vítají padající bedny na vojenských padácích, z nichž si pak zhotoví plachty na své čluny a ústřední dvojice končí ve sladkém polibku. Jó, a zapomněl jsem zdůraznit podstatný detail, že onu dvojici tvoří bílý herec a barevná herečka.
Kdo by nesloužil na základně US Army na Guamu hluboko v Pacifiku... Americká armáda takovéhle snímky podporuje, minimálně tím, že půjčuje zdarma své prostory a techniku
A máme tu ono známé ´America first´
To je asi tak v kostce stručný obsah tohoto plyšového vánočního dílka. Scénář Gregga Rossena a Briana Sawyera se pokouší chvílemi nahlédnout do nitra dvou hlavních postav i do jejich poněkud zvláštních vztahů s rodinami. V těchto chvílích je vidět, že ani režisér Martin Wood si nevěděl rady, jak z toho ven a magicky to vyřešil, jako součást běžných vánočních zázraků. Ostatní postavy jsou zde tak nějak do počtu a chvílemi připomínají figurky elfů, přičinlivě pobíhajících kolem Santa Clause, představovaného Andrewem.
Utěšit nás snad může jen fakt, že jde podle tvůrců filmu o skutečnou tradici a scénář volně vychází z humanitární mise Operation Christmas , kterou v Mikronésii od roku 1952 do současnosti organizuje letectvo Spojených států. Ostatně i samotné natáčení filmu probíhalo na ostrově Guam, kde se příběh odehrává. Na druhé straně se tu setkáváme s neuvěřitelně naivním příběhem, připomínajícím chvílemi spíše pohádku. Co mne asi dostalo nejvíc, bylo zdůvodnění, kterým Andrew obhajuje další existenci základny, kdy se zcela vážnou tváří prohlašuje, že „se nachází uprostřed nepřátelského území“ a ona vánoční akce je důležitým hájením amerických zájmů v Tichomoří.
Operace Vánoční výsadek se skutečně odehrává každé Vánoce. To je na filmu asi to nejhezčí
Malá vánoční ochutnávka
Upřímně musím říci, že kanadský režisér a producent Martin Wood mne docela překvapil, jak se náhle přeorientoval. Dosud se totiž věnoval hlavně sci-fi filmům a seriálům, z nichž nejznámější jsou určitě mé oblíbené seriály Stargate SG-1 (1998-2006) a Stargate Atlantis (2004-2008). Nerozlučnou dvojku s režisérem Woodem tvořil při natáčení seriálů Stargate a Stargate Atlantis i kameraman Michael C. Blundell, který má za sebou i takové sci-fi filmy, jako Den nezávislosti: Invaze či Experiment Philadephia. Ten ví, kam přesně umístit kameru a povedla se mu spousta nádherných přírodních záběrů Guamu i okolních ostrovů.
Velitel základny a jeho žena, samozřejmě drsní vojáci se srdcem ze zlata
V příběhu samozřejmě nesmí chybět ani originální soundtrack, s písněmi jako Carol Of the Bells, White Christmas, Coconut Chistmas nebo I Hard the Bells on Christmas Day, všechny v podání známých skupin nebo interpretů. Vánoční výsadek zahájil předvánoční období na Netflixu a tak ho musíme brát spíše jako předkrm před nástupem těch hlavních chodů a můžeme jen doufat, že budou mít aspoň o pár stupňů vyšší kvalitu než tenhle film.
Vložil: Pavel Přeučil