Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Staré reklamy, nové pohádky. Vánoce, Vánoce přicházejí... TV glosář Ely Novákové

06.11.2020
Staré reklamy, nové pohádky. Vánoce, Vánoce přicházejí... TV glosář Ely Novákové

Foto: Youtube / repro (ostatní snímky pocházejí z ČT, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Reklama na kofolu, již více než 20 let stará, ohlašuje v českých televizích nadcházející Vánoce

Předvánoční atmosféra se koná navzdory všem omezením pohybu a klaustrofobickým záchvatům lidí zavřených za domácími dveřmi. Ostatně, Vánoce jsou svátky rodinné a s rodinou se scházet můžeme, tak proč si tu atmosféru příprav neužít co nejdéle.

Televizní stanice nás už začaly ladit poněkud vtíravě osvědčenými vánočními reklamami a bude jich samozřejmě přibývat. Obrňme se tedy trpělivostí, vypněme zvuk, když se na nás pokouší ječet odporný zelený mužíček a odejděme si uvařit kafe, až se ze zatáčky vyřítí Santa na obřím náklaďáku.

 

Santa s colou již patří k českým Vánocům, marná sláva. Foto Youtube / repro

Některé reklamy si ale vlastně docela užíváme. Dobře natočená reklama je totiž kus poctivého filmařského řemesla, má atmosféru, svižný střih i vtipnou pointu. Věřme, že se kromě rodinky, kde tchyně chodí vždycky o hodinu dřív a bratr troubí na trumpetu, dočkáme během pár dní i toho zlatého prasátka, co má „žuby zahnuté nahóru“, bez něj by už české televizní Vánoce nebyly to pravé. Doufejme, že i oblíbený zrzavý kocour přijde na Vánoce s něčím zasněženým a přestane pošťuchovat trpasličí úroky, umí být i vtipnější. No, a až tu svou oblíbenou reklamu nebudeme moct ani slyšet, natož vidět, až se jí prostě přejíme, to už tady Vánoce opravdu budou a my se budeme těšit na nadílku oblíbených zahraničních filmů, ale hlavně českých pohádek. Česká televize má už teď nachystanou bohatou nadílku. 

Adventní koncerty a kalendář

Také letos bude Česká televize ladit vánoční atmosféru s dlouhým předstihem. Letos již potřicáté budou prosincové nedělní podvečery patřit Adventním koncertům. Krásná sváteční hudba je v nich spojena i s předvánoční štědrostí, koncerty jsou charitativní a peníze při nich vybrané putují potřebným. Letos budou patrony koncertů Jakub Bažant, Jitka Čvančarová, Václav Hudeček a Leona Machálková. „Loni i předloni zaznamenala sbírka díky štědrosti diváků rekordní výsledky. Od svého vzniku pomohly Adventní koncerty sto dvaceti neziskovým organizacím, kterým rozdělily přes dvě stě sedmnáct milionů korun. Věřím, že vybraným organizacím diváci i přes nepříznivou situaci pomohou i letos,“ prezentuje tradiční sbírku generální ředitel České televize Petr Dvořák. 

 

Adventní koncerty na ČT se staly již tradicí

Advent na obrazovce budou prožívat i malí diváci, protože nejen Učí-telkou je živa dětská duše. Dětská stanice České televize nabídne mnoho příběhů se sváteční tematikou a zahálet nebude ani web Déčka, který v úterý 1. prosince už podesáté spustí oblíbený interaktivní Adventní kalendář, který návštěvníky provede den po dni předvánoční dobou, tradicemi a naladí je na nejočekávanější svátky roku.  

Štědrý večer ve hvězdách i ve sněhu

Nejočekávanější jsou samozřejmě nové pohádky. Tu štědrovečerní natočil Karel Janák (mimochodem mistr reklamních spotů, z těch novějších třeba série o pravých českých bramborách s Jiřím Mádlem v hlavní roli) a vrátil se s ní po letech znovu na sníh. Malebnou vesnici našel v podhůří Západních Tater a umístil sem příběh hvězdy spadlé na zem. Po Dvanácti měsíčcích se tak režisér opět vrací k zimním příběhům. „Tehdy jsem se zařekl, že už v zimě točit nebudu. Ale film O vánoční hvězdě by bez sněhu přišel o svou krásnou atmosféru. Takže jsem musel porušit své předsevzetí a znovu se pustit do zimního natáčecího dobrodružství,“ přiznává Karel Janák.

 

Aňa Geislerová má ve své filmografii konečně pořádnou pohádku

„Byla to pro mě první větší práce po porodu, navíc s miminkem a v Tatrách, tak se mi s natáčením pojí spousta emocí,“ vzpomíná představitelka něžné hvězdy Deničky Tereza Ramba a žárlivá Proxima v podání Ani Geislerové ji doplňuje: „V mé poměrně bohaté kariéře pohádky úplně chybí, až na italskou Princeznu Fantaghiro a Anděla Páně, kde se mihnu zhruba na tři vteřiny. Toužila jsem po české. A když přišla Proxima, chtěla jsem už jen a jen ji.“ 

Dobro a láska musí zvítězit

Na První svátek vánoční Česká televize nabídne výpravný snímek pro celou rodinu, Hodinářův učeň, o hrách osudu, lásce, lidské malosti, ale také odvaze, šikovnosti a dobrotě hlavních hrdinů.

 

„Žánr pohádky je nesmrtelný, ale nikoliv bezedný, a proto se jisté motivy a schémata chtě nechtě opakují a vzájemně se sobě podobají. Vymyslet, napsat a realizovat originální příběh je kumšt. Pohádka režisérky Jitky Rudolfové je v mnoha ohledech atypická a originální, a to je, pevně doufám, dobré znamení,“ říká představitel hlavní role hamižného hodináře Viktor Preiss (na snímku)

Koprodukce již po sedmé

Už posedmé bude součástí svátečního programu koprodukční česko-slovenská pohádka. Letošní se jmenuje O léčivé vodě a je – jak jinak – o lásce a spravedlivé odplatě i odměně. „Odmala miluji pohádky. Myslím, že v podstatě utvářely to, jaká jsem. Ovlivňovaly, jaká budu až vyrostu, v co věřím a jaké ctím hodnoty,“ říká Linda Rybová, jež si v příběhu zahrála Paní vod a pramenů.

 

Linda Rybová

Neslyšící herci

Čtvrtá letošní pohádková premiéra bude netradičně-tradiční. Česká televize již několik let natáčí také pohádku ve znakové řeči. Že je takové natáčení nelehké, si jistě dovedete představit. Režisérka Alena Derzsiová pohádku natočila ve spolupráci s televizním klubem neslyšících a v hereckých rolích v ní uvidíme neslyšící herce, nadabované například Martinou Hudečkovou, Klárou Oltovou, Václavem Koptou nebo Miroslavem Táborským.

 

Loupežnická balada

Příběh Loupežnické balady napsala Alexandra Vebrová a odehrává se mezi loupežníky, jejichž život se změní ve chvíli, kdy mezi sebe přijmou Bertu, nešťastnou mladou ženu, která kvůli zlému kupci přišla o všechno, a nakonec se musela vzdát i toho nejdražšího, své maličké dcery. V jejím loupežnickém dobrodružství se střídá naděje s beznadějí, ale protože jsme v pohádce, vše se nakonec v dobré obrátí. 

Vánoční příběhy nás mají vždy obrátit k troše usebrání, ale především k víře v lásku, přátelství, sounáležitost a krásu života. Letos to všichni potřebujeme víc než kdy jindy. Tak snad po té sérii krásných pohádek vykročíme do příštího roku s nadějí a elánem.

 

Vložil: Ela Nováková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace