Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Seriál Barbaři je slabší odvar Vikingů. Bohužel se nevyvaroval německého patosu. Premiéry Pavla Přeučila

05.11.2020
Seriál Barbaři je slabší odvar Vikingů. Bohužel se nevyvaroval německého patosu. Premiéry Pavla Přeučila

Autor: Netflix (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Bitva v Teutoburském lese je historicky zdokumentovaná

Netflix přichází s dalším historickým seriálem, založeným na historicky známých událostech. Tentokrát jde o německý seriál Barbaři, vyprávějící události, které předcházely slavné bitvě v Teutoburském lese, kde germánské kmeny, nazývané barbary, zničily v roce 9 n. l. do té doby neporazitelnou římskou armádu. Stejně jako u dalších seriálů podobného ražení jde o dílko plné krve a sexu, určené masám konzumentů, kteří si zvykli zblajznout u televize svůj kornout popcornu, nebo misku buráků z pohodlného domácího gauče.

Ani v tomhle seriálu se jeho tvůrci nevyhnuli obvyklým klišé, na které si už si pomalu diváci začínají zvykat. Je to především pochmurné osvětlení, válející se chuchvalce mlhy, utlačovatelé a utlačovaní, brutální násilí, potoky krve, sem tam pár dost odbytých sexuálních scén a v neposlední řadě téma feminismu.

 

Thusnelda v podání německo-francouzské herečky Jeanne Goursaud, která žije střídavě v Kolíně a v Berlíně

To nám hned v úvodu předestřou tvůrci seriálu přímo na talíři, když v jedné z úvodních scén otec prodává náčelníkovi sousedního kmene svou dceru za pět koní, aby se stala doživotně jeho poddajnou manželkou, předurčenou jen k plození následníků. Touto dcerou je Thusnelda, z německé historie známá bojovnice, která měla nemalý podíl na pozdější porážce Římanů. V seriálu ji představuje dnes jedna z nejúspěšnějších německých hereček, Jeanne Goursaud. Jinak na Němku fakt pěkná ženská.

Ženská hrdinka v čele odboje

Thusnelda ovšem, jak jinak, miluje jiného, a to hrdinného bojovníka kmene Folkwina Wolfspeera (David Schutter). Spolu s Folkwinem a hrstkou dalších bojovníků se rozhodne přinést nenáviděným Římanům, kteří jejímu i dalším kmenům zabavují jako desátky poslední zbytky živobytí, tu největší potupu. Ukrást jim jejich symbol moci, zlatého orla, v jehož jménu si všechny germánské kmeny Římané postupně podrobují. Dílo se podaří, ale má za následek vlnu represí. Římské jednotky nemilosrdně vraždí, přepadají a plení germánské osady.

 

Thusnelda s milencem Folkwinem, kterého hraje David Schütter. Německý herec strčil nohu i do hollywoodských dveří, bohužel ale v krajně nepovedeném novém zpracování Charlieho andílků

Thusnelda spolu s Folkwinem zasévají pomalu mezi kmeny semínka odporu a snaží se mnohdy rozhádané kmeny sjednotit. To se jim zprvu příliš nedaří, ale stačí pár mrtvých a vše se v dobré obrací. Pomalu narůstá společný odpor Germánů proti Římu a vzniká plán na jejich porážku. K závěrečné bitvě je vybrán známý Teutoburský les, kde přichystají spojené barbarské kmeny Římanům smrtící past.

Plán zrady připraví naturalizovaný Říman

Tři římské legie, vedené Publiem Quinctiliem Varem (Gaetano Aronica), spojené kmeny barbarů rozsekaly na cucky a vedle Thusneldy a Folkwina na tom měl největší zásluhu germánský velitel, Varův nejbližší pobočník Arminius (Laurence Rupp). Ten je součástí obvyklého milostného trojúhelníku, protože se z ryze politických důvodů s Thusneldou ožení, aby naoko upevnil spojenectví mezi Germány a Římany. Je jasné, že se do Thusneldy později zamiluje, ale to už je vedlejší. Tajně však připravuje zradu Římanů a připraví spolu s germánskými náčelníky celý plán likvidace římských legií.

 

Arminia hraje rakouský herec Laurence Rupp, který si zahrál i v pár epizodách v Česku známého seriálu Místo činu

Sám pochází z kmene Cherusků, a jeho otec jej byl kdysi nucen odevzdat Římu na převýchovu a jako záruku spojenectví. Vychován jako řádný římský voják, a nevlastní Varův syn, se dostal až do velitelské funkce a dokonale zná taktiku římských legií. Ne že bych vám tu prozrazoval nějaké spoilery, ale předpokládám, že jste v hodinách dějepisu dávali pozor a určitě víte, jak to všechno dopadlo. Bitva v Teutoburském lese byla jednou z největších porážek Říma a v jejím důsledku se musela římská vojska stáhnout až za novou hranici, určenou řekou Rýnem.

Známou historii doplňuje i nezbytná fikce

Samozřejmě, můžete se mnou polemizovat, že seriál Barbaři nedosahuje takových výšin jako třeba Vikingové a už vůbec jej nelze srovnávat s překypující bohatostí Hry o trůny, nicméně jedno je jisté. I když téměř dokonale kopíruje onu velkou a dostatečně známou historickou událost, Netflix zařadil do svého programu ryze německý seriál a docela se mu to povedlo. Díky streamovací službě se k divákům dostávají i takovéto náměty, které bychom bez ní asi jen těžko viděli. Boj za svobodu národa, vyjádřený soubojem Davida a Goliáše, vidí asi každý divák docela rád.

 

Římané v seriálu mluví latinsky, zatímco Germáni německy. Germánské kmeny tehdy hovořily vzájemně srozumitelnými dialekty, dnešní moderní němčina to ale rozhodně nebyla

Němci nemají ve svých dějinách, zvláště v posledních dvou stoletích, moc okamžiků, na které by byli zrovna moc hrdí a tenhle příběh, starý téměř 2000 let, jim určitě potěší srdce. Příběh plný intrik, zrady a bojů, kdy je každý proti každému, je příběhem touhy po moci i touhy po svobodě. Nechybí v něm ani ta láska, i když o ní soupeří dvě hlavní, a ještě ke všemu kladné postavy. Zatímco Arminius a Thusnelda jsou historické postavy, přibyla k nim ještě jedna postava fiktivní v podobě hrdinného Folkwina.

Vizuální efekty nic moc

Na své si přijdou milovníci těch nejdrsnějších scén, kdy usekané hlavy létají vzduchem, jsou napichovány na kopí, krev stříká na všechny strany a své si užijí i milovníci velkých bitevních scén. Ta závěrečná sice připomíná svými vizuálními efekty a animací poněkud legendární počítačovou hru Age of Empires, nicméně na působivosti jí to příliš neubírá. Seriál Barbaři je samozřejmě dost jednoduchá zábava, kterou jsem alespoň já zkonzumoval během dvou večerů.

 

Germánské kmeny jsou velmi rozhádané a stojí značné úsilí hlavních hrdinů je sjednotit proti společnému nepříteli

Líbily se mi kostýmy, jak ty jednoduché, barbarské, tak honosná brnění římských vojáků. Zaujala mne i kombinace dvou jazyků, používaných v seriálu, a to němčiny u barbarů a latiny u Římanů. Vzhledem k tomu, že jsem na gymnáziu absolvoval nějaký ten rok latiny, zněla mi sice tahle řeč spíše jako moderní italština, ale to je detail. Na druhé straně se němečtí tvůrci nedokázali vyvarovat nezbytného patosu, s nímž tuhle dějinnou událost prezentují.

Tvůrci jako parta zkušených profíků

Za seriálem stojí parta zkušených tvůrců, jakými jsou například jeho scenáristé Jan Martin Scharf a Arne Nolting, kteří mu společně s Andreasem Heckmannem (Kobra 11) dali potřebnou šťávu. Šest epizod seriálu režírovali Barbara Eder (Tatort) a Steve Saint Leger (Vikingové). Plusem je i působivá hudba Ali Askina a Mauruse Ronnera, dvou zkušených parťáků, kteří mají za sebou spoustu německých filmů a seriálů. Zejména v akčních scénách ukázal své kvality nepříliš známý německý kameraman Christian Stangassinger. Rychlé střídání akčních záběrů a neustále se pohybující kamera dodávají scénám pořádně na dynamičnosti a dopodrobna mapují i choreografii bojových scén.

Při sledování musíte být poněkud shovívaví

Trochu mi vadila neustále se měnící kvalita jednotlivých scén. Zatímco některé sekvence jsou strhující a napínavé, jiné příliš připomínají poněkud strnulé divadelní představení, a to zvláště v prvních dílech seriálu. Bedlivému divákovi neuniknou ani takové detaily, jako perfektní, bělostné zuby hlavních představitelů či jejich dokonale upravené vlasy, o čemž se dá v době před 2000 lety silně pochybovat. Němci mají určitě daleko lepší seriály, jako například Babylon Berlín.

 

Thusneldu otec (na snímku) provdá za Arminia. A tím nám vzniká scenáristy oblíbený milostný trojúhelník, v tomto případě Arminius - Thusnelda - Folkwin

Některé scény bohužel vypadají, jako by byly zkopírovány z Vikingů a větší prostor by si zasloužila i závěrečná bitva, která ve skutečností trvala několik dní, kdežto v seriálu se odbude za pár minut. Oněch šest epizod, ze kterých se seriál skládá, je pro takový ten domácí seriálový víkend ideální rozměr a pokud máte rádi historické seriály, docela si jej užijete. Navíc i českému divákovi bude seriál čímsi blízký, protože se v něm několikrát zmiňuje kmen Markomanů, kteří tehdy obývali území dnešních Čech.

O druhé řadě trochu pochybuji

Nejsem si jist, zda se Netflix rozhoupe k natočení další série, protože to podstatné, co známe z historie, už jsme v seriálu viděli. Historie nám ale také říká, že po osudné bitvě v Teutoburském lese vládl Arminius spojeným germánským kmenům, a to až do doby, než jej porazil v bitvě na pláni Idistaviso římský vojevůdce Germanikus. Římané tehdy zajali jeho ženu Thusneldu se synem a odvedli je do italské Ravenny, kde také o pár let později zemřela. Pro nás by mohla být zajímavá další kapitola Arminiova života, kdy válčil i s vůdcem Markomanů Marobudem, a zvítězil nad ním. Nicméně nedožil se příliš vysokého věku, v pouhých 38 letech byl otráven příbuznými.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace