Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Lars Kepler, Zrcadlový muž. Nutnost číst, povinnost přemýšlet

03.11.2020
RECENZE Lars Kepler, Zrcadlový muž. Nutnost číst, povinnost přemýšlet

Foto: Youtube / repro

Popisek: Lars Kepler je pseudonym autorské dvojice Alexandra Ahndorila a jeho manželky Alexandry Coelho Ahndorilové, kteří se jako švédští spisovatelé zaměřují na kriminální románovou tvorbu

Brutální čin a jediný svědek, jehož chorá paměť odmítá vydat pravdu. Návrat hypnotizéra v osmém případu komisaře Joony Linny. Brněnský Host, překlad Karolíny Kloučkové, hutná četba o více než pěti stovkách stran, psycho a tolik leitmotivů, že to člověka nutí přemýšlet.

Šestnáctiletá Jenny zmizí cestou ze školy. O pět let později se její tělo objeví na hřišti v centru Stockholmu. Pachatel dívku oběsil obzvlášť krutým způsobem - na ocelovém laně ji vytáhl na dětskou prolézačku. Kdo může něco takového udělat? Joona Linna se s vervou pouští do vyšetřování. Tuší, že Jenny nemusí být jediná...

Krátká anotace. Víc prozrazovat nebudu. Co ale řeknu, je, že tahle švédská autorská dvojice umí psát s takovou lehkostí a precizností, že z toho až mrazí. Ačkoli si čtenáři na novinku museli počkat prakticky dva roky, vyplatilo se. Zrcadlový muž je úžasná jízda, kterou při troše volného času zvládnete za dva dny.

A teď trochu těch hlubších myšlenek. Není to totiž jen zločin (a trest), co byste si měli z četby odnést. Je toho mnohem víc.

Jednak je to o brutálním násilí. Někomu se zajídá, někdo ho zlehčuje slovy, že se nic podobného neděje. Proto doporučím studium tří životopisů: Henryho Lee Lucase, Svatopluka Štěpánka a Mary Bell. Až je dočtete, zase na to zkuste zapomenout. Druhá věc se týká náboženského fanatismu. Opět doporučím: švédský seriál Kalifát. Do třetice je to sonda do lidské duše. V případě Keplera se primárně jedná o návrat hypnotizéra Barka. Zde znovu navrhnu jednu skutečnost. Kdo si myslí, že člověk nemůže mít dvě tváře, nechť hledá autentický výslech Andeje Čikatila v jeho cele...

 

Pakliže byste prošli peklem, jež v sobě ukrývají výše uvedené řádky, bude vám do mozaiky knihy chybět její poslední článek. Obchod s lidmi, především se ženami. I zde musím být konkrétní. Kdo nevěří, že něco takového probíhá například na území České republiky, měl by vědět, co v dávné minulosti mafiánský boss Semion Mogilevič sliboval výměnou za ochranu českým kriminalistům. Ano, jednou z jeho ´lákavých´ nabídek byl popis tras bílého masa přes naše území. Jména, počty, ceny.

Zpět.

Lars Kepler je v České republice víc než oblíbený. To, že brněnský Host připravil náklad 65 tisíc kusů, má slova pouze potvrzuje. Úspěch lze očekávat navzdory zavřeným knihkupectvím a nutnosti zůstávat doma. Knize, která vrcholila v době koronaviru, to jednoznačně neublíží. Jsem navíc rád, že se manželská dvojice koronaviru vyhnula.

Dějová linie, ačkoli se bavíme o 511 stranách, je jasná a čitelná. Soustředit se budete na rodinu dívky, jež před lety zmizela pod ledem, na vyšetřování, okrajově na hrůzu vězněných... Nejsilnější a nejinteligentnější část Zrcadlového muže pro mě představuje pochopení významu – názvu a postupně se rozvíjející pohnutky. Lidská psychika je skutečné bludiště. Strhující knihu rozhodně doporučuji a těším se na deváté pokračování.

Vložil: Zdeněk Svoboda

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace