Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla, je a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Einstein skončil na streamu a je to škoda. Alespoň trochu vtipných seriálů je totiž jako šafránu. Premiéry Pavla Přeučila

29.10.2020
Einstein skončil na streamu a je to škoda. Alespoň trochu vtipných seriálů je totiž jako šafránu. Premiéry Pavla Přeučila

Autor: TV Prima (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Geniální profesor Vojtěch Kotek si roli v seriálu evidentně užíval

Tak jsem se pustil do sledování nového seriálového dílka televize Prima Einstein - Případy nesnesitelného génia a jeho osm epizod jsem komplet zbaštil během dvou dnů. Po dlouhé době musím uznat, že jsem se u českého seriálu docela bavil. Pardon, ne tak zcela českého. Seriál Einstein k nám totiž přišel z Německa a Prima převedla tenhle matroš do českého prostředí. Nicméně docela povedeně.

Samozřejmě, jde o komediální seriál, takže nelze brát některé scény zcela vážně. Musíte zapomenout na logiku, protože některé scény jsou zcela nelogické, nesmíte brát vážně policejní práci, protože policajti se svými vyšetřovacími metodami vypadají jako úplní pitomci, a nesmíte být alergičtí na neustálé a dost zběsilé přehrávání hlavního hrdiny Vojty Kotka. Pokud tohle zkousnete, můžete se u Einsteina docela dobře bavit.

 

Kotkovi spoluhráči: Pavel Zedníček a Anna Polívková

Diváci poslali Einsteina na vedlejší kolej

V září dala Prima svým divákům na vybranou, který ze seriálů chtějí vidět na své stanici a který půjde jen na internet. Na vybranou měli dva detektivní seriály. Pokračování oblíbeného Poldy s Davidem Matáskem a Einsteina s Vojtou Kotkem. Podle generálního ředitele Primy Marka Singera byli na výsledek hlasování i na Primě velmi zvědaví: „Ani my na Primě totiž nemáme jednoznačný konsenzus,“ přiznal tehdy pan ředitel. U diváků zvítězil Polda, a tak skončil Einstein na streamu, kde ho najdete na internetovém portálu iPrima. Podle mého názoru ale mohli klidně šéfové Primy nasadit do přímého vysílání seriály oba a poslat do zapomnění třeba tu nejuhozenější show posledních let, jíž je Zlatá maska. Seriál měl jít do vysílání na Primě už zjara, ale korona to odložila a teď se holt do vysílacího schématu už nevešel.

Tragikomická postava geniálního vědce

Proč tragikomická? Potrhlý vědec s geniálním mozkem Filip Koenig, který je údajně prapravnukem Alberta Einsteina, učí sice na univerzitě fyziku, ale 99 % svého času věnuje práci na objevu nové energie, která má změnit osud celého lidstva. Zbývající jedno procento věnuje sexu a konzumaci drog. Od svého lékaře se dozví, že trpí dědičnou Huntigtonovou chorobou, což jej vede k    přesvědčení, že mu zbývá maximálně posledních sedm let života. V mimopracovní době si jej tedy užívá plnými doušky.

 

Logiku skutečné policejní práce v seriálu rozhodně nehledejte

Své oblíbené pilule si obstarává mimo jiné i krádežemi, což se mu stane osudným. Při jedné z krádeží je přistižen a putuje za mříže. Policajti ale zjistili, že jeho mozek je pro pobyt v kriminále příliš cenný a ukecají ho, či spíše mu nasadí nůž na krk, aby s nimi spolupracoval při řešení zapeklitých případů. Jinak pomaže do lochu. Samozřejmě, poněkud omšelý námět, který jsme viděli už stokrát v podání mužských i ženských hrdinek, kterým dali policajti nebo různí špioni podobné ultimátum.

Všichni jsou pitomci, jen já jsem ten největší...

Někdo tvrdí, že Vojta Kotek není pro tuhle roli vůbec správný typ, ale mně seděl. Nebýt jeho neustálého přehrávání, kdy svou inteligencí a geniálním mozkem oslňuje celé své okolí a všechny ostatní lidi má za neskutečné pitomce, což jim dává okatě najevo, mu role podle mne docela sedí. Chvílemi sice při sledování jeho geniálních vyšetřovacích metod a zejména jeho využívání volného času máte za pitomce jeho, ale to nevadí. Asi to bylo záměrem tvůrců, aby byla pořád nějaká sranda. Já se dokonce při sledování některých epizod od srdce zasmál, a to se mi u českých televizních veleděl stává málokdy.

 

Pavel Zedníček hraje trochu přitroublého policejního šéfa 

Kotek u mne zabodoval i tím, že se obešel při natáčení seriálu bez dubléra a všechny adrenalinové scény točil sám. Když jej policejní šéf v podání Pavla Zedníčka zatýká, omluví se, že už musí jít a bez váhání skočí z mostu bez jakéhokoliv jištění do řeky. Nevím, jak s tím byl smířen štáb, protože pokud by se mu něco stalo, natáčení by muselo nejspíš na nějakou tu dobu skončit.

Postavy se celkem povedly

Vojta Kotek se svým IQ 210 působí sice mnohdy jako nesmírně protivný fracek, který si ze zákonů dělá jen srandu, porušuje je, kde se dá a dokáže pozurážet kdekoho, ale svým způsobem je přitažlivý. Tedy zejména pro své studentky a další mladé dívky, které přivádí do své postele mrknutím oka. Sedla mi i postava Anny Polívkové v roli kriminalistky a svobodné matky Lenky Vrabcové. Vedle geniálního vědce Koeniga sice vypadá jako přihlouplá husička, ale tenhle kontrast byl asi účelem celého dílka. Ještě blbější postavu vyfasoval Pavel Zedníček, hrající stárnoucího šéfa detektivů, který má své osobní trable a řeší je alkoholem a sporadicky i sexem. Pak je tady policejní forenzní analytička Soňa, kterou hraje Eva Josefíková. Ta je se svýma velkýma očima a roztomilou tvářičkou podle mne v seriálu pouze pro okrasu a chvílemi jsem její roli dost nechápal.

 

Koenigovy neortodoxní metody

Čínská mafie v akci

Jako červená nit se všemi díly seriálu táhne úsilí jakési čínské, nejspíše zčásti mafiánské firmy, která usiluje pomocí průmyslové špionáže o Koenigovy patenty. Nechci toho moc prozrazovat případným divákům, kteří se na seriál teprve chystají, ale dotyční čínští agenti mi připadají jako parta dokonalých debilů. Jejich průhledné praktiky, které nedokázala prokouknout ani proslavená BIS, jsou někdy fakt k popukání a jejich čelní agentka, dorážející na našeho génia mne pokaždé, když se objevila na obrazovce, uvedla v nezastavitelný záchvat smíchu.

 

Policejní forenzní analytička Soňa, kterou hraje Eva Josefíková, je v seriálu tak trochu ´do počtu´

Vrcholem všeho je pak ´objev´, že na půdě slovutné technické univerzity si Číňané dokázali s laskavým svolením rektora vybudovat svou špionážní centrálu a kompletní kopii Koenigovy laboratoře. Aby ale nespadli všichni Číňané do jednoho pytle, máme v seriálu i hodného Číňana, Koenigova kámoše, který mu pomůže přijít svým ošklivým soukmenovcům na stopu. Už úplně nepodstatný je fakt, že Číňany tady hrají i vietnamští herci. Pro tvůrce jsou důležité šikmé oči a to stačí. Co jsem nějak nepochopil, byla role jakési dlouhonohé švédské krásky se studeným čumákem, která Číňanům jaksi posluhovala.

Drogový závislák s mozkem génia

Znovu musím zdůraznit, že v tomhle seriálu logiku vůbec nehledejte. Tady jde fakt jen o pobavení, rozhodně ne o nějaký hlubší divácký zážitek. Nevím, co znamenaly neustále poletující matematické vzorce nad Kotkovou hlavou, ale pravděpodobně mají naznačit jeho matematickou genialitu, s níž vyřeší během pár minut každou záhadu. Možná vás bude rozčilovat Koenigovo řečnění, jež probíhá kadencí kulometu, jednoduchost jeho geniality, kdy bez jakéhokoliv vyšetřování a využití nudných policejních metod vše vyřeší v pouhém záblesku své geniality.

 

Matematické rovnice a vzorce, které ustavičně poletují, bůh ví proč, nad Kotkovou hlavou

Kam se hrabe Sherlock Holmes, který svou často nudnou dedukcí bádal a bádal, než přišel příslušné záhadě na kloub. A už vůbec nesmíte koukat na pana profesora Koeniga jako na obyčejného drogového závisláka, který žije den ze dne, krade drogy, kde se dá, kamarádí se s drogovými dealery a je obdivován zejména malým synkem Anny Polívkové. Asi už prozrazuji moc, ale nejvíc mne dostala scénka, kdy onen blonďatý chlapeček dá Koenigovi k narozeninám pytlík marihuany a fešnou prostitutku. Moc výchovné to sice není, ale srandy kopec.

Dočkáme se druhé řady?

Moje hodnocení? Na seriál Einstein jsem se docela těšil a sledoval jeho vznik vlastně od jara. Přiznám se, že jsem od něj sice očekával víc, ale na druhé straně mne zase až tak nezklamal. Na současnou úroveň české televizní zábavy jde o docela slušný počin a stojí za zkouknutí. Za dlouhých podzimních večerů se alespoň trochu odreagujete a zjistíte, že na světě existuje spousta daleko větších blbců, než potkáváte denně kolem sebe. Tak až budete chtít přijít na jiné myšlenky a trochu se odreagovat, pusťte si Einsteina. Jak se zdá podle jistých náznaků i chemie, vznikající mezi Koenigem a kriminalistkou Lenkou, můžeme očekávat i druhou řadu seriálu.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace