Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Jak zabíjí neviditelný jed? Obdivovaný Sergej Lebeděv znovu česky, tentokrát román Debutant

28.10.2020
RECENZE Jak zabíjí neviditelný jed? Obdivovaný Sergej Lebeděv znovu česky, tentokrát román Debutant

Foto: Youtube / repro

Popisek: Sergej Lebeděv

Zkombinujte filmy Andreje Tarkovského, básně Daniela Hradeckého nebo Filipa Topola, přidejte chraplák Vysockého a pak to všechno smíchejte se strachem Procházkova Ucha. Anebo čehokoli jiného z té doby na daném území. Potom se vžijte do situace, kdy vám dnes a denně vtloukají do hlavy obraz nepřítele, zvěrstva západu, nutnost akce za každou cenu.

Ztratíte nejen empatii, o citu ani nemluvě, ale především budoucnost. A k ní se v Lebeděvově knize oba aktéři dostávají zejména díky prožívané přítomnosti, jež má smysl pouze z hlediska doby minulé, která pro změnu formuluje kroky následující. Snad to zní složitě, ale pravdou je to, že mladý autor (*1981) vytvořil bipolární novelu, skvostnou a žánrově složitě zařaditelnou odyseu jednoho zběha a jeho kata.

Aniž by se podívali do očí, aniž by si řekli slovo, i kdyby bylo poslední, jsou jejich cesty identické. Pro dokreslení scenérie vybral Lebeděv nejen úchvatný jazyk (překlad Milana Dvořáka je na samostatný článek, protože to je dechberoucí jízda plná nádherné češtiny), ale úmyslně zapomněl na barvy a polemiku. Proto Tarkovskij, neutěšenost Vysockého, závislosti Topola a Hradeckého.

V knížce, jež budete mít vstřebanou za několik hodin, je jasná dějová linie. Na západní stranu glóbu prchá muž, který se ve Svazu věnoval vývoji jakési chemické látky (debutantu). Tu rozvědka používala pro nevystopovatelné vraždy oponentů. Souvislosti netřeba rozvádět... Ale jelikož došlo ke změně poměrů, tento člověk zmizel. Uprchnul. Zachoval si křehkou důstojnost, pár osobních věcí a flakón s jedem. Ten ukrývá v trezoru už několik desítek let, než jeho jméno tamní zpravodajci aktivují v souvislosti s nevyjasněným úmrtím. Jenže tím krokem je logicky prozrazena jeho nová identita, čímž se otevírají stavidla akce a reakce.

Na pozadí čitelného střetu se však odehrávají mnohem zajímavější věci. Již vyřčené reminiscence obou hlavních ´hrdinů´. Oni to samozřejmě žádní hrdinové nejsou, jejich liknavost k životu vyjma svého vlastního je průzračná velmi brzy.

Jestli autor pěti románů něco umí, pak popisovat. Věcně a stručně. Takový klasický ruský realismus obohacený jedním knězem a jeho pašijemi.

 

Zapomeňte na přídavná jména, přechodníky, rozvětvené dialogy. V Debutantovi hraje prim pouze vlastní ego a zhrzenost. Právě ty návraty do minulosti ukazují, jak složité je vyrovnání a zapomínání, jak těžko člověk sloupne něco, co pevně drželo. Abych se přiznal, nedějové sekvence se mi líbily víc než dějové. Osobně mi bylo jedno, jak kniha dopadne, bylo mi ale líto, že končí.

Lebeděv píše úžasně.

Jeho Hranice zapomnění (Predel zabvenija, 2011, v češtině 2012), dnes přeložené do šestnácti jazyků, se zařadily na seznamy ruských cen Velká kniha a Národní bestseller. Významný úspěch měl titul i na mezinárodní úrovni, například časopis Wall Street Journal jej zařadil mezi 10 nejlepších knih přeložených do anglického jazyka a v Polsku byl nominován na středoevropskou literární cenu Angelus 2019, kterou si odnesl nejznámější bulharský spisovatel Georgi Gospodinov.

Jestli se alespoň trochu zajímáte o dění v Rusku, Lebeděva si zapamatujte... Debutanta vydalo nakladatelství Pistorius & Olšanská.

Vložil: Zdeněk Svoboda

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace