Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Šikana učitele, vražda vychovatelky, sebevražda žáka. Zlo ve škole zkoumá Lukáš Vaculík. TV glosář Ely Novákové

23.10.2020
Šikana učitele, vražda vychovatelky, sebevražda žáka. Zlo ve škole zkoumá Lukáš Vaculík. TV glosář Ely Novákové

Autor: ČT (stejně jako další fota v článku)

Popisek: Lukáš Vaculík v roli školského ombudsmana. Seriál právě točí Tereza Kopáčová

Pod režisérským dohledem Terezy Kopáčové natáčí Česká televize nový dramatický seriál Ochránce. Probere v něm deset případů, které otřásly školstvím. Jako školský ombusdman se na obrazovkách představí Lukáš Vaculík.

Člověk by řekl, že tahle dáma řídí svůj život s přehledem a rozvahou, vždyť produkovala a natočila tolik příběhů o lidech s pomotaným osudem, že by sama měla být poučená. Stačí vzpomenout její série Soukromé pasti, Nevinné lži nebo poslední Jak si nepodělat život. 

Tereza Kopáčová po restartu 

Jenže nejhůř radí člověk sám sobě, a tak ani Tereze se nevyhnul životní propad. „Měla jsem pocit, že všechno urvu svou energií, nebo to projde. Ale i na mne došlo,“ říká v rozhovoru pro magazín Ona Dnes. Naložila si toho prostě moc. Nakonec jí to stálo manželství, pocit, že selhává jako matka a všechno se projevilo ošklivým ekzémem v obličeji. Trvalo to dlouho, než se jí podařilo najít cestu z kolotoče ven a pak i zvítězit nad nemocí.

 

Režisérka Tereza Kopáčová letos ve Všechnoparty Karla Šípa

To by ovšem nebyla ona, aby z vlastního tématu nevytěžila příběh pro film. Režie se ujala Alice Nellis a film Můj bezvadnej život natočila v České televizi. „Ve filmu i v dokumentu většinou automaticky vyhledávám témata, která jsem si částečně prožila, nebo jim aspoň trochu rozumím, jsou mi blízká. Tentokrát jsem svému životu asi nejblíž, i když jen v jednom momentě. S Alicí Nellis jsme hledaly téma pro můj film a ona se chytila fotky, na které vypadám jako ještěr. Nejdřív oči a postupně skoro celý obličej mi napadl divný ekzém. Klinicky jsem byla úplně v pořádku, nikdo si s tím nevěděl rady, takže mě to donutilo zastavit se a podívat se pořádně na svůj život. Všechno ostatní ve filmu už nejsem já, ale práce Alice, která psala scénář,“ vzpomíná na vznik snímku. 

Dnes už je Tereza Kopáčová zase pevně v sedle, ale dobu propadu nevymazala. Poznala dlouhou řadu nejrůznějších léčitelů, nakonec ekzém vyléčila klasická medicína, ale všechno šlo vlastně ruku v ruce. „Nakonec jsem pochopila, že se mi léčitelé, pokud tedy vynechám ujeté extrémy, pokoušeli jinými slovy a obrazy sdělit to samé, včetně paní s anděly a taky třeba včetně psychoterapeutky. Žila jsem jakoby v pohotovostním režimu, kdy se mozek odpojil od emocí a já všechno řešila jen rozumem, úplně bez ohledu na to, co cítím nebo co mi tělo chce naznačit. Léčitelé pojmenovali příčinu, ale nestačili na důsledky. Klasická medicína naopak. Teď se snažím sama sebe víc poslouchat. Dost mi v tom pomáhá extrémně vnímavá dcera, která mi občas vysvětlí, co vlastně cítím.“ 

Seriál pro rodiče a učitele

Nový projekt Terezy Kopáčové jako mnoho jiných pozastavil koronavirus. Momentální situace s přerušenou školní docházkou, distanční výukou a novou zkušeností rodičů, kteří musí mnohem více pomáhat dětem s učením, soustředil naši pozornost na svět škol, učitelů, žáků a studentů. Přemýšlíme o něm víc a jinak než před touto krizí. A tak nás jistě seriál Ochránce, zabývající se extrémními případy, které musí řešit školský ombudsman, určitě připoutají k obrazovkám. Dočkáme se ho ale až v příštím roce, v tuto chvíli běží natáčení naplno.

 

Lukáš Vaculík a Pavel Řezníček v seriálu Ochránce

Scénář napsali Tomáš Feřtek a Matěj Podzimek, režii má Tereza Kopáčová, kterou doplní Tomáš Mašín, a kreativním producentem je Michal Reitler. „Ochránce vzniká na základě skutečných případů z prostředí, v němž jsou děti i dospělí oběťmi častěji, než si připouštíme. Mezi rodiči, učiteli i mezi studenty a žáky jsou každodenní nenápadní hrdinové, jejichž příběhy bychom chtěli vyzdvihnout,“ říká o projektu Reitler. Vedle Lukáše Vaculíka v hlavní roli ombudsmana se před kamerou objeví mimo jiné Pavel Řezníček, Jaroslav Plesl, Petra Hřebíčková, Martha Issová, Vanda Hybnerová, Miroslav Vladyka nebo Jan Čenský. 

Ombudsman není akční hrdina

Přípravu seriálu konzultovali tvůrci se skutečným školským ombudsmanem Ladislavem Hrzalem. Je druhým, kdo tuto funkci zastává, zřízena byla pod ministerstvem školství v roce 2014. „Je pravda, že chodím mezi lidi, že se radím s učitelkami, učiteli, s odborníky. Že nesedím pořád v kanceláři. Ale nelezu na komíny, neskáču do vody, nelezu po skalách, to opravdu ne,“ poznamenává Ladislav Hrzal, že se svým seriálovým kolegou pracují každý trochu jiným způsobem. Filmaři svého hrdinu udělali poněkud akčnějším, takže uvidíme Lukáše Vaculíka i ve značně vypjatých scénách. Film je film, potřebuje trochu víc svižných momentů než každodenní život, aby nás diváky zaujal.

 

Ochránce: Lukáš Vaculík 

Náplň práce fiktivního školského ombudsmana vysvětluje Lukáš Vaculík: „Nezjišťuje, kdo co udělal, protože to je dané, ale jak k tomu mohlo systémově dojít, kdo za to nese zodpovědnost.“ Případy, jimiž se zaobírá, jsou inspirované skutečnými kauzami. Na stůl se mu dostane šikana učitele, vražda vychovatelky nebo sebevražda žáka. Kvůli natáčení posledního jmenovaného případu musel Vaculík vylézt na tovární komín, scénář totiž předepisoval ombudsmanovi, aby se tak snažil pochopit, co student před skokem prožíval.

Na konci epizody se divák dozví fakta

Podobně jako v seriálu Případy 1. oddělení se na konci každé epizody Ochránce diváci dozví i výsledek kauzy, která byla předlohou danému dílu. „Na rozdíl od kriminálky, kde ten konec je vždy dobrý, protože je dopaden viník, jednoznačně usvědčen a potrestán, tak ve školství, a to nás na tom láká, je ten ombudsman odsouzen k tomu, hledat dobré řešení pro někoho, kdo je v blbé situaci. To znamená, to není vždycky nejlepší řešení, ale rozhodně jeho zásahem se situace pro toho postiženého zlepší," dodal pro ČTK producent.

 

Ochránce: Jiří Havelka

Není snadné porozumět a pochopit extrémní případy, které přináší i život ve školách. Mnohdy ohrnujeme nos nad tím, jak dnešní školství vypadá, aniž bychom si uvědomovali, jak moc se život dnešních učitelů a žáků liší od toho, v jakém jsme žili my rodiče a prarodiče. Ochránce by nám všem měl tedy alespoň trochu otevřít oči a možná nás obdaří i větší dávkou vnímavosti jak pro naše děti, tak pro pedagogy.

 

Vložil: Ela Nováková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace