Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Plyšový medvídek z Ulice drsňákem ve Specialistech. TV glosář Ely Novákové

12.10.2020
Plyšový medvídek z Ulice drsňákem ve Specialistech. TV glosář Ely Novákové

Foto: TV Nova (stejně jako v článku)

Popisek: Sotva přišel, začal střílet. Jiří Hána coby kapitán Martin Kovář v seriálu Specialisté.

Velkých rolí v televizních seriálech se dočkal až po čtyřicítce. Do té doby toho Jiří Hána sice natočil hodně, ale epizodní role si diváci moc nepamatují. Změnilo mu to život? Částečně asi ano, odešel ze stálého angažmá, odešel i z dlouholetého vztahu. Ale možná, že za to seriály nemohou, že se prostě jen pootočila kola života.

Máte svého oblíbeného zubaře? No, oblíbeného... Tahle lékařská profese moc populární nebývá, málokdo má celý život zdravé zuby jako perličky, že. Proč nám autoři Ulice naservírovali v posledních sezónách hned několik zubařů, těžko říct. Naštěstí nás netrápí pohledem na bručící vrtačku. Většina z nás by asi před hysterickou alkoholičkou Blankou dala v zubní ordinaci přednost příjemnému Patrikovi, který působí vyrovnaně a něžně. Ne že by měl v této roli Jiří Hána moc co hrát, dobývá jednu ženu, ta ho odmítne, tak dobývá druhou, která jeho křehkému dvoření nakonec podlehne. Žádný donchuan, jen muž, který nechce žít sám, získat ženu pro něj není těžké, a když se mu to podaří, upřímně si to užívá a nosí partnerku na rukou.

 

Hána Holišová Ulice

Zubař Patrik Nosek a Veronika Maléřová (Hana Holišová) v seriálu Ulice 

Jak je na tom se sváděním sám herec? V rozhovoru pro Blesk se přiznal, že rozhodně není tak opatrně nesmělý, jako jeho postava. „Ve skutečnosti jsem byl vždycky lovec! Žena je krásné stvoření, každá je originální. Nemůžu říct, že by se mi líbily blondýny, zrzky nebo brunety. Každá mi přijde něčím temperamentní, v rozdílech vidím něco zajímavého.“ Ženy prý bral vždy přímým útokem, ale také se s ním hodně nasmály. Víc o svém soukromí Jiří Hána neprozrazuje, vždy si ho velmi chránil. Jeho dlouholetý vztah s krásnou kolegyní Radkou Fišerovou, s níž má osmiletého syna, se loni rozpadl stejně tiše, jako kdysi vznikl. Média se o rozchodu dověděla až po několika měsících.

Specialisté stále populární

V tuto chvíli vídáme Jiřího Hánu každé pondělí v páté řadě kriminálního seriálu Specialisté. Od roku 2017 se tento projekt hodně proměnil. Davida Prachaře v čele týmu vystřídal Martin Dejdar, odešli Jakub Štáfek a Zuzana Kajnarová, nahradili je Jacob Erftemeijer a Eva Leimbergerová. Když byl na konci třetí řady ve službě zastřelen Jarda Čermák v podání Jana Zadražila, nastoupil na jeho místo nový sympaťák Jiří Hána. Na tuto roli dělal konkurz, a když ho vyhrál, ocitl se velmi rychle v kolotoči natáčení.

 

Seriál Specialisté poznamenala koronavirová karanténa stejně jako jiné dlouhodobé projekty. Pátá řada se rychle natáčela po skončení karantény, takže Jiří Hána si letos v létě dovolené moc neužil. O to víc je jistě spokojený, že i nové díly Specialistů sledují diváci, milující napětí a chytré řešení kriminálních případů, s nadšením.

 

„Byl jsem vhozen do vody a musel začít rychle plavat. Hned v prvním obraze jsem měl totiž zneškodnit vraha Jardy Čermáka, kterého hrál Honza Zadražil. Opravdu jsem přišel první den na plac, kde mi poradce ukázal, jak zacházet se zbraní a jak správně zamířit. Pak už se jen rozjela klapka, já se rozeběhl a střílel. Nikdy předtím jsem se zbraní nepřišel do kontaktu, takže se postupně během natáčení snažím v tomto směru zdokonalovat, abych při manipulaci s ní vypadal přirozeně. Prošel jsem i základním výcvikem, v jehož rámci mě teď ještě čeká střelba ostrými náboji,“ řekl po začátku natáčení v rozhovoru pro TV Mini. Pro herce to byla jedna z úplných novinek, se kterými se v roli potkal, přestože má za sebou mnoho divadelních i filmových rolí, zbraň zatím nikdy na nikoho nenamířil.

Roli piluje pečlivě

Poprvé se Jiří Hána ve Specialistech objevuje v roli vážného muže, dokonce rázného policisty. Většinou totiž před kamerou hrál postavy komické. Jak tuhle proměnu zvládl? „Já bych toho svého Martina Kováře nechtěl hrát na tvrďáka. Je to normální chlap a já chci taky ukázat jeho lidskou stránku. I když je fakt, že taková postava se utváří docela dlouho – v padesátiminutovém dílu čtyřicet minut řešíme případ, a tedy není moc prostoru ukázat, jaký vlastně je. Myslím, že by pomohlo víc ukazovat soukromý život, aby diváci měli v životě té postavy nějaký kontrast a získali si k němu větší vztah. O to se snažím, a o tom také mluvím s producenty a režiséry,“ řekl tehdy Blesku.

 

Jiří Hána Specialisté

Proměna vymazleného 'šampónka' v drsňáka Jiřímu Hánovi sedne

Až neobvykle zodpovědně Hána seriálovou roli studuje, chce svou postavu prostě důkladně znát. „Lidé si většinou představují, že seriál jsou prachy, sláva, paráda. Ale o tom to opravdu není. Je to velké pracovní nasazení, a trochu peklo to ustát. Točíme deset dvanáct hodin denně osmnáct dní v měsíci, musíme dodržovat určitá pravidla, radit se s reálnými policisty, upravovat scénář. Tím neříkám, že by mě to nebavilo. Naopak. Je to výzva, a ty já mám rád.“

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková