Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Legenda se zrodila s prvním kufrem. A přitom bylo na počátku jen pár drobných v kapse a bezmezná odvaha

10.10.2020
Legenda se zrodila s prvním kufrem. A přitom bylo na počátku jen pár drobných v kapse a bezmezná odvaha

Foto: osobnosti.cz

Popisek: Louis Vuitton

Válka, společenské převraty a dramata, krveprolití… zastavit ho nedokázalo vůbec nic. Byl totiž rozhodnut uspět. Životní příběh jednoho z nejslavnějších módních návrhářů vydalo nakladatelství XYZ.

V roce 1821 se v malé osadě v kraji Jura narodí mladé mlynářce Louis Vuitton. Ve čtrnácti letech se mladík s pár drobnými v kapse rozhodne odejít hledat štěstí do Paříže. Dva roky cesty pěšky, s rancem přes rameno se vydává vstříc svému výjimečnému osudu. O třicet let později zakládá podnik s kufry.

 

Louis Vuitton: Životní sága

 

Svržení Ludvíka Filipa, válka proti Prusku, útěk Napoleona III., komuna nebo zrození republiky, nic z toho ho neodradí od cíle, který si stanovil: uspět. Louis Vuitton vytváří vlastní legendu, mýtus, který jeho syn Georges a vnuk Gaston budou pomalu, ale jistě a každý po svém naplňovat a zvětšovat.

Autor: Stéphanie Bonvicini
Žánr:
životopis, móda, design
Nakladatelství:
XYZ

Ukázka z knihy:

Hlavní císařovnin balič
Státní převrat Ludvíka Napoleona a znovunastolení císařství Louis Vuitton, jak sám později přiznává, nijak zvlášť nezaznamenává. Je duchem jinde. Zato si všímá odebrání volebního práva, jež bylo přiznáno třem milionům dělníků v roce 1848, mezi které se počítá. Jistě, balí nejkrásnější pařížské róby a obleky a stýká se s Worthem, který si již brzy „ochočí“ všechny elegantní dámy, nicméně nezapomíná na své kořeny.
Stejně jako ostatní Francouzi se Louis zajímá hlavně o svatbu století. Třicátého ledna roku 1853 si v pařížském chrámu Notre-Dame bere francouzský císař Napoleon III. svou španělskou nevěstu Marii Evženii Guzmanovou, dceru sedmého hraběte Montijo. Tato sedmadvacetiletá temperamentní Andalusanka je velmi ambiciózní a jejich manželství je provázeno spíše vášněmi než něžnou zamilovaností. „Císař i já patříme ke stejné nadšené a zaníce-né generaci, v krvi nám oběma koluje romantismus roku 1830 i utopismus roku 1848. (...) Naším snem je dopomoci lidem naší země k většímu štěstí a ulehčit těžký úděl dělníků.“ Přesto se říká, že císařovna je „omezená intelektuálka“. Odepírají-li jí zlé jazyky kultivovanost ducha, o to víc vynášejí do nebes její neodolatelný zjev. Evženie je krasavice. I když o sobě říká, že není parádivá, své róby si pečlivě vybírá. Chce určovat módní trendy u císařského dvora a rozhodovat o tom, co je či není elegantní: prosadí širší sukně a opětné nošení krinolín, nechává si šít z těch nejluxusnějších látek, což vlastně považuje za státnickou povinnost. „Nosím politické šaty,“ říká o sobě. Chce být „velvyslankyní módních stylů“, nositelkou bretaňských krajek, stužek z Roanne a Saint-Étienne, klobouků nejlepších pařížských módních salónů... Šperky si nechává dělat u mladého pařížského klenotníka Louise Françoise Cartiera, který si právě otevřel vlastní butik v ulici Neuve-des-Petits-Champs č. 9.
Druhé císařství se nese v duchu neustálých recepcí, plesů, večírků, loveckých závodů a výletů na venkov. Císařský pár k zbláznění miluje společné vyjížďky a večerní dýchánky pro zvané: tyto večírky jsou jen pro několik menších skupinek přátel pečlivě vybíraných zásadně císařovnou Evženií. O pozvání na ně soupeří všichni, kdo chtějí vystoupat do „nejvyšších pater společenské smetánky!“
Díky těmto populárním společenským aktivitám se zpočátku zaskočeným, nicméně nadšeným bednářsko-baličským firmám hrnou objednávky, které odrážejí svěží módní vánek. Císařovna je jedním z prvních klientů. Na balení svých toalet si vybírá firmu Maréchal, která je v Paříži tou nejrenomovanější. Nevýslovně poctěný pan Maréchal je předvolán do Elysejského paláce, kam se dostaví v doprovodu svého nejlepšího pracovníka, kterým není nikdo jiný než Louis Vuitton. Její Výsost si přeje cestovat do Saint-Cloud? Compiègne? Fontainebleau? Louis Vuitton se stará o zabalení s úzkostnou pečlivostí. Nesmí si dovolit jediné zachvění ruky, ačkoliv na něj Evženie, která osobně dohlíží na balení svých toalet, dělá ohromný dojem. Císařovna je úplný maniak, musí u sebe neustále a všude mít svých deset beden napěchovaných róbami a ostatními osobními věcmi, které si hlídá jako oko v hlavě: dopisy, knihy a všemožné tretky. Pod dohledem mladé ženy skládá Louis s největší obezřetností šaty v jejích nejoblíbenějších barvách: růžové, perlově šedé a fialkové. Císařovna je uchvácena důkladností, přesností, šikovností a rychlostí se kterými Louis Vuitton pracuje, a tak jednoho krásného rána prohlásí, že napříště už bude jediným baličem jejích toalet pouze on…

QRcode

Vložil: Adina Janovská