Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla, je a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejslavnějšímu detektivovi se rozrůstá… rodina. Sherlock Holmes jako feministická jízda. Premiéry Pavla Přeučila

08.10.2020
Nejslavnějšímu detektivovi se rozrůstá… rodina. Sherlock Holmes jako feministická jízda. Premiéry Pavla Přeučila

Autor: Netflix (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Sherlocka Holmese hraje čím dál obsazovanější Henry Cavill, jeho sestru Enolu Holmes Millie Bobby Brown. Během filmu se sourozenci, kteří se prakticky neznali, jak bývalo ve viktoriánské Anglii zvykem, sblíží

Vzhledem k tomu, že kina při nedostatku kasovních trháků stále tak trochu paběrkují, udělal jsem si čas a podíval se konečně na nejnovější hit Netflixu, uváděný pod názvem Enola Holmes. Streamovací platformy stále mají žně a snaží se alespoň částečně výpadek kin nahradit. V případě dobrodružství dalšího člena rodiny Holmesových se to docela podařilo, i když bych asi nejspíš z jeho dvouhodinové stopáže alespoň pár desítek minut ubral.

Sherlocka Holmese už jsme viděli na filmovém plátně nebo na televizních obrazovkách v nejrůznějších podobách a řekl bych, že v poslední době už bylo poněkud ´přeholmesováno´. V posledních deseti letech se v roli slavného detektiva vystřídali například Robert Downey Jr., Ian McKellen, Benedict Cumberbatch, Jonny Lee Miller nebo Will Ferrell. Ve filmu jsme měli možnost zažít dobrodružství i s mladým Sherlockem Holmesem, v několika příbězích se objevila i Sherlockova matka, ale že měl slavný detektiv sestru, to jsme netušili. 

 

Bratři Sherlock a Mycroft se ke svě sestře chovají zpočátku značně přezíravě

Kde se vzala Sherlockova sestra?

Pokud si znalci díla Sira Artura Conana Doyla nepamatují, že by měl Sherlock vedle bratra Mycrofta ještě sestru, mají pravdu. Doyle se o ní také nikdy nezmínil a v jeho světě zkrátka neexistovala. Na svět ji totiž přivedla známá americká autorka fantasy příběhů, Nancy Springer. Ta se nijak netají tím, že jí imponují především ženské hrdinky, a tak už v roce 2001 představila svým především dospívajícím čtenářům neobvyklou hrdinku. Byla jí Rowan Hood, „princezna ze Sherwoodu“, dcera slavného Robina Hooda. Zpracovala i řadu artušovských legend a proslavil ji právě i šestidílný cyklus příběhů Sherlockovy sestry Enoly. Netflix si z nich vybral příběh, který vyšel knižně s podtitulem Případ pohřešovaného markýze. V příbězích Enoly je slavný Sherlock odsunut do pozadí a jeho mladičká sestra ho válcuje na celé čáře, i když jej ve filmu nepředstavuje nikdo jiný, než Henry Cavill – Superman a Zaklínač.

 

Letos teprve šestnáctiletá Millie Bobby Brown si udělala jméno super úspěšným seriálem Netflixu Podivné věci (Stranger Things), kde hraje tajemnou Eleven

Hrdinka, které musíte fandit

Hlavní roli Enoly si ve filmu střihla teprve šestnáctiletá hvězda Millie Bobby Brown, která se v poslední době proslavila hlavně jako Eleven v populárním seriálu Stranger Things. Příběh se odehrává ve viktoriánské Anglii, která je vykreslena s nebývalým půvabem, vtipem a dokonale náladovou hudbou, která se prolíná celým filmem. S mladou hrdinkou se setkáváme na venkovské silnici, kdy se přiřítí na kole ke kameře a důvěrně osloví diváky.

Už tenhle okamžik jí musí získat sympatie, protože v něm navazuje s diváky přímý kontakt, který se jejími dalšími vstupy jen prohlubuje. Její matku hraje jedna z mých oblíbených hereček, Helena Bonham Carter, známá především jako nesnesitelná potvora Bellatrix Lestrange z příběhů Harryho Pottera. Ta vychovává Enolu sice jako intelektuálku, ale zároveň jako silnou, nekonvenční osobnost. Neustále jí vštěpuje, aby si svůj život narýsovala sama a nenechala se z cesty odradit nikým, zejména muži. Prozradí jí, že Enola znamená pozpátku alone, tedy anglicky ´sama´, protože jednou si bude muset sama poradit s každou situací.

 

Matka, Helena Bonham Carter, vychovávala Enolu velmi nekonvenčně

A ta nejhorší nastane, když matka jednoho dne rodné sídlo opustí a zmizí beze stopy. Enola zůstává sama a vznáší se nad ní hrozba, že bude muset jít do dívčího penzionátu, kam ji chce umístit její poručník, bratr Mycroft. Enola má ale jediný cíl, najít svou matku, která jí zanechala pár tajemných indicií v Londýně, a do velkoměsta uteče. Cestou se seznámí s mladým markýzem, s nímž zažije pár slušných dobrodružství.

Intimní kontakt s diváky bourá čtvrtou stěnu

Režisér Harry Bradbeer, který se dosud věnoval téměř jen seriálům, si s námětem, který sám o sobě nepřináší téměř nic nového, poradil podle mého názoru skvěle. Nepáral se s nějakými hlubšími psychologickými sondami do duše svých hrdinů, což je pro mnohé režiséry téměř nezbytností, ale jede svůj film s nebývalou jednoduchostí a lehkostí. Všechno je stylizované do dobové atmosféry a příběh připomíná spíše bezstarostné dovádění dospívající holky, která se pere se životem s obrovským nadhledem. Při režii naplno využívá dokonalé kamery Gilese Nuttgense, který se na každý záběr dívá spíše okem malíře. To všechno doprovází jeho detailní záběry Enolyny tváře ve chvílích, kdy znovu a znovu navazuje onen intimní kontakt s diváky. Tohle časté prolomení tzv. čtvrté stěny, tedy momenty, kdy se herec obrací přímo k divákům, je neobyčejně účinné a vyžaduje skutečný režisérský um. Mistrem v prolamování čtvrté stěny byl například Charlie Chaplin, v poslední době s tím přišel třeba populární Deadpool

 

Režisér Harry Bradbeer, pro nějž je snímek Enola Holmes jeho první celovečerák, předtím natáčel převážně seriály, u nás vesměs neznámé

Vedlejší postavy jen sekundují divoké Bobby

Tenhle efekt by nebyl zdaleka tak úspěšný bez odhodlané, až rozpustilé šestnáctileté Bobby Brown, na jejímž výkonu vlastně celý film stojí. Kdyby její výkon postrádal nadšení, které předvádí ve všech svých scénách, mohly by se tyto scény snadno stát únavné, klišovité nebo dokonce vlezlé. Místo toho je Bobby stále svěží a originální, což ještě navyšuje svým komediálním přístupem. Henry Cavill, Helena Bonham Carter nebo Louis Partridge, hrající mladého markýze, jen doplňují dramatiku příběhu, aniž by odváděli pozornost od výkonu Bobby Brown.

 

Zápletka filmu spočívá ve dvojím hledání. Jednak Enola pátrá po své matce a během útěku z domova narazí na mladičkého markýze, který také uprchl a pátrá po něm jeho rodina i nájemný vrah; více neprozradíme, nechceme spoilovat

Netflix si připravil půdu pro další díly

Jediné, co bych filmu vytkl, je to, že během oné více než dvouhodinové stopáže divákovi neodpoví na spoustu otázek, které jsou jen lehce nahozeny. Nicméně, vzhledem k tomu, že se jedná o produkci Netflixu, je více než jasné, že jde nejspíše o start zbrusu nové, několikadílné franšízy detektivních příběhů pro dospívající. Něco holt musí zůstat naznačeno, aby dobrodružství divoké Enoly mohla pokračovat a postupně odkrývat další a další záhady. Zajímavé je, že dědicům práv Sira Artura Conana Doyla nevadilo, když vyšly románové příběhy Enoly, ale jakmile se objevil film Netflixu, podali na autorku předlohy, Nancy Springer, žalobu. Ať už soud dopadne jakkoliv, přinesla do někdy ponurého světa Sherlocka Holmese svěžest mládí.

 

O akční scény není nouze a mimořádně padoušského nájemného zabijáka, který jde po obou mladých lidech, hraje Burn Gorman. Ten, chudák, kvůli svému obličeji nehraje takřka nic jiného než záporáky

Enola Holmes je film pro celou rodinu

Ve filmu sehrává dost podstatnou roli i feminismus, nabývající ve viktoriánské době na síle, zdůrazňovaný nejen poněkud anarchistickými metodami její matky, ale hlavně nezávislostí a nepoddajností Enoly. Někdo považuje Enolu Holmes za ryze dětský film, ale já si myslím, že jde o film rodinný, u kterého se budou bavit neméně i dospělí. Ostatně na portálu Rotten Tomatoes si film vybojoval celých 92 % a to už je co říci. Od Netflixu je to možná tak trochu už předvánoční dárek, protože víc tak podařených filmů můžeme do konce roku jen stěží očekávat. Pokud se chcete dobře pobavit, neváhejte a na Enolu se podívejte. Možná se tak jako já už začnete těšit na její další dobrodružství.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace