Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Suverénně sestřelil Zlatou masku i Vojtu Kotka. Český samorost prostě nemá konkurenci. TV glosář Ely Novákové

28.09.2020
Suverénně sestřelil Zlatou masku i Vojtu Kotka. Český samorost prostě nemá konkurenci. TV glosář Ely Novákové

Foto: FTV Prima (stejně jako v článku)

Popisek: David Matásek coby drsňák a samorost boduje u diváků mnohem víc než geniální 'mimoň'

Nevalný úspěch show Zlatá maska se dal očekávat, ostatně jsme o tom psali minulý týden. Prima stála před otázkou, jak dohonit sledovanost nedělního večera, a celkem logicky se vrátila k detektivkám, které jí v tomto čase dlouhodobě fungovaly. Překvapivé ale je, že místo dlouho očekávané novinky si diváci vybrali čtvrtou řadu Poldy.

Seriál, v němž David Matásek hraje policistu probuzeného po dvaceti letech z kómatu, měl přitom dost dlouho s diváky problémy. Vlastně si ho oblíbili definitivně až při reprízách prvních tří řad. Proč se tohle někdy televizím pořadům děje, je nevyzpytatelné. V tomto případě je ovšem pravda, že seriál měl kvalitativně vzrůstající tendenci, od druhé řady se začal oprošťovat od závislosti na německém originálu, kterým je inspirovaný, postavy začaly být vitálnější a svéráznější a i David Matásek a Igor Orozovič v hlavních rolích dostali větší prostor pro rozehrání vzájemného vztahu. Diváci se tedy při reprízách vrátili i k první řadě a šuškandou – zaručeně nejlepší reklamou – se Polda stal tak trochu kultovním seriálem.

Hlášky Michala Břízy, který je i po dvaceti letech spánku sice skvělý polda, ale chová se v nové době jako slon v porcelánu, zlidověly a David Matásek po letech není v očích publika spojován jen s postavou 'básníka' Kendyho. Tahle proměna mu velice sluší, s rolí drsného i romantického policajta se sžil, a tak asi není divu, že diváci Primy po letních reprízách prvních řad ochotně dali hlas řadě čtvrté. Odložili tak nasycení hladu po novince Einstein, příběhy nesnesitelného génia s Vojtou Kotkem v hlavní roli, na pozdější dobu. Však vědí, že dříve nebo později se dočkají.

 

Matásek Orozovič

Oficálně sice Michal Bříza od policie odešel, rozhodně to ale neznamená, že by vzdal pátrání po pachateli, který totálně rozvrátil celý jeho život

Bratra nezastřelil, ale pálí do černého

Být policistou zamená nosit zbraň a nebát se ji použít. Také herci se pro roli mužů zákona musí naučit se zbraní zacházet, aby vypadali věrohodně. Při jednom takovém tréninku na střelnici se David Matásek svěřil, jak se cítí se zbraní v ruce. Se značnými rozpaky si vzpomněl na  historku z dětství, kdy vystřelil na svého bratra. „Bylo to vlastně omylem, trefil jsem ho do nohy. Zabít jsem ho nechtěl, to ne...“ Takže střelba do živého určitě ne, ale při střelbě na terč prokázal, že má pevnou ruku, přestože střelba v brýlích určitě není pro nováčka nic snadného.

Nekorektní sympaťák

Když seriál začínal, vyjádřil se jeho představitel o probuzeném Břízovi naprosto jasně: „Mám dojem, že v dnešním korektním světě, kdy musíme hlídat mantinely, abychom se někoho nedotkli, by se o takovém chlapovi řeklo, že je macho. To bezesporu. On se prostě nehlídá,“ přibližuje poldu Matásek a jako příklad tohoto povahového rysu uvádí Břízův přístup k ženám, který je mu sympatický. „Když se mu nějaká ženská líbí, tak jí to buď řekne, nebo ji poplácá po zadku. Na nějaké velké nenápadné tanečky moc není. Má to tak obecně ve vztahu k světu, je velice přímočarý, což se dneska moc nenosí,“ konstatuje herec, který půjčil Michalu Břízovi sexy strniště, a hlavně charisma. Možná je to charisma v době všech možných ženských kampaní trochu neobvyklé, jenže Bříza je prostě starosvětsky upřímný. Když ho žena odmítá, dvoří se jí gentlemansky a jeho romantické nápady chtě nechtě zabírají skoro na každou.

 

Matásek Kolesárová

Michalovu drsnému gentlemanství neodolala ani policejní psycholožka Táňa Hošková (Jana Kolesárová)

Věrnost, nebo nevěra?

„Není to úplně ideální, bůhvíjak věrný manžel. Je to alfa samec úplně jednoduchého ražení v téhle oblasti. To je způsob komunikace se světem stylem: já jsem tady, tohle je moje teritorium, to jsem si tady občůral, tak to je moje a hotovo, do toho já už nikoho nepustím. Na druhou stranu je v té přímočarosti určitý půvab. Není skrytý nevěrník nebo podrazák, to určitě ne,“ hájí svého pana poručíka David Matásek. Ví o tom své. Je počtvrté ženatý a v jednom rozhovoru před časem řekl, že takový je prostě život. Jednou zrazoval on partnerku, podruhé zase ona jeho, sešli se, rozešli, svět se kvůli tomu nezbořil.

Když se ženil počtvrté, nejvíc se na svatbu těšila dcera z druhého manželství Linda. Hned z obřadu rozeslala na sociální sítě fotky s komentářem: „Tak jsme oženili tátu. Ty vole, táto, ale už do čtveřice! Je ti to jasný?“ Svérázná upřímnost, inu celý tatínek. David má děti celkem čtyři a k tomu od Lindy vnuka, který je skoro stejně starý jako nejmladší syn Antonín. V celé rodině se na všechny bolesti aplikuje humor, jsou zvyklí dělat si legraci z druhých i ze sebe, prostě se radovat ze života. Do role Michala Břízy, zdá se, promítl herec velký kus sama sebe.

 

Matásek Polívka

Michal Bříza s novým 'přírůstkem', Vojtěchem Urbanem alias Juniorem v podání Vladimíra Polívky, který jakoby vypadl z jeho mladých let

Čtvrtá řada jako rozuzlení

Třetí řada skončila tím, že poručík Bříza odchází od policie, protože mu všichni lhali a zatajili mu, že ten, kdo ho před lety postřelil, stále žije. Jenže vyšetřovat se bude dál, Bříza je prostě policajt každým coulem, a tak by těžko hledal jinou životní roli. Navíc si vezme do hlavy, že chce znát celé pozadí svého vlastního případu – nejen kdo střílel, ale také proč a kdo stál v pozadí. Tahle linka se táhne celou čtvrtou řadou a přinese nečekaná odhalení. Po boku Davida Matáska stane nový parťák v podání Vladimíra Polívky. Změna je to výrazná, mladý poručík totiž zdaleka není tak kožený a dbalý předpisů, jako byl Andrej v podání Igora Orozoviče. Naopak, Vojtěch Urban alias Junior v mnohém připomíná Břízu v letech mládí. Parťáctví je to tedy velmi adrenalinové.

Jedním z důvodů, proč Vladimír Polívka na nabídku účinkování v Poldovi IV kývnul, byla právě možnost hraní s Davidem Matáskem. „Je s ním zábava. Jeho postava je skvělá a Junior je mu dost podobný. Bude tak často nastávat střetnutí jejich eg. Vojta je hodně jako Michal Bříza zamlada,“ dodal. A při natáčení se prý špičkovali nejen na kameru, ale i mezi klapkami. „První natáčecí den jsem měl nabít pistoli a byl s ní nějaký problém, protože mi ta nábojnice pokaždé vypadla. Když se to stalo už počtvrté, jen se od Davida ozvalo: No jo, kdyby tady byl Igor, ten uměl natahovat pistole! Umíme si prostě ze všeho vystřelit,“ vzpomíná Polívka.

Nebude tedy nouze o Břízův sarkastický humor, ale ani o napětí. Vypadá to, že čtvrtá řada Poldy tak přinese vše, co od seriálu diváci čekají. A pokračování? „Až to bude všechno lepší, tak začnou vysílat šestnáct dílů, které jsme natočili vloni. Ale jestli všechno dobře dopadne i po tomhle, tak nás ještě dalších šestnáct čeká," řekl k tomu David Matásek v rozhovoru pro Seznam.cz. Lepší to tedy už je, protože diváci si v hlasování Poldu vybrali na podzimní měsíce. Jestli to bude nejlepší a přijde dalších šestnáct dílů, uvidíme.

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace