Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Fin, který po padesáti letech dobyl Hollywood. ´Věrný čtenář´ Maxe Seecka

25.09.2020
RECENZE Fin, který po padesáti letech dobyl Hollywood. ´Věrný čtenář´ Maxe Seecka

Foto: Wikimedia Commons

Popisek: Max Seeck

Co si finské literatury týká, přiznávám bez mučení, že dost plavu. Vybavím si snad jen Arto Paasilinna a Daniela Katze. Zbylá jména, pokud nejde o severskou literaturu jako takovou, mi splývají. Necítím dokonce ani ten lapidární rozdíl mezi tamními vztahy, zejména pak mezi Švédském a Finskem.

Naštěstí na mě není komparatistická studie o Kambanovi či Andersenovi a jejich antropologickém přesahu. Pro recenzi jsem se zaměřil na téměř neznámého (*1985) autora, jehož knize se podařilo nevídané; vybral si ji pro seriálovou adaptaci prosluněný Hollywood. Doplním, že je to vůbec první finské dílo od roku 1954, které poslouží coby předloha pro audiovizuální tvorbu na západním břehu Ameriky.

„Žena slavného spisovatele Rogera Koponena je zavražděna v jejich luxusním domě na břehu zamrzlého zálivu. Na sobě má slavnostní šaty a ve tváři hrůzostrašný škleb. Případu se ujímá mladá inspektorka Jessica Niemi. Brutálních vražd postupně přibývá a záhy je jasné, že je na stopě sériového vraha. Nejedná se přitom o nahodilé vraždy, záhadný pachatel se vždy inspiruje hrůznými činy popsanými v Koponenových thrillerech. Je šílený, nebo jde o něco osobního? Podaří se Jessice zastavit vraha, který zná každičký detail knih dokonce lépe než sám autor?“

Než se dostanu k detektivce, představím autora. Určitě bude dobré ho sledovat i v budoucnu.

Jde o poměrně mladého muže, jehož škála dovedností precizně kopíruje tuto generaci. Tak tedy; marketingový podnikatel, spisovatel, filmový producent a scenárista, který má dosud na svém kontě pět knih. Všechny je vydalo legendární finské nakladatelství Tammi, které je spojováno s úspěchem snad už od konce druhé světové války. Kdybyste se náhodou rozhodli pro hlubší studium, Tammi sídlí v Helsinkách a mezi jeho aktuálně nejžádanější tituly patří právě Seecke (Pahan verkko, Zlá síť) a Leena Lehtolainen, respektive její 15. případ s Marií Kalliovou. Lehtolainen mimochodem přečtete taky v češtině, vydával ji Hejkal.

 

Seeckova předposlední tvorba, kterou jsem mohl díky nakladatelství Cosmopolis recenzovat, spatřila světlo světa v roce 2019. Do té doby Seeck napsal už tři romány, za které si odnesl Cenu Čestného detektiva Finské detektivní společnosti a rovněž Storytel Awards. Psát umí, to je jasné. Poměrně věrně kombinuje překvapivé zločiny s matnými, až filmovými postřehy (stěrače olizují sklo, na obloze letí letadlo...) a pointa taky nechybí. Věrný čtenář je především o zvratech. Jak se budete posouvat v ději, což díky krásnému překladu a svižnému tempu půjde samo, zjistíte, že ne každá oběť je obětí, a ne každý zločinec bývá tím, za koho jej policie považuje. To tedy klobouk dolů, to Seeck zvládnul excelentně. Šponoval hranici vyšetřování (pátrání) do chvíle, kdy se zkrátka dozvíte, že oběť mohla přežít, a že to vlastně vůbec nebyla oběť, ale strůjce zločinu.

Věrný čtenář je vynikající detektivka. Cokoli dalšího řeknu, vás navede na stopu a připraví o zážitek. Snad jen něco... Kniha je napsána lineární er formou. Od prvního zločinu se šine po cestě, na které nacházíte oběti, potkáváte nové policisty a scenerie. Jedinou odbočku tvoří reminiscence hlavní vyšetřovatelky, černovlasé Jessici. Z té si odnesete vyprahlost po životě... Ten ponurý, pohnutý osud ženy v uniformě mně osobně to dost zaskočil, protože pár scén bylo skutečně drsných, nepředstíraných. Věrného čtenáře proto určitě doporučím. Pozor si dávejte i na hravou a barvitou češtinu vynikající tlumočnice Emy Stašové. Z té by měl radost i Karel Čapek...

Vložil: Zdeněk Svoboda