Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

TV RECENZE Klání estrád v plném proudu. Nova i Prima ve svých pořadech sázejí na maskující se celebrity

24.09.2020
TV RECENZE Klání estrád v plném proudu. Nova i Prima ve svých pořadech sázejí na maskující se celebrity

Autor: Facebook TV Nova a FTV Prima (stejně jako v článku)

Popisek: Jitka Čvančarová v ´Tváři´ coby Madonna

Už třetím týdnem jsme mohli na televizních obrazovkách v hlavním vysílacím čase sledovat dva premiérové soutěžní pořady. Každou sobotu na televizi Nova sedmou řadu Tvoje tvář má známý hlas a v den následující konkurenční pořad Zlatá maska televize Prima. Která z těchto estrád dokáže ukojit divákovy tužby po příjemně stráveném víkendovém večeru u televize lépe? Jestli tedy vůbec nějaká?

Jeden z pořadů už je v televizním prostředí dostatečně etablovaný, druhý si odbývá svoji premiéru. Novácký matador Tvář versus primácký bažant Maska. Podobnost obou formátů dává tušit, že si Prima od Novy vzala inspiraci. Tvář se stala za několik let takřka vlajkovou lodí Novy, a tak se není čemu divit, že by chtěla podobně úspěšným pořadem disponovat i Prima. Zatím se ovšem zdá, že úspěch není ani zdaleka zaručen. Masce od jejího premiérového uvedení 6. září klesá sledovanost a hodnocení uživatelů na ČSFD je vyloženě tristní (5 %). Pojďme se tedy na oba pořady podívat blíže a zkusit určit některé možné důvody dosavadního neúspěchu druhého z nich.

 

Ve Zlaté masce účinkují ´tváře Primy´, třeba Maroš Kramár ze Slunečné, který již shodil masku Lva

Podobné ingredience

Na úvod chci říct, že nejsem pravidelným divákem novácké estrády Tvoje tvář má známý hlas. Více jsem sledoval pouze její první řadu. Neoperuji tedy se znalostí předchozích šesti sérií a budu vycházet čistě z letošního ročníku. Princip soutěže ovšem zůstává stále tentýž. Skupina celebrit různých uměleckých kategorií se pasuje do role imitátorů a unikátně se pro každý soutěžní večer, za pomoci hereckých koučů, choreografů a především maskérů, proměňují do známých ikon hudebního světa. Jejich hlavním výrazovým prostředkem má být potom zpěv.

 

Bára Basiková účinkuje v letošní ´Tváři´; zde je za Evu Pilarovou 

Podobné charakteristiky pak můžeme uplatnit i pro primácký pořad. Zde by měl být zpěv možná ještě důležitějším komponentem. Kromě toho, že je Zlatá maska soutěžním pořadem v rovině soupeření jednotlivých vystoupení (podobně jako tomu je u Tváře), zároveň je soutěžním pořadem i v rovině jakési hádací soutěže s centrální otázkou: Jaká celebrita se za danou maskou skrývá? Zpěv má sloužit jako jedna z hlavních indicií. Do popředí se zde dostávají extravagantní masky zastírající identity známých osobností, jejichž svérázné výtvarné pojetí má být jednou z hlavních devíz. I když v jiné formě, opět zde máme tedy motiv maskování.

Rozdílný výsledek

Je ale třeba říct, že ač operují s podobnými ingrediencemi, nakládají s nimi oba formáty značně odlišně. Jedním z důležitých rozdílů je způsob, jakým využívají potenciál zúčastňujících se celebrit. Nebo přesněji řečeno, jeden z nich ho moc nevyužívá a ani využívat nemůže. Mluvím teď o mladším z pořadů Zlaté masce, který se nemůže ze své podstaty divákům toliko prodat skrze konkrétní známé osobnosti. Tvář může diváka zaujmout chameleonstvím jednotlivých účastníků a bavit je tím, jak se dokáží více čí méně úspěšně převtělovat do různých postav celosvětového showbyznysu. Každý soutěžní večer přináší soutěžícím novou výzvu v podobě interpreta, kterého si vylosují a kterého musí v následujícím týdnu imitovat. Každopádně je důležité, že za make-upem stále identifikujeme konkrétní osobnosti soutěžících.

 

Odmaskovaný Jednorožec, herečka Eva Burešová, též ze Slunečné

Oproti tomu si Maska vystačuje pouze s jedním kostýmem, který bude celebritu pravděpodobně doprovázet po zbytek soutěže. Pohled na ni, ať už se vám může líbit sebevíc, se brzy omrzí. Tato monotónnost potom jistě sráží diváckou atraktivitu celého pořadu. Navíc vzhledem k tomu, že je identita známých osobností z podstaty věci utajena, tak to může sice diváka na jednu stranu držet v určitém napětí, ale také ho to může dost frustrovat. Na jeden díl se váže jedna odmaskovaná celebrita a s tím si musí divák vystačit. Uspokojení z odhalení je o to menší s ohledem na jednotlivá vystoupení, která nejsou výrazně zajímavá a jednotlivé celebrity v nich nic moc zapamatování hodného nepředvedou.

Jednotlivá vystoupení

Nejdůležitějším elementem obou pořadů by pak měly být samotné pěvecké exhibice. Ve Tváři jsou vystoupení soutěžících celebrit doplněny tanečními choreografiemi, které jsou společně se scénografií stylizovány většinou jako známé videoklipy patřící dané písničce a interpretovi. V některých případech vystoupení jako celek zastíní i samotného soutěžícího a nastává zde sporná situace, kdy kvalita jednotlivých vystoupení nestojí ani tak na bedrech samotných imitátorů, ale možná více na autorech scény, choreografie a režie celkově. To se ostatně týká i samotných masek, kdy se některé vyvedou více čí méně, ale samotní soutěžící mají na jejich výslednou působivost vliv jen do určité míry. Oproti konkurenčnímu pořadu zde ale pořád mají vystupující co nabídnout a lze to i s určitými rezervami objektivně ohodnotit (ne že by tak činila samotná porota).

 

Hana Holišová a Albert Černý jako Jana Kirschner a Petr Hapka

Ve Zlaté masce je často vliv samotných soutěžících na jejich vystoupení minimalizován. Jak už jsem říkal, jednotlivé celebrity se zde prezentují především skrze masku a kostým, které jsou na nich zdaleka to nejzajímavější. Jejich vyjadřovacími prostředky pak mají být zpěv a pohyb. Údajně za účelem znesnadnění odhalení identity je pak jejich hlas někdy i při zpěvu různě počítačově zkreslován. Divák se pak ale musí zákonitě ptát, jaký je vlastně účel některých vystoupení a co do nich konkrétně známá osobnost sama za sebe vkládá.

Slabých míst je víc

Ačkoli by se mohlo zdát, že Tvoje tvář má známý hlas z tohoto článku vychází jako jednoznačný vítěz, je tomu tak především na poli základní koncepce, kdy si myslím, že je oproti Zlaté masce zkrátka atraktivnějším formátem. Kdybychom se bavili o celkovém provedení jednotlivých pořadů, našli bychom na obou stranách několik dalších rozporuplných míst, kdy některá z nich mají oba pořady společné. Je tím například zpochybnitelná funkce poroty, kdy v jednom případě naprosto nekriticky oslavuje své umělecké kolegy (Tvář) a v druhém se podle různých indicií akorát dohaduje, která z celebrit se asi nechala ukecat k obléknutí kostýmu obživlé zmrzliny (Maska). Jejich hlavním úkolem má být samozřejmě tvoření humoru, ale to se jim v obou případech daří spíše sporadicky. Co se týče Masky, tak snad ani nebudu zabíhat do podrobností ohledně neuvěřitelné afektovanosti celé show, na které má velký podíl nesmyslně skandující publikum.

 

Kdo je Zmrzlina?

Myslím si, že už je téměř jisté, že se ze Zlaté masky televizní stálice nestane. Nejen divácké ohlasy tomu nasvědčují. Prima teď ještě ke všemu avizovala, že k neděli 4. října v hlavním vysílacím čase uvede jeden z premiérových krimi seriálů. Buď seriál Einstein – Případy nesnesitelného génia nebo novou řadu Poldy, o čemž mohou exkluzivně rozhodnout diváci pomocí hlasování. Zlatá maska pak bude údajně přesunuta na méně atraktivní čas po skončení jednoho ze seriálů. Jak dlouho pak ještě bude pokračovat show televize Nova, je těžké odhadovat. Navíc letošní ročník se nezdá být stran účinkujících celebrit zrovna nejhvězdnějším. Ale i přesto, že běží přes stejný mustr už pátým rokem, dokáže zabavit přeci jen o něco lépe než její mladší konkurent.

 

Vložil: Tomáš Vahala

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace