Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je to divný svět, divně tleská, když vám ve zpívání vadí zlatá maska. TV glosář Ely Novákové

21.09.2020
Je to divný svět, divně tleská, když vám ve zpívání vadí zlatá maska. TV glosář Ely Novákové

Foto: FTV Prima (stejně jako v článku)

Popisek: Produkčně notně náročné varieté, nebo snad show pro dopolední vysílání Déčka? Pamětníkům se při pohledu na scénu možná vybaví někdejší východoněmecká Ein Kessel Buntes

Parafráze na text Voskovce a Wericha k písni Svět naruby mi vytanula na mysli při sledování nejnovější hudebně zábavné show Zlatá maska. Svět je nesporně naruby, masky na tváři nosíme všichni, i jako diváci v divadlech. Jako divákům televizním se nám pak předkládá takzvaně velkolepá podívaná světového formátu se scénáři stále řidšími a nudnějšími.

Zlatá maska měla být ozdobou nedělních večerů na Primě. Po dvou dílech to však vypadá, že tomuhle formátu by to slušelo nejvíc tak v nějakém vysílacím čase pro matky s dětmi, připoutané k televizi virovou karanténou.

Kdo se skrývá v plyši a plastu?

Dvanáct masek (teď už jen deset) bylo asi to, co přilákalo diváky k obrazovkám. Upoutávky a fotografie naznačily výtvarné pojetí, a protože k plyšákům, gumovým dinosaurům a plastovým robotům lne mnohé nejen dětské srdce, chtěli jsme vidět, jak nám oblíbené hračky předvedou celebrity v životní velikosti. Není to nic snadného, těla jsou upnutá do kostýmů a masky váží až patnáct kilogramů. To je ale asi to jediné, co je na téhle show originální a zábavné. Kdo je v kostýmu převlečený, hádá čtveřice porotců na základě odzpívané písně a několika indicií, které se dovídáme v kratičké filmové prezentaci každé masky. Masky nemluví, protože i hlas  by mohl  prozradit víc, a tak moderátor, slovenský herec Martin Pyco Rausch, se úporně snaží bavit obecenstvo tím, že vedle masky stojí a plácá páté přes deváté. Musí, protože něčím je třeba vyplnit čas. Pak maska zazpívá, porota tipuje, kdo je v ní ukrytý, diváci v hledišti hlasují, kdo ze zrovna účinkující dvojice má postoupit a kdo půjde do rozstřelu, nakonec ještě jedno kolo hlasování, kdo dnes vypadne, a kdo tedy bude muset sundat masku. Porota ještě jednou zkouší uhádnout, pak jde maska dolů a s ní i opona tohoto představení. Kdyby to bylo představení na jeden večer, mohl by to být nenáročný varietní program. Když se nám to bude servírovat celou řadu podzimních nedělních večerů, je to bída s nouzí. A tak snad jediné zajímavé na tom je, jak si natáčení užili ti, kdo se uvolili masky na sebe navléknout a zazpívat.

 

Zlatá maska

Slovenský moderátor Martin Pyco Rausch je sice ve své domovině populární, tentokrát ale působí chvílemi až bezradně, jako poněkud nepovedená reklama na pánské obleky

Krokouš alias Zdeněk Pohlreich

Mistra kuchařských pořadů bychom asi jako zpěváka v masce krokodýla nečekali. Proč nabídku přijal? „Volala mi televize Prima, že by si strašně přáli, abych tady byl. Nejdřív se mi do toho úplně nechtělo, ale i v rámci pěkných pracovních vztahů, které s Primou mám, jsem si řekl: Vždyť je to vlastně sranda, tak proč ne? Proč bych si to neměl zkusit? Nebylo to těžký – myslím si, že pro zábavu se musí něco obětovat, a já na své osobnosti zase až tak nelpím. Udělal jsem to pro srandu a pro zábavu, to je pro mne to nejdůležitější,“ říká Šéf, ale jedním dechem dodává, že to bylo poprvé a naposled. „Říká se 'ševče, drž se svýho kopyta' – takže já raději zůstanu u toho, co mi jde o trochu líp,“ směje se s odkazem na to, že není žádný velký zpěvák, a dramaturgie mu proto vybrala píseň, kterou byl schopen jakžtakž zazpívat, víckrát by ale do pěvecké soutěže nešel. Bylo to pro něj zkrátka jen takové intermezzo mezi natáčením pořadů, kde je v hlavní roli. Tentokrát si vše jen užíval a okukoval: „Já si obrovsky užívám celý ten proces, díky kterému takováto velká show vzniká. Baví mě sledovat všechny ty profese, ten um a náročnost toho, co tito lidé dělají – a říkám si, že já bych tohle asi nezvládl,“ složil na závěr hold celé produkci.

 

Krokouš

Krokouš v samurajském kostýmu, bojovník tělem i duší, který umí pořádně vycenit zuby a samozřejmě je masožravec. Kdo jiný než Zdeněk Pohlreich.

Král zvířat v podání Maroše Kramára

Tohle byla tedy směsice: maska lva, jehož hříva připomínala spíš paprsky slunce, královský kostým ve stylu Ludvíka XIV. Do toho písnička od Lucie Černí andělé, temný středověk. To, že Maroš Kramár umí nosit královský převlek, osvědčil  v několika pohádkách. Ale že je skvělý tanečník a zvládne tvrdou rockovou polohu, neodhadl žádný z porotců a nejspíš ani nikdo z diváků. Ač vypadl, byl Maroš prostě králem večera. „Kostým je nádherný, bude mi chybět. Trošku mi byl malý, asi se původně šil na nějakou malou tanečnici, a také mě tlačily boty. Ale vizuálně je skvostný,“ jedním dechem si pochvaloval i postěžoval slovenský herec, který je momentálně jednou z hvězd seriálu Slunečná. Svou klamavou roli ve Zlaté masce vzal velmi zodpovědně: „Tancoval jsem vždy rád, také jsem se v minulosti zúčastnil Let´s Dance (slovenská verze StarDance). Ale dnes jsem se jen tak pohyboval v rytmu, abych detektivy oklamal, že nejsem žádný stařec. A také přišla produkce s tím, ať si dávám pozor, jak chodím. Snad jsem všechny oklamal tělem.“ To, že vypadl hned po první písničce, mu možná zas až tolik nevadilo, nesnášel moc dobře izolaci, v níž musel během natáčení být: „Není lehké být dva dny zavřený. Už z hotelu jsem vycházel v masce s mikinou a s nápisem „Nemluvte se mnou“. Chodíte okolo známých, a nemůžete si s nimi promluvit... Bylo to náročné.“

 

lev

Lev je zvyklý na vysoký standard, září a nelze ho přehlédnout. Skvělý společník dokáže být ostrý, umí ale bezmezně milovat. Prostě celý Maroš Kramár. Škoda že na internetových stránkách pořadu je hned v první větě u jeho postavy hrubka: 'je zvyklí...' - takhle, prosím, ne!

Hvězdy Primy zpívají a tančí

Kdo se skrývá pod dalšími maskami, zatím nevíme, zdá se ale, že Prima mimo jiné show Zlatá maska pojala jako podporu svých současných úspěšných pořadů a jejich tváří. Na tom není nic divného, všechny televize to tak dělají. To, že si účinkující natáčení užili, bohužel ještě neznamená, že si večery se zpívajícími hračkami užijí také diváci, zvlášť když teď už se masky budou jen opakovat. Ale možná se pletu a show se ještě rozjede. Nebo se takový svižný zamaskovaný rozezpívaný večer divákům jako oddychovka líbí. Ostatně Zlatá maska se už vysílala v USA, Velké Británii, Nizozemsku, Německu, Bulharsku a letí světem dál. Varietní zábava prostě není mrtvá, stále má své publikum. A tohle varieté je alespoň originální nápad.

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace