Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jiří Bartoška vede dvojí život. Petr Kolečko ho obsadil do role ´Božského dědy´, i když... TV glosář Ely Novákové

18.09.2020
Jiří Bartoška vede dvojí život. Petr Kolečko ho obsadil do role ´Božského dědy´, i když... TV glosář Ely Novákové

Foto: ČT / repro (stejně jako snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Jiří Bartoška právě točí s Kolečkem v Černošicích

Po filmu Havel se zařekl, že už točit nebude. Ale nikdy neříkej nikdy – na stole mu přistál scénář Petra Kolečka, kterému Jiří Bartoška neodolal. A tak se v těchto dnech v Černošicích rozjely exteriéry nového filmu natáčeného v koprodukci České televize, v němž se slavný herec a prezident karlovarského festivalu objeví v hlavní roli.

Pod pracovním názvem filmu bychom si snadno mohli představit životopisný dokument o Jiřím Bartoškovi, protože zejména věrné obdivovatelky této mnohaleté stálice českého filmového plátna mu nejspíš takhle nějak přezdívají. Tak to ale není, Božský děda je komedie, i když poněkud hořká. V tomhle žánru to Bartoškovi velmi sluší, to dokázal už v Teorii tygra. Tentokrát mu scénář předepisuje vtělit se do stárnoucího lékaře, který žije dva životy. „Historicky nepoučen si myslí, že se na to nepřijde, a ono se na to samozřejmě přijde,“ naznačuje herec zápletku.

 

Babí léto je povedené a tak natáčení odsýpá...

Hvězda si žádá pořádnou roli

Bartoška o sobě rád tvrdí, že je rovinný herec a odmítá chodit do kopců – a podle toho si dokonce vybírá svoje role. Spíš se mu ale nezamlouvají drobné role, když už se rozhodne podstoupit námahu natáčení, musí to stát zato. Po roli ve filmu Havel prý už nechtěl znovu před kameru, s nabídkami totiž většinou není spokojen. „Jsou to nabídky na dva natáčecí dny. Postavy jsou vždycky napsané indiferentně, není co hrát, tak jsem řekl, že už nebudu točit. A najednou přišla esemeska od Petra Kolečka, že napsal scénář a jestli si ho nechci přečíst, že by byl rád,“ vypráví.

 

Rovinný herec

Humor a emoce

Autor úspěšných seriálů Čtvrtá hvězda, Trpaslík a Most! často spolupracuje s režisérem Janem Prušinovským, tentokrát se ale rozhodl usednout na režisérskou stoličku sám. Je to už podruhé, jeho sportovní komedie Přes prsty slavila u diváků v kinech úspěch v loňském roce. „Prostě jsem si ověřil, že když na to dojde, tak je to varianta, že můžu režírovat i já. Byť od té doby se to nestalo variantou, ke které bych se uchyloval s větší pravidelností,“ říká Kolečko.

 

Scenárista Kolečko si režíruje sám

Proč právě Božského dědu nechtěl svěřit nikomu jinému, naznačuje jeho velmi osobní vztah k látce filmu: „Pořád je to komedie, určitě, ale jsou tam i hlubší témata, hlavně rodinná témata, více emocí. Je to film částečně inspirovaný skutečnou událostí,“ popisuje. A tuto událost nejspíš nechtěl svěřit nikomu jinému. Kolečkovy scénáře ovšem emoce a diskuze probouzejí vždycky, stačí si vzpomenout na bouřlivé přijetí a stejně bouřlivé odmítání seriálu Most! Věřme tedy, že i tentokrát se trefil do černého a třiasedmdesátiletému Bartoškovi napsal roli, ve které nám předvede nejen šarm a eleganci, ale také své herecké mistrovství. 

Nezapomeňte na listopadové Karlovy Vary

Po červeném koberci se v Karlových Varech prošel Jiří Bartoška jako prezident MFF KV letos jen symbolicky. Koronavirová krize znemožnila uspořádat mezinárodní filmový festival v plné parádě, a tak ho pořadatelé raději zrušili. Nahradila ho přehlídka filmů TADY VARY ve vašem kině, během níž se v době, kdy by jinak festival probíhal, promítalo v 96 kinech po celé republice 16 filmů. Představení byla koncipována ve festivalovém duchu, doplněna úvody přenášenými do sálu i participací tvůrců prostřednictvím komunikačních kanálů. Do vybraných míst se vyrazily osobní delegace z týmu MFF KV. Tím to ale neskončilo.

 

Prezident v Thermalu, foto KVIFF

„Přehlídka Tady Vary byla naší bezprostřední reakcí na situaci, kdy jsme chtěli zajímavé filmy z festivalového výběru dostat za diváky. Ale stále cítíme, že tou klíčovou hodnotou karlovarského festivalu je atmosféra setkávání a sdíleného filmového zážitku, kdy se dokážeme společně radovat, dojímat, bát se. Věříme, že nyní opět nastává čas, kdy můžeme být spolu," uvedl prezident MFF Karlovy Vary Jiří Bartoška a pozval tak všechny filmové fanoušky do lázeňského a filmového města, kde se uskuteční minifestival od 18. do 21. listopadu pod názvem ´54 1/2 Mezinárodní filmový festival (MFF) Karlovy Vary´.  Nesoutěžní přehlídka uvede 30 filmů, každý z nich bude uveden dvakrát a promítat se bude v hotelu Thermal, Městském divadle Karlovy Vary, kině Čas a sále Grandhotelu Pupp.

 

Vložil: Ela Nováková