Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pavlásek se Sokolem exhibují napříč zeměmi celého světa v netradičním cestopisném seriálu televize Prima

10.09.2020
Pavlásek se Sokolem exhibují napříč zeměmi celého světa v netradičním cestopisném seriálu televize Prima

Autor: Prima COOL (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Členové výpravy byli Ondřej Sokol a Lukáš Pavlásek (moderátoři cestopisu; na snímku), Dan Svátek (režisér), Jakub Šimůnek (kameraman), Viktor Hošek (produkční), Roman Svátek (zvukař), Gabriela Vagner (manažerka Ondřeje Sokola)

TV RECENZE Režisér Dan Svátek (Úsměvy smutných mužů, Hodinu nevíš…) se spolu s malým filmovým štábem zahrnujícím i komiky a moderátory Ondřeje Sokola a Lukáše Pavláska vydal během roku 2018 na osmdesát dní dlouhou cestu kolem světa s cílem natočit cestopisný seriál. Jak to dopadlo se můžete přesvědčit každé pondělí v 20:15 na Prima Cool.

„Dovolte mi omluvit se předem, že se v tomto dokumentu nedozvíte téměř nic…vůbec nic“. Říká Ondřej Sokol na začátku první epizody nového seriálu Cesta kolem světa s Ondřejem Sokolem a Lukášem Pavláskem. Hned v úvodu tak upozorňuje na to, že tentokrát nebudeme mít co dočinění s klasickým cestopisem. Než samotné cizokrajné destinace je v tomto seriálu důležitější podivné duo moderátorů.

 

Štáb natočil stovky hodin materiálu, postprodukce trvala déle než rok. Štáb mimochodem čítal kolem pěti lidí v závislosti na tom, kdy se kdo ztratil, nenašel nebo mu prošel pas, zaspal, netrefil, pozvracel se či už prostě a jednoduše nemohl dál, jak píší na stránkách Prima COOL

Všechno je to mystifikace?

Před uvedením seriálu byl z natočeného materiálu sestříhán také celovečerní film. Jeho vznik provázely zvláštní peripetie, kdy na internetu nalezneme zmínky o jakémsi sporu mezi tvůrci a jedním z producentů. Ten se údajně navzdory původnímu záměru tvůrců, kteří koncipovali projekt pouze jako cestopisný seriál, rozhodl vytvořit dokument zahrnující kromě oficiálních cestopisných záběrů také soukromé zákulisní záznamy, které neměly nikdy spatřit světlo světa. Tvůrci se od filmu veřejně distancovali na oficiálním webu projektu a své facebookové stránce.

 

Průběh cesty: Praha, Dubaj, Al Ajn, Bangkok, Pattaya, Tokio, Kjóto, Manila, San Fernando, Kuala Lumpur, Doha, Bali, Melbourne, Darwin, Národní park Kakadu, Zürich, Luzern, Zermatt, Havana, La Catalina, New York City, Los Angeles, Las Vegas, Calico, Death Valley, San Diego, Tijuana, Mammoth Lakes, Bogota, Los Picachos, Marrakech, Sti Fadma, Male a Dreamland Unique Sea & Lake Resort Spa (Atol Baa, Maledivy)

Samotný snímek nesoucí název Cesta Kolem Světa: Nejšílenější cesta všech dob je nepopiratelná mystifikace, kde tvoří prostředí jednotlivých zemí spíše kulisu k Sokolově a Pavláskově blbnutí. Velkou část záběrů či celých scén můžeme sotva považovat za autentickou. Něco bylo očividně zinscenováno přímo na místě při natáčení a některé fiktivní děje byly dotvořeny pomocí voice-overů v postprodukci. Vzhledem k povaze celého projektu je klidně možné, že je mystifikací i celý spor. Vždyť i kritické vyjádření režiséra k jím údajně neposvěcenému dokumentu obsahuje pasáže, které diváka spíše přimějí film zhlédnout, než by jej od toho odradily. „Ten film je šílenství, úplný úlet. Ale třeba to v téhle době někomu zvedne náladu a bude rád, že může cestovat alespoň virtuálně.“ řekl Svátek pro server iDNES.cz. Každopádně dost spekulací. Tak či onak máme ve výsledku k dispozici dvě verze téhož projektu.

Nejšílenější cesta všech dob?

Celovečerní dokument koncipovaný jako fiktivní film o filmu svůj cestopisný charakter potlačoval v nejvyšší možné míře a sloužit měl především jako provokativní zábava. Bohužel dle mého názoru zábava dosti nevyrovnaná. Avizovaného „šílenství“ se sice dočkáme, to ale nevyplývá ani tak z protagonisty prožitých dobrodružství, ale spíše z výsledné podoby filmu. Nejšílenější na něm je totiž to, jakým způsobem jsou jednotlivá dobrodružství provázána.

 

Samotné natáčení trvalo půl roku. Natáčelo se ve Spojených arabských emirátech, v Japonsku, Austrálii, ve Spojených státech amerických, v Kolumbii – až po Maroko, Švýcarsko a Maledivy

Celý dokument je propojen fiktivním narativem s několika podzápletkami zahrnujícími hledání Pavláskovy ctitelky, získání starožitné mince nedozírné hodnoty, útěk před šejkovým nohsledem atd. Takovéto propojení ale není moc funkční a nedokáže dát filmu dostatečný spád. Je to dáno tím, že tato mystifikační rovina není uspokojivě zrealizována. Vyfabulované zážitky jsou v dokumentu odvyprávěny spíše skrze mimoobrazový komentář než pomocí natočeného materiálu. Tam, kde tvůrci obrazovým materiálem disponují, zase často nedokážou zprostředkovat iluzi reality dostatečně přesvědčivě. To je jeden z důvodů, proč je hranice mezi fikcí a realitou zbytečně jednoznačná a nemůže zde zafungovat pocit nejistoty z toho, co se skutečně stalo a co je zinscenováno. Navíc díky své nekoherentnosti je snímek se svou stopáží více jak devadesáti minut ke konci už dosti úmorný.

A co ten seriál?

Seriál, ze kterého jsme měli možnost vidět zatím dva díly, sdílí s filmem některé společné rysy, ale jeho koncepce je přece jenom odlišná. Je třeba říct, že už první dvě epizody více splňují parametry cestopisného dokumentu a dozvíme se zde několik informací stran navštívených lokalit. Mystifikační přístup je uplatněn i zde a Pavlásek se Sokolem opět pomocí přidaného komentáře scénám vytváří fiktivní kontext. Z toho má potom vyplývat velká část humoru (otrávený velbloud, prasklé akvárium v podmořském světě atd.). Naštěstí je ale prozatím upuštěno od docela jalových příběhů, které rámovaly jednotlivá dobrodružství v původním filmu (např. již zmiňované hledání Pavláskovi ctitelky). Mystifikační rovina je tak o něco snesitelnější. Zde už u některých scén může divák opravdu spekulovat o tom, do jaké míry jsou zinscenované, nebo autentické (Pavláskovo stand-up vystoupení).

 

Během natáčení režisér Dan Svátek mluvil o tom, že štáb je skvělá parta, která zažívá mnoho humorných, někdy dokonce až nepublikovatelných situací. Tvrdil také, že se Lukáš Pavlásek ztratil v americké poušti Death Valley, kde ročně zahyne několik neopatrných turistů, ale že po zalarmování policie a hledání vrtulníkem naštěstí všechno dobře skončilo

Humor seriálu je jinak často infantilní, spoléhá například na prvoplánové slovní hříčky a záleží, jak kterému divákovi sedne. Oba komici se zde stylizují do určitých rolí, které plynou částečně z jejich dosavadní image. Pavlásek zde vystupuje jako popletený mimoň a Sokol jako jeho sarkastický mentor.

Stravitelnější než film?

Myslím si, že celému projektu bude seriálová podoba sedět o něco lépe. Dvanáct epizod v délce přibližně dvaceti minut je pro tento typ obsahu rozhodně stravitelnější formát. Pokud si ale chcete seriál užít, měli byste mít také kladný vztah alespoň k jednomu z průvodců a k jejich stylu humoru. Uvidíme, jak se bude seriál vyvíjet dále. Každopádně v příštím díle nás, po Dubaji a Thajsku, tato neortodoxní dvojice zavede do Japonska.

 

Tvůrcům se prý lepila smůla na paty a jeden průšvih následoval druhý. Zde Lukáš Pavlásek otrávil závodního velblouda čokoládou a musel prchat před rozzuřenými Araby

 

Vložil: Tomáš Vahala

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace