Nová ´foglarovka´ s ilustracemi Jaromíra 99. Jaroslav Foglar, Boj o první místo
09.09.2020
Foto: Youtube / repro
Popisek: Jaroslav Foglar
Třináctiletého Petra čeká poslední ročník základní školy. Jenže po prázdninách tam vládnou nové pořádky. Nepsaným vůdcem třídy se stal zákeřný frajírek Ruda, který své obdivovatele využívá, aby utlačoval slabší kluky. Petr je snad jediný, kdo odhalil Rudovu falešnou tvář a zlou povahu. Když však začne chodit do skautského oddílu, pozná úplně jiný svět. Pomůžou Petrovi nově nabyté hodnoty nalézt sebe samého a porazit třídního rivala?
Spisovatel, šéfredaktor časopisů Mladý hlasatel, Junák a Vpřed, významný metodik, dlouholetý skautský vůdce 2. oddílu Praha, to všechno byl, je a taky zůstane Jaroslav Foglar.
Své zkušenosti, nápady a programové tipy nabízel ostatním prostřednictvím časopisů a později knih na pomezí příběhu a metodické příručky, jako byly Kronika Ztracené stopy či Náš oddíl. První povídka Vítězství mu vyšla ve Skautu Junáku již v prosinci 1923. O deset let později ve stejnojmenném časopise publikoval na pokračování román Boj o první místo. A pak v rychlém sledu následovaly knihy Hoši od Bobří řeky, Přístav volá a dvě desítky dalších. Ty se spolu s mnoha povídkami a komiksy v čele s Rychlými šípy staly nejpodstatnější četbou pro několik generací mladých lidí. Jeho odkaz včetně autorských práv spravuje Skautská nadace Jaroslava Foglara.
Nakladatelství Albatros v září 2018 vydalo knihu Hoši od Bobří řeky, první svazek souborného díla Jaroslava Foglara v novém vydání, následovala Chata v Jezerní kotlině s ilustracemi Pavla Čecha, poté první díl stínadelské trilogie s ilustracemi Jiřího Gruse, proslulá Záhada hlavolamu, Dobrodružství v Zemi nikoho, kniha, která získala ocenění Zlatá stuha, v květnu 2020 přišel druhý díl stínadelské trilogie (Stínadla se bouří) a nyní měly KrajskéListy.cz možnost během jednoho večera dočíst (a znovu si tak připomenout) Boj o první místo.
Jde o útlou knihu, která se nenese v duchu tajemství, neznámých pražských uliček a soupeřících chlapeckých klanů, jako spíše o cestu správných životních rozhodnutí a tvořící se morálky. Foglar zde na osudech třináctiletých chlapců poukázal nejen na uvedené vnitřní hodnoty, ale nevyhýbal se ani smrti či náznakům šikany.
Méně známý titul Jaroslava Foglara vyšel už v roce 1936, tehdy s ilustracemi A. L. Salače. Později autor napsal ještě další tři výhradně skautské knihy (Pod junáckou vlajkou, Tábor smůly a Devadesátka pokračuje) a pak ještě Poklad Černého delfína (turistický klub), zatímco na školní třídu se zaměřil už jen jednou (Když Duben přichází).
Vložil: Zdeněk Svoboda