Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dramatický výkon na laně mezi budovami Lucerny jako dárek Večerníčkovi k pětapadesátinám. TV glosář Ely Novákové

28.08.2020
Dramatický výkon na laně mezi budovami Lucerny jako dárek Večerníčkovi k pětapadesátinám. TV glosář Ely Novákové

Foto: Foto ČT (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Večerníček poprvé natočený na jeden záběr. ČT se chystá vysílat jedinečnou pohádku z pražských střech: Pastýřku a kominíčka. Půvabnou pastýřku si zahrála Tereza Ramba, text slavné Andersenovy pohádky načetl Jiří Lábus

FOTO Režisér Viktor Tauš rád experimentuje s jednou kamerou, pořizuje tak záznamy přestavení, která se přenášejí do kina. Tentokrát si ale naplánoval představení, které je všechno jiné než statické. Zvládnout ho na jednu kameru a v jediném záběru vyžadovalo souhru mistrů akrobatického umění, recitátora, pianisty a samozřejmě kameramana.

Ve středu odpoledne se kolem paláce Lucerna na Václavském náměstí chystaly nevídané věci. Okolojdoucí se zastavovali a se zakloněnými hlavami čekali, co se bude dít. V zapadajícím slunci se pak na střechách a mezi nimi odehrála nádherná akrobatická šou.

 

Večerníček letos slaví padesát pět let na obrazovce. Česká televize odvysílá jako dárek pro děti i rodiče k tomuto výročí i k sedmým narozeninám oblíbené stanice ČT :D unikátní filmovou pohádku Pastýřka a kominíček načtenou Jiřím Lábusem

Lano nad Václavákem 

Hlavním aktérem byl slacklinista Danny Menšík v kominickém převleku. Vyhoupl se na lano napnuté mezi dvěma budovami paláce Lucerna a podnikl několik desítek metrů dlouhou napínavou cestu, během které předvedl gymnastické rozstěpy, fingované pády, ale především eleganci na nejtenčím chodníku světa.

 

Otevře se opona. Slunce zapadá za Pražským hradem. V dáli, ze střechy Lucerny, vyjde provazochodec jako kominíček s žebříkem. Na sousedních střechách se jako na jedné divadelní scéně odehrají další příběhy o lásce. Foto Facebook / La Putyka (Bet Orten); stejně jako další snímky v článku 

Okolo něj na dalších střechách probíhala show artistů z Cirk La Putyka, Losers Cirque Company a Dekkandencers. Jejich čísla doplňovala romantický příběh pohádky Pastýřka a kominíček Hanse Christiana Andersena, příběh lásky porcelánových figurek. Sami artisté působili v podmanivé atmosféře letního podvečera jako rozpohybované křehké postavy z porcelánu. A neméně něžně vypadala i krásná Tereza Ramba jako pastýřka, čekající na milovaného kominíčka na konci lana s otevřenou náručí. 

Déčku je sedm, ale chová se velmi dospěle

Dětský kanál ČT :D si za sedm let vybudoval prestižní postavení, které letos prověřila i mimořádná situace, kdy se dramaturgie Déčka soustředila na pomoc dětem a rodičům v době zavřených škol. Po tomto maratonu si jako dárek k narozeninám zaslouží něco krásného, něžného a křehkého, zkrátka pohádkového. Tak vznikl projekt režiséra Viktora Tauše a kavárníka Ondřeje Kobzy na natočení pohádky na střechách nad centrem Prahy. Choreografie se ujal Rostislav Novák a hudební aranže zajistil Petr Ostrouchov.

 

Jedinečné představení zaznamenal na jeden záběr režisér Viktor Tauš (na snímku s šéfem La Putyky Rosťou Novákem). Diváci výsledek mohou zhlédnout v pondělí 31. srpna na ČT :D a ČT2 v 18.45 hodin, kdy pro tento jedinečný večer nahradí tradiční vysílání Večerníčka

Taneční kreace, nad kterými se točí hlava, dokreslily barevné dýmovnice. „Jsem moc vděčný okolním institucím, které nám zapůjčily střechy svých domů. Přeci jen, když někomu řeknete, že na té střeše bude pár lidí dělat přemety a zapalovat dýmovnice, většina lidí by si klepala na čelo. Jsem rád, že máme v Praze tolik odvážlivců,“ poděkoval všem kavárník Ondřej Kobza, který provozuje střechu Lucerny. „Pastýřku a kominíčka zamýšlíme s Ondřejem Kobzou jako pohlazení dětem na cestu zpět do škol. Andersenova pohádka se zde však také stává oslavou živé kultury a projevem touhy po možnosti jejího návratu domů, do divadel,“ uvedl režisér Tauš. Četbu Andersenovy pohádky svěřil mistru mluveného slova Jiřímu Lábusovi, o hudební doprovod se postaral známý klavírista Ivo Kahánek, který jako člen doprovodné skupiny podkreslil pohádku slavnou Ukolébavkou Johannese Brahmse.  

 

Cirk La Putyka, Losers Cirque Company, Dekkadancers, baletky a pianista Ivo Kahánek. Pohádkou provází a celou ji čte Jiří Lábus. Pastýřkou je Tereza Ramba

Déčko si Večerníčka hýčká

ČT odvysílá Pastýřku a kominíčka jako dárek k 55. výročí Večerníčku i k sedmým narozeninám stanice ČT :D. „Déčko soustavně věnuje velikou péči jak tvorbě nových seriálů Večerníčků, tak i jeho dosavadnímu zlatému fondu. Večerníček je tradičně jedním z našich nejoblíbenějších pořadů, a tak jsme chtěli i neotřelým způsobem oslavit jeho pětapadesáté výročí blíže hvězdám a dětským snům. Věřím, že tímto tvůrčím počinem přispějeme do celoročních oslav večerníčkovského výročí," podotkl výkonný ředitel ČT :D Petr Koliha.

 

Inspirací byl velikán Jiří Trnka

Večerníček je stabilně nejsledovanějším dětským pořadem vlastní výroby v Česku. V loňském roce jej sledovala více než třetina dětí, které byly v danou dobu u televizí. ČT stále připravuje do vysílání i nové příběhy. Na podzim se děti mohou těšit na Honzu a beránka, který v sobě spojuje výtvarný projev Josefa Lady a klasickou pohádkovou postavu českého Honzy.

 

Vložil: Ela Nováková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace