Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Špalková šéfuje kriminálce, Rázlová je stále femme fatale. Nový krimiseriál nás zavede na Ostravsko. TV glosář Ely Novákové

03.08.2020
Špalková šéfuje kriminálce, Rázlová je stále femme fatale. Nový krimiseriál nás zavede na Ostravsko. TV glosář Ely Novákové

Foto: ČT (stejně jako ostatní snímky v článku, není-li uvedeno jinak)

Popisek: Petra Špalková s dcerou Andělkou Tichou na nákupech – tentokrát nikoliv doopravdy, ale ve scéně ze seriálu Stíny v mlze

Zdeněk Zapletal a Radim Špaček se sešli už při tvorbě seriálu Život a doba soudce A. K. Tentokrát ale vyměnili morální dilemata soudce za klasické hony na zločince. Příběhy seriálu Stíny v mlze se odehrávají v Ostravě, ale i v nedalekých Beskydech.

Černouhelné a ocelářské Ostravsko je kraj, výrazně se lišící od zbytku Česka. Přitom jeho mikrosvět zahrnuje lokality nejrůznějšího charakteru, od mizerného velkoměstského sídliště až po malébné kopce Beskyd. Zasadit do tohoto různorodého prostředí dvanáct kriminálních případů jistě tak těžké nebylo. Složitější už je zachytit skutečnou rázovitost kraje. Úkolu se ujalo ostravské studio České televize, takže budeme moci posoudit, do jaké míry se mu podařilo vyrobit skutečně regionální kriminálku.

 

Režisér Radim Špaček a kameraman Martin Štěpánek se dohadují nad konečnou podobou jedné ze scén nového kriminálního seriálu.

Režisér Radim Špaček a kameraman Martin Štěpánek se dohadují nad konečnou podobou jedné ze scén nového kriminálního seriálu

Šéfka to nikdy nemá lehké

Petra Špalková hraje v seriálu kapitánku Magdu Malou, která velí týmu ostravských vyšetřovatelů. „Magda Malá je kriminalistka v hodnosti kapitána. Je to věrný a hodný člověk sa analytickou myslí. Pečlivá a důsledná, lpí na detailech. Vedle své práce je bezmezně oddaná své rodině,“ říká o své postavě herečka. Kolegu jí v chystaném seriálu ztvární Jiří Vyorálek. „S postavou Martina Černého se po třech natáčecích dnech začínám sžívat. Je to chlapík v mých letech, do Ostravy přijíždí pracovat z rodinných důvodů, jelikož chce být blíž svému synovi. Jedná se o dobrého detektiva, který občas střílí od boku.“ Ze slov herců je patrné, rámec seriálu budou tvořit osobní příběhy kriminalistů. Setkáme se tak i s manželem mladé kapitánky v podání Jaroslava Plesla a poznáme i jejich malou dceru, kterou hraje skutečná dcera Petry Špalkové Andělka Tichá. Do jaké míry je praktické mít při natáčení za partnera vlastní malé dítě, těžko posoudit. Andělka ale byla určitě spokojená, že je máma pořád nablízku.

 

Líčení, líčení, jaká to těžká věc. Herečka Lada Bělašková na kostýmní zkoušce pro epizodní roli v seriálu Stíny v mlze.

Líčení, líčení, jaká to těžká věc. Herečka Lada Bělašková na kostýmní zkoušce pro epizodní roli.

Dvanáct hodinových dílů zavede diváka do prostředí nejrůznějších sociálních skupin, od dětského gangu ze sídliště a youtubery, přes motorkáře nebo pašeráky až po realitní makléře. Podle tvůrců jde o zprávu o současné společnosti. „Toto je první seriál, dvanáctidílný, který dělám celý sám. Vždy jsem se o režii dělil s kolegy, díky čemuž bylo více času. Teď mám za celé dílo a to, jakým obloukem odvyprávím děj, odpovědnost jenom já,“ říká režisér Radim Špaček. „Už mám za sebou seriál Život a doba soudce A. K. s Robertem Sedláčkem a Bohdanem Slámou, jehož scénář napsal Zdeněk Zapletal, takže s jeho tvorbou mám zkušenosti a mám v něj velkou důvěru i teď se Stíny v mlze. Vím, že nikde nic neošidí, dodává přesah a výsledek není čistou žánrovou záležitostí. Nepůjde jen o vyšetřování.“ Jeho slova doplňuje kreativní producentka Kateřina Ondřejková: „Seriál dává velký prostor osobním linkám hlavních hrdinů. Kdo jsou, jaké mají životy, co prožívají, když nehledají 'stíny v mlze'. To jsou elementy, které jsme v českém seriálu zatím moc neviděli. Zároveň jsem chtěla, aby hlavní postavou byla žena kriminalistka. Zajímá mě, jestli žena, matka, manželka může skloubit osobní život s takto náročnou prací.“

 

Kostymérna musela obléknout herce do rolí z nejrůznějších prostředí. Herec Petr Panzenberger, kostýmní výtvarnice Eva Kotková a kostymérka Hana Prokopová v ostravském studiu ČT.

Kostymérna musela obléknout herce do rolí z nejrůznějších prostředí. Herec Petr Panzenberger, kostýmní výtvarnice Eva Kotková a kostymérka Hana Prokopová v ostravském studiu České televize.

Tým detektivů a stále dravá i chladná Regina

Dalšími členy týmu vyšetřovatelů jsou Petr Panzenberger, David Viktora, Vít Roleček a Ondřej Brett. Miroslav Hanuš si naopak zahraje tajemného a nebezpečného pana Hrbka. V seriálu se objeví po čase před televizní kamerou také Regina Rázlová, jejíž životní příběh by sám vydal na román s nejednou tajemnou zápletkou v hlavní roli s atraktivní a divokou ženou. Národní divadlo, bravurní výuka herectví na DAMU, ale také dvě nepodařená herecká manželství s Petrem Štěpánkem a Petrem Olivou, to byla jen předrevoluční předehra. Po roce 1990 čelila obvinění z vytunelování Skloexportu, má za sebou vězení, několik pokusů o sebevraždu a návštěv v psychiatrické léčebně. Také úmrtí třetího manžela, architekta Jindřicha Santara, v roce 2012 znamenalo pro herečku další ránu osudu.

 

Regina Rázlová se Simonou Postlerovou v představení pražského Divadla Ungelt Miss Dietrich lituje

Regina Rázlová se Simonou Postlerovou v představení pražského Divadla Ungelt Miss Dietrich lituje

Přežila i plicní embolii a loňskou vážnou autonehodu, při níž málem uhořela za volantem svého jaguaru. Před kamerou i na jevišti se i ve svých třiasedmdesáti letech dokáže proměnit v osudovou ženu, jíž se muži klaní a která lesk i bídu života běhu zvládá se stálou maskou poněkud chladné krásy. V divadle Ungelt dostala příležitost ztvárnit v představení Miss Dietrich lituje jednu z nevýraznějších filmových star všech dob, legendární hollywoodskou hvězdu německého původu Marlene Dietrich. Dialog stárnoucí hvězdy s dcerou je strhujícím rodinným soubojem, obrazem lásky i sebelásky, opadávání zlatého prachu slávy pod neúprosným vichrem času. Kolik vnitřních bojů mají asi obě herečky podobných?

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková