Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zmrzlý Vojta Kotek v kacabajce, zpocený Matěj Hádek jako vousatý trpaslík. Nová vánoční pohádka bude. TV glosář Ely Novákové

24.07.2020
Zmrzlý Vojta Kotek v kacabajce, zpocený Matěj Hádek jako vousatý trpaslík. Nová vánoční pohádka bude. TV glosář Ely Novákové

Foto: ČT

Popisek: Matěj Hádek a jeho trpaslík. Moc mu to sluší

FOTO Může se zdát divné, že v červenci myslíme na Vánoce, ale realizace nové pohádky pro Štědrý večer trvá v České televizi víc než rok. To není žádná ateliérovka, natočená za pár dní ve studiu, jsme zvyklí na velkorysejší produkci, krásné exteriéry, bohaté kostýmy. O svou vánoční pohádku se tedy nemusíte bát, ČT stihla většinu té letošní natočit už na přelomu zimy a jara. Jmenuje se O vánoční hvězdě a odehrává se na nebi, kde se zrovna hádá každý s každým a v zapadlé zasněžené dolině, kam jedna hvězdička zrovna spadla.

Loňská štědrovečerní (ne)pohádková komedie Princezna a půl království měla u diváků úspěch. Režisér Karel Janák tak dostal znovu zelenou a to hned na velkoryse pojatou koprodukci ČT se slovenskou a německou televizí. Na nebesích se tentokrát neobjeví Ježíšek. Tohle vánoční nebe je zabydlené hvězdami. Soupeří spolu o pozici, ale docela po lidsku také o lásku. Spor to může být hodně vyhrocený. Teď zrovna rozhněvaná a žárlivá Proxima máchla rukou a svou sokyni ve sporu o krásného Síria Deničku srazila z oblohy. Ta na Zemi začíná hasnout. Najde se někdo, kdo jí pomůže zpátky na oblohu?

Aňa Geislerová si v pohádce vystřihla zlou Proximu, foto Instagram

Triky

Karel Janák je hravý a rád využívá možnosti moderního trikového filmu. Tentokrát si při spojení nebeského a pozemského světa pomohl videomappingem. Most, který se v pozadí na plátně klene ve výšinách mezi oblaky, takřka neviditelně přechází v balustrádu, na níž se pohybují herci. „Je to výhodnější než zelené plátno, před nímž musí herci předstírat, že reagují na prvky, které se přitom přidají až dodatečnými triky. Můžeme také přirozeně používat mlhu nebo vítr, což příběhu o nebeských hvězdách pomáhá,“ vysvětluje režisér. „Výhodou videomappingových projektorů je, že si zmapují povrch, na který promítají, a přesně obraz dorovnají. Projekce se navíc dají navzájem navazovat, takže nám to dělá panoramatický obraz hvězdného nebe," říká. „U nás jsme asi první, kdo takovou metodu používá, v Hollywoodu s ní točil třeba Alfonso Cuarón oscarovou Gravitaci, ale bohužel jsem se s ním nemohl poradit,“ směje se Karel Janák.

Tereza Ramba byla na natáčení s čerstvě narozením miminkem, foto samozřejmě ze zákulisí, kočárek si v pohádce nezahraje, foto Facebook

Sníh nakonec přišel

Zimní pohádka si žádá bílou krajinu. Jenže letošní zima byla prakticky bez sněhu, a tak když se v lednu natáčelo na zámku Žleby, musel se navážet technický sníh z Monínce. Štěstí filmařům přálo, až když se přesunuli na Slovensko. Tam našli skanzen, který ‘hraje‘ pohádkovou vesničku. A hlavně pravý sníh. „Nikde letos nebyl, ale na Slovensku v Zuberci jsme našli kotlinu, kde sníh vydržel přesně po celé natáčení; pršet začalo v den našeho odjezdu. Zázrak,“ oddechl si Janák, který si záludnost zimní nálady vyzkoušel už u Dvanácti měsíčků.

Vojta Kotek jako zachránce nebeských hvězd, foto ČT

Skvělé herecké obsazení

Režisér povolal do hlavních rolí Vojtu Kotka jako vesnického učitele, který najde ve sněhu Deničku v podání Terezy Ramba. Tahle dvojice tak nějak k Janákovi patří, vždyť mu před lety pomohla k prvnímu velkému diváckému úspěchu ve Snowboarďácích. Kromě nich ale uvidíme řadu dalších výrazných tváří. Aňa Geislerová hraje žárlivou Proximu, Zlata Adamovská královnu, slovenskou koporodukční stranu zastupuje Martin Huba v roli měsíce a německou Leonie Brillová jako princezna.

Vojta Kotek si trochu stěžoval na ‘pozemský‘ kostým, ve kterém mu byla pěkná zima. „Když se točí v zimě, vždycky záleží, jaký máte kostým. Trochu závidím kolegům, kteří mají paruky a vousy,“ tetelil se na place herec. Lépe na tom tedy asi byli bratři Matěj a Kryštof Hádkové v trpaslických čepicích a dlouhých bradkách. „Matěj hraje Bílého trpaslíka, mému hrdinovi se říká Bezejmenný, protože teprve čeká na svého objevitele,“ vykládá Kryštof Hádek. „Ale v podstatě oba máme role malých hvězdiček, které na obloze posluhují jasnějším hvězdám, já Siriovi a brácha Proximě čili Anně Geislerové.“ Sirius s rozvlátou zlatou parukou připadl Ondřeji Sokolovi. „Je to vůbec nejzářivější ze všech hvězd – a současně největší pitomec,“ popsal Sokol svou postavu. Tomu jistě umožní rozehrát celou škálu jeho komediálního talentu.

Láska musí zvítězit

Bílý trpaslík miluje Proximu, Proxima miluje Síria, Denička si má Síria brát, Vašek se do Deničky zakouká, ale měl by jí pomoci zpět na oblohu. Kdo miluje opravdově a kdo miluje nejvíc sám sebe? A jak ta motanice dopadne? Napoví Kryštof Hádek, jehož hrdina v novince kin nazvané Modelář zkouší zachránit celý svět: „Tentokrát zachraňuju lásku.“

 

Vložil: Ela Nováková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace