Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chlapské přátelství na cestách kolem světa aneb Po stopách Zikmunda a Hanzelky. TV glosář Ely Novákové

13.07.2020
Chlapské přátelství na cestách kolem světa aneb Po stopách Zikmunda a Hanzelky. TV glosář Ely Novákové

Foto: ČT

Popisek: Miroslav Zikmund v legedární Tatře 87 při oslavě stých narozenin

Naše nevelká země uprostřed Evropy sice nemá přístup k moři, zato je od dávných dob křižovatkou obchodních cest. Kupci z dalekých zemí přiváželi nejen zboží, ale také vyprávění o životě ve vzdálených krajích. Probouzeli tak touhu v srdcích odvážných mužů, kteří se pak sami vydávali na mnohaleté cesty a vraceli se s neuvěřitelnými zážitky, které se zachovaly v podobě cestopisů či deníků.

Moderní doba 20. století přinesla nové možnosti cestování i záznamů z cest. Fotoaparát a kamera se staly nedílnou součástí výbavy při putování po všech koutech světa, takže nám zůstaly zachovány autentické zážitky z bližších i dálných zemí, viděných českýma očima.

 

Tatra 87

Tatra 87, s níž Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka projeli půlku světa; foto wikimedia.org

S Tatrou kolem světa 

Vydat se na daleké cesty v letech těsně po apokalypse 2. světové války vyžadovalo notný kus odvahy a dobrodružné povahy. Cestovatelé Miroslav Zikmud a Jiří Hanzelka si sen o dálných krajích společně vyprojektovali jako těsně pováleční spolužáci na Vysoké škole obchodní. Hned v roce 1947 se pak vydali vozem Tatra 87 na cestu po Africe a Jižní Americe. Další dlouhé putování podnikli v letech 1959 – 1964, tentokrát zamířili na východ, do Asie. Ze svých cest přivezli množství velice cenného dokumentárního materiálu.

Stali se legendou, miláčky národa. Doba normalizační ovšem tvrdě ukočila jejich rozlet, neboť se oba postavili na stranu reformních komunistů a od roku 1969 nesměli publikovat, vystupovat na veřejnosti, natož si plánovat další cesty. Neuvěřitelně vytrvalý Miroslav Zikmund si sny o dalekých krajích začal znovu plnit až po roce 1989. Dnes je mu 101 let a je stále inspirací pro muže i ženy odvážných srdcí.

Miroslav Zikmund Tatra 87

Miroslav Zikmund na cestách před slavnou tatrovkou, vozem s neuvěřitelnou výdrží; foto Muzeum jihovýchodní Moravy

Cesta stoletím

Ojedinělá třídílná minisérie Petra Horkého, natočená pro Prima ZOOM, přináší ucelený pohled na život jednoho z největších Čechů a zároveň odhaluje mnohá tajemství. Většina lidí zná dvojici slavných cestovatelů Zikmunda a Hanzelku. Téměř nikdo však neví, jaký skutečně žili život. Jejich zážitky z cest znají miliony lidí na celém světě. Legendární dvojici spojuje 111 tisíc najetých kilometrů, na nichž strávili celkem 9 let. Na svém kontě mají 6,5 milionu prodaných knih v 11 světových jazycích, 4 celovečerní filmy a 147 dokumentárních a televizních filmů.

 

Zikmund Hanzelka

Miroslav Zikmund (a lékař výpravy, MUDr. Robert Vít, na fotografii vlevo v brýlích a s cigaretou); foto FTV Prima

Seriál představí obdivované cestovatele v nových souvislostech – prostřednictvím velkého chlapského přátelství, které rozhodně neskončilo smrtí jednoho z nich, pohledem do soukromých až intimních sfér obou mužů, pohledem na jejich rodiny, přátele a nepřátele i na jejich chyby, omyly a poučení, které jim posléze umožnily odolat největším politickým tlakům a pronásledování. Příběh o dvojici Zikmund a Hanzelka odkrývá dosud nezveřejněné skutečnosti. Miroslav Zikmund je fenomenální cestovatel, fotograf, spisovatel a publicista, který se v letošním roce dožil úctyhodných 101 let. Nechte se inspirovat stoletím tohoto muže s velkým M. při červencových reprízách seriálu na Prima ZOOM.

Cesta jako žádná ze sta

Na seriál Cesta století naváže na Prima ZOOM dokument Cesta jako žádná ze sta, který dokazuje, že příběhy Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky vůbec nejsou jen zaprášeným dobovým materiálem. Cestopis sleduje Lukáše Sochu a Tomáše Vaňourka, dlouholeté kamarády z Plas u Plzně, kteří si stanovili velký cíl – zopakovat euroasijskou cestu legend Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda z let 1959–1964 a najít minimálně 100 míst, která stejným způsobem jako oni znovu zdokumentují. Svou životní výpravu uskutečnili na počest 100. narozenin Miroslava Zikmunda a založili projekt Zikmund100.

 

Socha Vaňourek

Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek při putování ve stopách legendárních cestovatelů; foto FTV Prima

Film zblízka sleduje Lukáše a Tomáše v časových rozestupech a na různých místech světa během téměř roční výpravy, jejíž směr určily fotografie staré 60 let. Prožíváme s nimi proces pátrání po místech, která právě před 60 lety Zikmund s Hanzelkou navštívili a vyfotili, ale i neuvěřitelné situace, které je během cesty potkaly. Skrze škálu barvitých míst tak můžete sledovat, jak se svět změnil za 'pouhých' nebo 'neuvěřitelných' 60 letech. Lukáš s Tomášem projeli na své životní cestě za 262 dnů 130 000 km, 32 zemí euroasijského kontinentu, přivezli celkem 195 retrospektivních fotografií, spali ve 134 hotelech, 64 lety proletěli 22 časových pásem. Natočili 60 hodin materiálu, z něhož nakonec vznikl tento sedmdesátiminutový snímek. Můžete se těšit, že to bude pátrání opravdu dobrodružné.

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace