Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Opravdu je Česká republika rájem na zemi? Polský novinář nám pořádně umyl hlavy!

12.07.2020
Opravdu je Česká republika rájem na zemi? Polský novinář nám pořádně umyl hlavy!

Foto: ČT

Popisek: Polský novinář, bohemista a lingvista Michał Zabłocki

Na davy cizinců sice brbláme, nyní po koronavirové krizi je ale úpěnlivě vyhlížíme. Zdaleka ne všechno, s čím se u nás setkají a co se dozvědí, je ale okouzlí. Mimořádně kritický pohled na naši republiku očima polského novináře vydalo nakladatelství cPress.

Už dost bylo sentimentu a růžových brýlí. Opravdu je Česká republika ráj na zemi, jak se mnozí domnívají? Polský novinář a bohemista Michał Zabłocki ve svých provokativních reportážních úvahách neukazuje chalupářskou idylu, ale rýpe do českého rasismu, alkoholismu, korupce či bolavých míst nedávné historie. Možná, že i srdce Evropy někdy krvácí…

 

Zemský ráj jen na pohled

 

Pohlédněte do nastaveného zrcadla, které sice nehází příjemné odlesky, ale může mít katarzní účinek.

Autor: Michał Zabłocki
Žánr:
literatura faktu
Nakladatelství:
cPress

Ukázka z knihy:

Vědomí, že Němci si za tutéž práci vydělají několikrát více a Polák nebo Slovák žije stejně jako Češi, lidem nedává spát. Nečinný a chaotický stát, který nedokáže navázat kontakt s občany, nedokáže dokončit dálnice, dohlédnout na školy a média nebo na vyšetřování korupčních afér táhnoucí se roky.
O neštěstí a frustraci ze života ve střední Evropě
Nejsilnějšími pocity v současném Česku jsou rozčarování a frustrace. Tato země, v níž se z perspektivy Polska žilo vždy lépe, která se jevila šťastnější a méně trápená osudem, kde se nakonec transformace podařila bez bolesti a nepřinesla tak citelné společenské škody jako v jiných středoevropských státech, se náhle jeví jako peklo. A život – jak říkali mnozí (a stejně tak to mnozí kritizují) – byl lepší za komunismu, po němž lidé otevřeně teskní.
Možná že Češi pochopili, že třicet let trvající honička za Západem nikdy neskončí. A Polsko, Česko, Slovensko a Maďarsko mohou zaujmout jen pozici lokální mocnosti v mezích širší střední Evropy a nikdy nebudou schopny konkurovat velkým, rozvinutějším státům, protože zaostalost oproti Západu – nejen ekonomická, ale i intelektuální – dosahuje ne několik, ale několik desítek let.
Navíc, ačkoliv životní úroveň je poměrně vysoká, vědomí, že Němci si za tutéž práci vydělají několikrát více a Polák nebo Slovák žije stejně jako Češi, lidem nedává spát. Nečinný a chaotický stát, který nedokáže navázat kontakt s občany, nedokáže dokončit dálnice, dohlédnout na školy a média nebo na vyšetřování korupčních afér táhnoucí se roky. A jestliže je někdo poslán do vězení za korupci, tak ho prezident omilostní, což lidem nedává velkou naději do budoucnosti.
Problémy, s nimiž se Česká republika potýká, jsou četné a hmatatelné. Znečištění ovzduší ve městech, následky devastace životního prostředí v regionech, zvláště na severu země, všudypřítomná korupce, neschopnost úředníků, nečinnost správy, omezený přístup k soudům, zvláště ze strany občanů, liknavé služby, zánik domácího průmyslu nebo příliv imigrantů, ale ne z Blízkého východu, Asie nebo Afriky, ale z Ukrajiny a zemí bývalého Sovětského svazu.
Toto všechno prohlubuje nespokojenost občanů, kteří očekávají okamžitá a jednoduchá řešení, věří, že existují a někdo je konečně zavede. Navíc hluboce tkví ve světě vytvořeném bulvárními plátky a seriály, zpochybňujícími věcné a poctivé informace, v čemž je podporuje jejich internet.
Soukromé problémy utápí v alkoholu a skrývají v radikálních postojích.
Komplex narůstá, protože Češi ještě před sto lety patřili k lídrům světových společenských, kulturních a hospodářských změn. První republika, těžící z masarykovské tradice, představovala baštu demokracie mezi více nebo méně autoritářskými režimy Evropy.
Nyní občané mají dojem, že žijí na smetišti Evropy, dostávají rány a Evropská unie je využívá. „Zdánlivě panuje blahobyt, ale není ho jak využívat. Nestačí čas, abychom se těšili ze života,“ popsal můj známý.
Čeští politici, s nimiž jsem hovořil (z ODS, ČSSD, lidovci, TOP09 nebo piráti), vždy zdůrazňovali, že zemi je nutné měnit již nyní, že to, co vláda dělá, není správné a potřebuje změny. Nikdo z nich se však nezmínil o potřebě systémové změny, která by této montovně Evropy a jejím občanům také něco získala a přinesla výměnou za těžká léta transformace.
Kdysi jsem v Čechách potkával usměvavé a trpělivé lidi. Dnes vidím pouze frustrované, zahořklé, nespokojené a ostatně i vzteklé…

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace