Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tragikomedie, která si na nic nehraje a ukazuje, že i blízkost smrti se dá prožít naplno. Premiéry Pavla Přeučila

09.07.2020
Tragikomedie, která si na nic nehraje a ukazuje, že i blízkost smrti se dá prožít naplno. Premiéry Pavla Přeučila

Foto: Aerofilms (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Hlavní hrdinku Millu tohoto oceněného debutu hraje Australanka Eliza Scanlen. Pro Čechy není úplně neznámá, známe ji z ceněné minisérie HBO Ostré předměty i nového amerického zpracování knihy Malé ženy, o němž mnozí tvrdí, že měl letos dostat Oscara nejen za kostýmy, ale i za nejlepší film či režii.

Jeden z mála filmů, které se premiérově dostávají nejen do našich kin, ale jsou ke zhlédnutí i na online platformách, je debut australského režiséra Shannona Murphyho, zajímavý příběh, pohybující se na pomezí dramatu a komedie, Než skončí léto. I přes svůj jemný a lehký tón a jistou naivitu působí docela přesvědčivě. Film získal několik ocenění na loňském festivalu v Benátkách, hlavní představitelka si odnesla za svou roli Zlatého lva.

Když se Milla Finlay (Eliza Scanlen) , vážně nemocná dívka, zamiluje do mladého dealera drog a bezdomovce Mojžíše (Toby Wallace), splní se nejhorší noční můra jejích rodičů. Ale protože Mille první setkání s láskou dá novou chuť do života, tradiční rodinná morálka jde stranou a život rodiny se obrátí úplně naruby. Milla ukazuje všem kolem sebe, svým rodičům, Mojžíšovi, svému učiteli hudby, s odzbrojující jednoduchostí jak žít, když nemáte co ztratit.

 

Než skončí léto

Nemocná Milla se zamilovala do průšviháře Mosese. Toho hraje dosud neznámý třiadvacetiletý australský herec Toby Wallace.

To, co je katastrofou pro rodinu Finlayů, je pro Millu doslova radostným chaosem života, jehož zbytek si chce užít naplno. Rodiče Milly jsou lapeni do pasti a musí se rozhodovat mezi právě objevenou láskou své dcery a řešením vlastních problémů. Matka má komplikované problémy se svým psychickým stavem, který jí manžel, psychiatr, léčí antidepresivy. On sám pomalu ale jistě rezignuje na zhoršující se rodinnou situaci. Stručně řečeno, rodina má spoustu problémů, které musí překonávat.

 

Než skončí léto

První setkání s láskou probouzí v nemocné Mille (na snímku s Mosesem) novou chuť do života. Milla začne svému překvapenému okolí ukazovat, jak prožít každou minutu naplno.

Užít si na plné pecky

Režisér Shannon Murphy se ujal dost nelehkého úkolu. Snaží se o řešení citlivého tématu, smrtelné nemoci a všeho, co s ní souvisí, originálním způsobem. Od slavné, oscarové Love Story (1970) až po nejnovější Hvězdy nám nepřály (2014) je to jeden z celé řady filmů, ztvárňujících příběh dvou mladých lidí, kterým rakovina bere veškeré naděje na budoucnost a lásku. Shannon Murphy však hledá ve filmu trochu jiný přístup k tématu. Příběh se pohybuje na pomezí mezi sentimentem a patosem, mezi humorem a bolestí, mezi smíchem a tragédií. Zdá se, že se režisérovi podařilo nalézt nejlepší způsob, jak vyprávět příběh dívky plné života, která se musí vypořádat s nevyhnutelností vlastní smrti. Rovnováha mezi těmito složkami není vždy dokonalá. V první části není Millina nemoc příliš zřetelná, plně se projevuje až v druhé části, což vytváří pocit mírné nevyváženosti.

 

Než skončí léto

Když Milla přivede Mosese domů, je to pro její rodiče noční můra… Tatínka hraje Australan Ben Mendelsohn, kterého známe z poslední povedené kingovské adaptace na HBO, minisérie The Outsider, kde si zahrál hlavního hrdinu, šerifa Ralpha Andersona. Maminka, Essie Davis, se objevila v malé roličce v GoT, Hrách o trůny, jako Lady Crane. Známe ji také z minisérie The White Princess, kde hrála královnu vdovu Elizabeth.

Strach se mísí se štěstím

Celkově to však slušně funguje. Všem postavám se dostává dostatek prostoru a film ukazuje, jak Millina nemoc ovlivňuje nejen ji, ale i všechny kolem ní, zejména její rodiče. Divákovi pak nabízí pohled na odlišný způsob, jakým se pokoušejí se situací své dcery vyrovnat. Možná právě to je jedna z nejsilnějších myšlenek filmu, na čemž mají nemalou zásluhu i výkony jejich představitelů, Bena Mendelsohna a Essie Davise. Celkem se povedli i dva mladí představitelé hlavních rolí. Eliza Scanlen, kterou si můžete pamatovat z úspěšného seriálu Ostré předměty (2018), není sice žádná krasavice, ale dokonale se přizpůsobila své postavě v zobrazení štěstí, odvahy, ničivé vitality a zároveň strachu z něčeho, co je daleko silnější než všechno, co dosud poznala. Stejným způsobem mladý Toby Wallace, vítěz ceny Mastroianniho pro nejlepšího začínajícího herce, představuje ve svém Mojžíšovi dokonalý portrét zmateného kluka, kterého zavrhla vlastní rodina a který poznenáhlu nachází novou u Milly. Nezapadnou ani vedlejší role, citlivého učitele hudby nebo naivní těhotné sousedky.

 

Než skončí léto

Maminka Essie Davis: Tradiční pravidla a morální poučky letí do koše a rodiče se rozhodnou dát vztahu i věcem volný průběh.

Vadí nedotažené situace

Na druhé straně jsem se během filmu nemohl zbavit dojmu určité nedokonalosti, nebo spíše nedotaženosti některých scén. Rytmus filmu působí občas nepříjemně, zejména díky poměrně rozbité struktuře, soustřeďující se spíše na jednotlivé momenty, než na postupný vývoj příběhu. Chyběla mi určitá harmoničnost, některé scény byly spíše jen načrtnuty, bez dalšího vývoje, jako například vztah Millyna otce k těhotné sousedce. Stejně tak se divák nedozví nic bližšího o problémech Mojžíše a důvodech jeho rozchodu s rodinou. Jednotlivé zápletky jsou nakousnuté, ale chybí jim pointa.

 

Než skončí léto

Tatínek Ben Mendelsohn

Nepatlá se v emocích

Přesto má film Než skončí léto jedno velké plus, a to, že nesklouzl jako spousta podobných příběhů k patosu a vyumělkované rétorice a na citlivé problémy, jako smrt, drogy, nemoc či láska, pohlíží inteligentně a s lehkostí. Stručně řečeno, nečekejte žádný doják. Především jde o film, vystavěný na  upřímnosti a lásce jednotlivých postav. Přístup k tématu, smrtelná nemoc vlastního dítěte, nikdy není snadný. Je snadné upadnout do patosu, snažit se příliš pitvat problémy zúčastněných, nebo ohromovat emocemi. Tyhle chyby by byly dokonce pochopitelné u  někoho, kdo režíruje svůj první celovečerní film, ale nějakým zázrakem se Shannon Murphy dokázal vyhnout všem těmto pastím. Film se zjevně příliš nepatlá v emocích, odlehčuje obtížnější pasáže, zobrazuje smutek i hněv, ale nikdy nepřekročí onu křehkou hranici. Murphy dokázal příběh vystavět zcela prostě a pečlivě ho dávkovat.

 

Než skončí léto

Mladí milenci Eliza Scanlen a Toby Wallace

Příběh působí uvěřitelně

Milla je tvrdohlavá mladá dívka, která je na druhé straně téměř nejzodpovědnější osobou ve své rodině. Vedle své mírně bláznivé matky a otce, který už neví, kudy kam, je na ní, aby vzala věci do svých rukou. Když v tak mladém věku získáte nezávislost, nemůžete se vyhnout úletům, a v tomto případě jsou tu naštěstí rodiče. Samotný příběh je více než prostinký a cením si na něm třeba to, že v něm tvůrci nepoužili nejnovější artefakty, které jsou tolik v módě a je jich až příliš moc. Mám na mysli pestré barvičky, složité skoky a návraty v ději, nebo chytlavou popovou hudbu. Místo toho nechává prostor hercům a jejich emocím, aby jednoduše přesvědčili diváka.

 

Než skončí léto

Příběh nechává prostor hercům a jejich emocím

Příběh nutí diváka k zamyšlení

Právě výběr hudby patří ke kladům filmu. Uslyšíme zde vedle skladeb a skladbiček, přizpůsobených okamžité náladě scén, dokonce i úryvky ze Smetanovy Vltavy. Hudba se pomalu sbližuje s tragédií a ke konci filmu už ji přímo evokuje. Zpočátku mi připadala trochu chaotická kamera, která se často soustřeďuje na až příliš podrobné detaily, takže téměř nevidíte, co vlastně postavy dělají. Ale pak mi došlo, že i to má svůj účel a trochu to nutí diváka přemýšlet a probudit svoji představivost. I když tenhle film není žádný velký zázrak a divácké rekordy určitě lámat nebude, je svým způsobem působivou tragikomedií, zcela nezvyklým pohledem na drama, s nímž se potýká spousta rodin.

 

Než skončí léto

S lehkostí a originálním humorem vyprávěné australské drama se stalo diváckým hitem loňského festivalu v Benátkách, odkud si film odnesl několik cen

 

Pavel Přeučil

Vložil: Pavel Přeučil