Tragikomedie, která si na nic nehraje a ukazuje, že i blízkost smrti se dá prožít naplno. Premiéry Pavla Přeučila
09.07.2020
Foto: Aerofilms (stejně jako ostatní snímky v článku)
Popisek: Hlavní hrdinku Millu tohoto oceněného debutu hraje Australanka Eliza Scanlen. Pro Čechy není úplně neznámá, známe ji z ceněné minisérie HBO Ostré předměty i nového amerického zpracování knihy Malé ženy, o němž mnozí tvrdí, že měl letos dostat Oscara nejen za kostýmy, ale i za nejlepší film či režii.
Jeden z mála filmů, které se premiérově dostávají nejen do našich kin, ale jsou ke zhlédnutí i na online platformách, je debut australského režiséra Shannona Murphyho, zajímavý příběh, pohybující se na pomezí dramatu a komedie, Než skončí léto. I přes svůj jemný a lehký tón a jistou naivitu působí docela přesvědčivě. Film získal několik ocenění na loňském festivalu v Benátkách, hlavní představitelka si odnesla za svou roli Zlatého lva.
Když se Milla Finlay (Eliza Scanlen) , vážně nemocná dívka, zamiluje do mladého dealera drog a bezdomovce Mojžíše (Toby Wallace), splní se nejhorší noční můra jejích rodičů. Ale protože Mille první setkání s láskou dá novou chuť do života, tradiční rodinná morálka jde stranou a život rodiny se obrátí úplně naruby. Milla ukazuje všem kolem sebe, svým rodičům, Mojžíšovi, svému učiteli hudby, s odzbrojující jednoduchostí jak žít, když nemáte co ztratit.
Nemocná Milla se zamilovala do průšviháře Mosese. Toho hraje dosud neznámý třiadvacetiletý australský herec Toby Wallace.
To, co je katastrofou pro rodinu Finlayů, je pro Millu doslova radostným chaosem života, jehož zbytek si chce užít naplno. Rodiče Milly jsou lapeni do pasti a musí se rozhodovat mezi právě objevenou láskou své dcery a řešením vlastních problémů. Matka má komplikované problémy se svým psychickým stavem, který jí manžel, psychiatr, léčí antidepresivy. On sám pomalu ale jistě rezignuje na zhoršující se rodinnou situaci. Stručně řečeno, rodina má spoustu problémů, které musí překonávat.
První setkání s láskou probouzí v nemocné Mille (na snímku s Mosesem) novou chuť do života. Milla začne svému překvapenému okolí ukazovat, jak prožít každou minutu naplno.
Užít si na plné pecky
Režisér Shannon Murphy se ujal dost nelehkého úkolu. Snaží se o řešení citlivého tématu, smrtelné nemoci a všeho, co s ní souvisí, originálním způsobem. Od slavné, oscarové Love Story (1970) až po nejnovější Hvězdy nám nepřály (2014) je to jeden z celé řady filmů, ztvárňujících příběh dvou mladých lidí, kterým rakovina bere veškeré naděje na budoucnost a lásku. Shannon Murphy však hledá ve filmu trochu jiný přístup k tématu. Příběh se pohybuje na pomezí mezi sentimentem a patosem, mezi humorem a bolestí, mezi smíchem a tragédií. Zdá se, že se režisérovi podařilo nalézt nejlepší způsob, jak vyprávět příběh dívky plné života, která se musí vypořádat s nevyhnutelností vlastní smrti. Rovnováha mezi těmito složkami není vždy dokonalá. V první části není Millina nemoc příliš zřetelná, plně se projevuje až v druhé části, což vytváří pocit mírné nevyváženosti.
Když Milla přivede Mosese domů, je to pro její rodiče noční můra… Tatínka hraje Australan Ben Mendelsohn, kterého známe z poslední povedené kingovské adaptace na HBO, minisérie The Outsider, kde si zahrál hlavního hrdinu, šerifa Ralpha Andersona. Maminka, Essie Davis, se objevila v malé roličce v GoT, Hrách o trůny, jako Lady Crane. Známe ji také z minisérie The White Princess, kde hrála královnu vdovu Elizabeth.
Strach se mísí se štěstím
Celkově to však slušně funguje. Všem postavám se dostává dostatek prostoru a film ukazuje, jak Millina nemoc ovlivňuje nejen ji, ale i všechny kolem ní, zejména její rodiče. Divákovi pak nabízí pohled na odlišný způsob, jakým se pokoušejí se situací své dcery vyrovnat. Možná právě to je jedna z nejsilnějších myšlenek filmu, na čemž mají nemalou zásluhu i výkony jejich představitelů, Bena Mendelsohna a Essie Davise. Celkem se povedli i dva mladí představitelé hlavních rolí. Eliza Scanlen, kterou si můžete pamatovat z úspěšného seriálu Ostré předměty (2018), není sice žádná krasavice, ale dokonale se přizpůsobila své postavě v zobrazení štěstí, odvahy, ničivé vitality a zároveň strachu z něčeho, co je daleko silnější než všechno, co dosud poznala. Stejným způsobem mladý Toby Wallace, vítěz ceny Mastroianniho pro nejlepšího začínajícího herce, představuje ve svém Mojžíšovi dokonalý portrét zmateného kluka, kterého zavrhla vlastní rodina a který poznenáhlu nachází novou u Milly. Nezapadnou ani vedlejší role, citlivého učitele hudby nebo naivní těhotné sousedky.
Maminka Essie Davis: Tradiční pravidla a morální poučky letí do koše a rodiče se rozhodnou dát vztahu i věcem volný průběh.
Vadí nedotažené situace
Na druhé straně jsem se během filmu nemohl zbavit dojmu určité nedokonalosti, nebo spíše nedotaženosti některých scén. Rytmus filmu působí občas nepříjemně, zejména díky poměrně rozbité struktuře, soustřeďující se spíše na jednotlivé momenty, než na postupný vývoj příběhu. Chyběla mi určitá harmoničnost, některé scény byly spíše jen načrtnuty, bez dalšího vývoje, jako například vztah Millyna otce k těhotné sousedce. Stejně tak se divák nedozví nic bližšího o problémech Mojžíše a důvodech jeho rozchodu s rodinou. Jednotlivé zápletky jsou nakousnuté, ale chybí jim pointa.
Tatínek Ben Mendelsohn
Nepatlá se v emocích
Přesto má film Než skončí léto jedno velké plus, a to, že nesklouzl jako spousta podobných příběhů k patosu a vyumělkované rétorice a na citlivé problémy, jako smrt, drogy, nemoc či láska, pohlíží inteligentně a s lehkostí. Stručně řečeno, nečekejte žádný doják. Především jde o film, vystavěný na upřímnosti a lásce jednotlivých postav. Přístup k tématu, smrtelná nemoc vlastního dítěte, nikdy není snadný. Je snadné upadnout do patosu, snažit se příliš pitvat problémy zúčastněných, nebo ohromovat emocemi. Tyhle chyby by byly dokonce pochopitelné u někoho, kdo režíruje svůj první celovečerní film, ale nějakým zázrakem se Shannon Murphy dokázal vyhnout všem těmto pastím. Film se zjevně příliš nepatlá v emocích, odlehčuje obtížnější pasáže, zobrazuje smutek i hněv, ale nikdy nepřekročí onu křehkou hranici. Murphy dokázal příběh vystavět zcela prostě a pečlivě ho dávkovat.
Mladí milenci Eliza Scanlen a Toby Wallace
Příběh působí uvěřitelně
Milla je tvrdohlavá mladá dívka, která je na druhé straně téměř nejzodpovědnější osobou ve své rodině. Vedle své mírně bláznivé matky a otce, který už neví, kudy kam, je na ní, aby vzala věci do svých rukou. Když v tak mladém věku získáte nezávislost, nemůžete se vyhnout úletům, a v tomto případě jsou tu naštěstí rodiče. Samotný příběh je více než prostinký a cením si na něm třeba to, že v něm tvůrci nepoužili nejnovější artefakty, které jsou tolik v módě a je jich až příliš moc. Mám na mysli pestré barvičky, složité skoky a návraty v ději, nebo chytlavou popovou hudbu. Místo toho nechává prostor hercům a jejich emocím, aby jednoduše přesvědčili diváka.
Příběh nechává prostor hercům a jejich emocím
Příběh nutí diváka k zamyšlení
Právě výběr hudby patří ke kladům filmu. Uslyšíme zde vedle skladeb a skladbiček, přizpůsobených okamžité náladě scén, dokonce i úryvky ze Smetanovy Vltavy. Hudba se pomalu sbližuje s tragédií a ke konci filmu už ji přímo evokuje. Zpočátku mi připadala trochu chaotická kamera, která se často soustřeďuje na až příliš podrobné detaily, takže téměř nevidíte, co vlastně postavy dělají. Ale pak mi došlo, že i to má svůj účel a trochu to nutí diváka přemýšlet a probudit svoji představivost. I když tenhle film není žádný velký zázrak a divácké rekordy určitě lámat nebude, je svým způsobem působivou tragikomedií, zcela nezvyklým pohledem na drama, s nímž se potýká spousta rodin.
S lehkostí a originálním humorem vyprávěné australské drama se stalo diváckým hitem loňského festivalu v Benátkách, odkud si film odnesl několik cen
Vložil: Pavel Přeučil