Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ukrást se dá i sarkofág Kleopatry. A jak to bylo s velkou uměleckou loupeží? TV glosář Ely Novákové

06.07.2020
Ukrást se dá i sarkofág Kleopatry. A jak to bylo s velkou uměleckou loupeží? TV glosář Ely Novákové

Foto: CBS

Popisek: Sofia Pernas a Matt Barr v dobrodružném seriálu Lovci prokletých pokladů

FOTO / VIDEO Hledači tajemných historických pokladů jsou oblíbení filmoví a seriáloví hrdinové. Prima na léto vsadila na opakování všech čtyř dílů slavného Indiana Jonese a premiéru dvanáctidílné nové americké série Lovci prokletých pokladů. Je to oddychovka, v níž se pro potěchu oka potouláme po exotických místech celého světa, dočkáme se akce, humoru, napětí i krásných žen a mužů pevných svalů.

Kleopatra Egyptská a její římský milenec Markus Antonius se milovali až za hrob, proto byli spolu údajně i pochováni. Hrobka ale nikdy nebyla nalezena. Je to jedna ze záhad, která stále láká profesionální archeology i dobrodruhy z celého světa. V prvním dílu Lovců prokletých pokladů slaví ohromný úspěch americká odbornice na Kleopatru dr. Anna Castillo. Úspěch ovšem jaksi poloviční, protože v hrobce je pouze sarkofág Antonia. Kleopatru někdo ukradl. Anna to stihne ohlásit na univerzitu, vzápětí však zmizí sama.

Na scéně se tak objevuje její oddaný žák, bývalý agent FBI, nyní právní zástupce, specializovaný na navracení ukradených uměleckých děl a cenných starožitností, Danny McNamarra. Má mnoho dobrých kontaktů, potřebuje ale proniknout do světa zámožných vlastníků soukromých sbírek a překupníků, kteří jim vzácné artefakty shánějí. A tak vezme na pomoc starou známou, šikovnou zlodějku Lexi. Dvojice je to nesourodá, co on řeší přísně podle zákona, to ona obchází po velmi šikmých cestičkách. Jestli najdou Kleopatru a co se stalo s Annou, zatím netušíme, zato už v prvním dílu nám předvedli, že se sice stále hádají, ale společná cesta křížem krážem celým světem jim přitom svižně ubíhá a zloději starožitností jistě nezůstanou nepotrestáni.

 

Lovci prokletých pokladů

Natáčelo se ve čtyřech státech na třech světových kontinentech; foto FTV Prima

Velkolepý letní trhák

Tvůrci seriálu, producenti a scenáristé Matthew Federman a Stephen Scaia spolupracují už od roku 2008, kdy se sešli při práci na kultovním sci-fi seriálu Jericho. Ale seznámili se už předtím jako asistenti produkce během natáčení seriálu Západní křídlo. Lovce prokletých pokladů charakterizují jako „velkolepý letní trhák na televizní obrazovce“. Během posledních deseti let naskicovali hned několik nerealizovaných námětů na seriál o lovcích pokladů. „Vymysleli jsme čtyři nebo pět variací na všechno možné, od éry druhé světové války až po dnešní moderní dobu,“ prozrazuje Scala. „Když jsme dostali novou nabídku pracovat na seriálu o krvavých historických artefaktech, přemýšleli jsme, jestli do toho chceme jít znovu. Ale nedokázali jsme říct ne.“

Stephen Scaia říká, že historické artefakty ho vždy fascinovaly. „Matt (Federman) a já pořád vtipkujeme, že druhá světová válka byla v podstatě jedna velká umělecká loupež. To je už dávno, ale stejná věc se dá říct i o tom, co se teď odehrává na Středním východě. Teroristické skupiny jako Islámský stát financují své útoky prodejem historických cenností na černém trhu. Všichni jsme viděli zprávy, jak vtrhli do nějakého města a odpálili nějakou sochu, protože tu jedinou si nemohli odvézt s sebou na valníku, aby ji prodali nějakému ruskému oligarchovi.“

 

Lovci prokletých pokladů
(Blood & Treasure):

Inspirace slavnými filmy se neskrývá

Inspirací pro Lovce prokletých pokladů byly dobrodružné filmy, jako Dobyvatelé ztracené archy nebo Honba za diamantem, pro které jsou typické exotické exteriéry, romantika a tenká hranice mezi komedií a dramatem. Matthew Federman a Stephen Scaia na takových filmech vyrůstali a podle svých slov jimi byli hluboce ovlivněni. „Jsme generace, kterou vychovali George Lucas a Steven Spielberg,“ říká Federman. „Máme rádi akci, situace na hranici života a smrti, ale také mix bohatých a chudých, násilí a krásy. Díky seriálu o lovcích pokladů se můžeme věnovat právě takovým příběhům.“

Stephen Scaia dodává, že další inspirací pro seriál byly také filmové série Dannyho parťáci, Mission: Impossible nebo Smrtonosná past. Netají se tím, že seriál je plný přímých odkazů na klasické dobrodružné a akční filmy 80. let, kterých si fanoušci určitě všimnou, protože si to uvědomují i samotní seriáloví hrdinové. Dokonce nechybí ani potřesení rukou z Predátora.

 

Lovci prokletých pokladů

Inspirací úspěšnými akčňáky 80. let se tvůrci netají. Všimli si jich herci a určitě neuniknou ani divákům; foto FTV Prima

Ne všechny exteriéry jsou autentické

První série se natáčela v létě 2018 ve čtyřech státech na třech světových kontinentech: v kanadském Montrealu, italském Římě, Turíně, Benátkách a marockém Marrákeši a Tangeru. Vydlážděné ulice a tři sta let staré katedrály v kanadském Montrealu, které připomínají středověkou Evropu, si zahrály švýcarskou Ženevu nebo francouzskou Paříž. Místní propletená síť podzemních tunelů posloužila jako pařížské katakomby, ilegální tržiště v podzemí Říma a tajná východoevropská továrna na chemické zbraně. Naopak prašné ulice Marrákeše zastoupily Egypt, Írán a Saúdskou Arábii. Kvůli natáčení vznikla dvanáctimetrová replika egyptských pyramid v Gíze – na předměstí marockého Marrákeše.

 

Scala Tanger

Scenárista a producent Stephen Scaia s představiteli hlavních hrdinů během natáčení v marockém Tangeru; foto CBS

Skok padákem zakázán

Matt Barr a Sofia Pernas, kteří hrají hlavní role Dannyho a Lexi, zvládli většinu kaskadérských kousků sami, jen seskok z letadla jim produkce zakázala. Matt Barr je fanouškem klasických akčních filmů a stejně jako jeho hrdina pozná všechny možné popkulturní narážky. Naopak Sofii Pernasové většina těchto narážek uniká – stejně jako její hrdince. Po stopách obou hlavních hrdinů jde neustále agentka Interpolu Gwen Karlssonová. Hraje ji Katia Winter, která se tak vrací ke své rodinné zátěži. Pochází totiž z policejní rodiny. Její rodiče, prarodiče a praprarodiče působili u policie. I ona sama se málem přihlásila ke studiu na policejní akademii, pak ji ale zlákalo herectví.

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková