Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Svatební šaty zničila Týna troje, v hospodě se vypilo 1250 půllitrů... Co ještě nevíte o Slunečné. TV glosář Ely Novákové

03.07.2020
Svatební šaty zničila Týna troje, v hospodě se vypilo 1250 půllitrů... Co ještě nevíte o Slunečné. TV glosář Ely Novákové

Foto: FTV Prima (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Na Slunečné se to zvířátky jen hemží, většinou jsou to ale zkušení 'herci'. Jinak by Roman Tomeš alias Tony sotva držel krávu Jitku na psím vodítku.

Romantika na televizní obrazovce je v dnešní chaotické zavirované době potřebný oddych. Seriál Slunečná se trefil divákům do noty a celého půl roku lámal na Primě divácké rekordy. Teď si až do září dává pauzu, a tak zbyl čas na trochu bilancování. Počítali rekvizitáři, maskérky, kostymérky, produkční. A kdo nepočítal, věnoval se charitě.

35 dílů Slunečné se stihlo natočit za 138 natáčecích dnů a před kamerou se vystřídalo 291 herců. Z toho jich je 38 hlavních, kteří se v seriálu s železnou pravidelností objevují, a to v patnácti dekoracích. Jako epizodisté si v seriálu zahráli i šéfkuchař Zdeněk Pohlreich a kapela Jelen. Samozřejmě sami sebe a minimálně Zdeněk Pohlreich se v seriálu neobjevil naposledy. Statek by se neobešel bez zvířecích herců, a tak diváci měli možnost vidět kozy, krávu Jitku, králíka Tondu, slepice, koně, psa Aragorna, štěňátko nebo statného kozla.

 

kozel Slunečná

Statného kozla Emila poštvaly Týna s Julčou v 27. epizodě na ochranku, kam až prchající nebožák doběhl, ale zůstalo tajemstvím. Kozlí frajer sice před kamerou pózovat umí, když ale nabere tempo...

Týniny košile a svatební šaty

V prvním patře se na chodbách ateliérů tísní stovky kostýmů a každý má svého majitele. Hlavní hrdinka Týna Popelková v podání Evy Burešové má k dispozici pět flanelových košil a dalších deset různých variací kalhot, bot, trik a šátků. Speciální péči dostala herečka v den své svatby, i když z ní nakonec sešlo a Týna od oltáře utekla. Kostymérky si pro ni připravily jedny svatební šaty hned ve třech exemplářích. Šaty se hledaly na internetu, protože musely být v retro duchu. Týna se totiž chtěla vdávat v šatech po mamince. Svou chvilku si tak jedny šaty užily v okamžiku, kdy herečka čekala před kostelem, druhé provedení bylo zašpiněno ještě před svatbou v hospodě, když na nich nešťastně skončil guláš. Třetí pak oblékla Eva Burešová ve chvíli, kdy běžela po schodech od Štěpána. I ty se při jejím běhu dost zašpinily, takže znovu se v nich Týna už asi vdávat nebude.

 

šaty Slunečná Burešová

I když svatební šaty pro Týnu sehnaly kostymérky hned troje, natáčení nakonec nepřežil ve zdraví ani jeden exemplář

Markovy obleky a speciální zástěry

Méně ramínek stačí Marku Lamborovi pro roli Janka Linharta. Má na skladu pět podnikatelských obleků a deset kousků kombinací pro civilní oblečení. Zvláštní pozornost dostaly i zástěry, které nosí obsluha v hospodě. Jsou ušité z pravého denimu a logo Slunečné, které je zdobí, se speciálně vyrábělo a nechalo na ně vyšít. Na své si přijdou i kaskadéři, kteří zaskakují za herce v náročnějších scénách – jako tomu bylo, když Týna jela tryskem na koni nebo kácela dříví v lese. Oblečení, které v tu chvíli měla Týna na sobě, muselo být ve dvojím provedení a identické. To druhé totiž nosila kaskadérka, která na chvíli Evu Burešovou zaskakovala.

 

zástěry

Vše bylo propracováno do posledního detailu, i speciální logo na hospodských zástěrách, které nechala produkce vyšít na zakázku

Na Slunečné se nehladoví a nežízní

V kuchyni na statku se pořád vaří, pro domácí i pro hosty v hospodě. A protože jídla musí vypadat autenticky, v každém dílu si 'zahrálo' kolem deseti porcí jídla. Někdo to sníst musel, takže to byl takový příjemný nádavek ke cateringu, který samozřejmě má celý štáb i herci na place k dispozici. V hospodě teče pivo proudem. Aby nepřišlo nazmar, točilo se nealkohlické a bylo ho natočeno a vypito třicet sudů, tedy 1250 půllitrů. Jen ta slivovička je nejspíš nahrazena vodou nebo čajem...

 

Benešová Slunečná

Nealko piva už bylo vytočeno třicet sudů a Lucie Benešová alias Róza může být ráda, že ho nemusela všechno roznést

Nalíčit, odlíčit a znovu!

V zákulisí maskérny měli všichni plné ruce práce a taky pěknou spotřebu materiálu. Maskérky v rámci péče o vlasy a tváře herců spotřebovaly 24 litrů laku na vlasy, 1,5 litru make-upu a přes půl litru řasenky. Za dobu natáčení padlo 0,7 kila pudru a 6 litrů dezinfekce na štětce. Herci také vypotřebovali 84 balení papírových kapesníků a 72 balení vlhčených ubrousků.

Holubová Slunečná

Jenom laku na vlasy se spotřebovalo 24 litrů, rozhodně ale nepadl všechen pouze na hlavu Evy Holubové alias Hany Schwartzmüllerové

Slunečná v potravinové bance

Herci Lucie Benešová, Roman Tomeš a Alice Bendová vyrazili na pomoc potřebným. Dopoledne se celá parta sešla ve skladech Penny Marketu, kde nabrali vše potřebné. Společně pak vyrazili do azylového domu Berounka pro matky s dětmi v nepříznivé sociální situaci. „Když vidím, že je potřeba pomoct, tak neváhám. A co si budeme povídat, člověku dělá dobře, když může pomoci. Už jsem se několikrát účastnila takovýchto projektů. Potravinové banky jsou naprosto úžasná věc, člověk nikdy neví, do jaké situace se dostane a kdy to bude potřebovat sám, tak je dobře, že existují,“ přemýšlí Alice Bendová, která se v seriálu objevila nedávno jako lékařka Radka.

„Mám velkou radost, že jsme udělali dobrý skutek, těch není nikdy dost,“ svěřila se hned ve skladech Lucie Benešová alias seriálová Róza a přiznává, že v potravinové bance nikdy nebyla.

Jediný pánský doprovod, Roman Tomeš, si vzal z domova posilu v podobě svých synů Kristiána a Jonáše. Pomoc je podle něj vždy potřebná. „Vždycky je to takový trochu sobecký popud od nás, logicky. Když děláte dobrý skutek, tak se vám to vrátí v dobrém pocitu. V potravinové bance jsem nikdy nebyl, i když u nás doma to taky občas vypadá jako v bance potravin, protože tam máme různá sušená mlíčka, jídlo, granule pro psy, jsme početná rodina,“ svěřil se seriálový Tony a v náručí choval mladšího Jonáše. „Moje žena teď naskočila do Vinohradského divadla. Narychlo zkouší, tak je mám pořád na starost, jsou to takoví moji parťáci,“ vysvětlil a sledoval staršího Kristiána, který si hrál opodál.

 

Benešová Bendová

Lucie Benešová a Alice Bendová předávají potravinovou pomoc před berounským azylovým domem

Alice Bendová vybízí k opatrnosti

I když se svět pomalu vrací do normálu, obavy, že vše není ještě stoprocentně bezpečné, pociťují i herci. A tak  jim při 'nakupování' potravin nechyběly nezbytné rukavice a roušky. „Musím říct, že jsem si dobu karantény, co jsem nepracovala a byla jsem jenom doma, docela užívala. Dokonce jsem se trochu bála toho rozvolnění. Ale to, že se ekonomika zase otáčí, je v pořádku a to, že pracuju, je taky v pořádku. Musím vydělávat peníze a živit rodinu. Jen musíme být opatrní, obezřetní a dbát na to, abychom nikoho neohrozili, kdyby nám něco bylo. Bylo by super, kdyby k tomu takhle všichni přistupovali, ale já si myslím, že lidi zapomenou brzo. Uvidíme,“ přemýšlí Alice Bendová a nasazuje si u toho rukavice, roušku a nakládá krabice do auta, které míří do azylového domu v Berouně.

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace