Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Svatební šaty zničila Týna troje, v hospodě se vypilo 1250 půllitrů... Co ještě nevíte o Slunečné. TV glosář Ely Novákové

03.07.2020
Svatební šaty zničila Týna troje, v hospodě se vypilo 1250 půllitrů... Co ještě nevíte o Slunečné. TV glosář Ely Novákové

Foto: FTV Prima (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Na Slunečné se to zvířátky jen hemží, většinou jsou to ale zkušení 'herci'. Jinak by Roman Tomeš alias Tony sotva držel krávu Jitku na psím vodítku.

Romantika na televizní obrazovce je v dnešní chaotické zavirované době potřebný oddych. Seriál Slunečná se trefil divákům do noty a celého půl roku lámal na Primě divácké rekordy. Teď si až do září dává pauzu, a tak zbyl čas na trochu bilancování. Počítali rekvizitáři, maskérky, kostymérky, produkční. A kdo nepočítal, věnoval se charitě.

35 dílů Slunečné se stihlo natočit za 138 natáčecích dnů a před kamerou se vystřídalo 291 herců. Z toho jich je 38 hlavních, kteří se v seriálu s železnou pravidelností objevují, a to v patnácti dekoracích. Jako epizodisté si v seriálu zahráli i šéfkuchař Zdeněk Pohlreich a kapela Jelen. Samozřejmě sami sebe a minimálně Zdeněk Pohlreich se v seriálu neobjevil naposledy. Statek by se neobešel bez zvířecích herců, a tak diváci měli možnost vidět kozy, krávu Jitku, králíka Tondu, slepice, koně, psa Aragorna, štěňátko nebo statného kozla.

 

kozel Slunečná

Statného kozla Emila poštvaly Týna s Julčou v 27. epizodě na ochranku, kam až prchající nebožák doběhl, ale zůstalo tajemstvím. Kozlí frajer sice před kamerou pózovat umí, když ale nabere tempo...

Týniny košile a svatební šaty

V prvním patře se na chodbách ateliérů tísní stovky kostýmů a každý má svého majitele. Hlavní hrdinka Týna Popelková v podání Evy Burešové má k dispozici pět flanelových košil a dalších deset různých variací kalhot, bot, trik a šátků. Speciální péči dostala herečka v den své svatby, i když z ní nakonec sešlo a Týna od oltáře utekla. Kostymérky si pro ni připravily jedny svatební šaty hned ve třech exemplářích. Šaty se hledaly na internetu, protože musely být v retro duchu. Týna se totiž chtěla vdávat v šatech po mamince. Svou chvilku si tak jedny šaty užily v okamžiku, kdy herečka čekala před kostelem, druhé provedení bylo zašpiněno ještě před svatbou v hospodě, když na nich nešťastně skončil guláš. Třetí pak oblékla Eva Burešová ve chvíli, kdy běžela po schodech od Štěpána. I ty se při jejím běhu dost zašpinily, takže znovu se v nich Týna už asi vdávat nebude.

 

šaty Slunečná Burešová

I když svatební šaty pro Týnu sehnaly kostymérky hned troje, natáčení nakonec nepřežil ve zdraví ani jeden exemplář

Markovy obleky a speciální zástěry

Méně ramínek stačí Marku Lamborovi pro roli Janka Linharta. Má na skladu pět podnikatelských obleků a deset kousků kombinací pro civilní oblečení. Zvláštní pozornost dostaly i zástěry, které nosí obsluha v hospodě. Jsou ušité z pravého denimu a logo Slunečné, které je zdobí, se speciálně vyrábělo a nechalo na ně vyšít. Na své si přijdou i kaskadéři, kteří zaskakují za herce v náročnějších scénách – jako tomu bylo, když Týna jela tryskem na koni nebo kácela dříví v lese. Oblečení, které v tu chvíli měla Týna na sobě, muselo být ve dvojím provedení a identické. To druhé totiž nosila kaskadérka, která na chvíli Evu Burešovou zaskakovala.

 

zástěry

Vše bylo propracováno do posledního detailu, i speciální logo na hospodských zástěrách, které nechala produkce vyšít na zakázku

Na Slunečné se nehladoví a nežízní

V kuchyni na statku se pořád vaří, pro domácí i pro hosty v hospodě. A protože jídla musí vypadat autenticky, v každém dílu si 'zahrálo' kolem deseti porcí jídla. Někdo to sníst musel, takže to byl takový příjemný nádavek ke cateringu, který samozřejmě má celý štáb i herci na place k dispozici. V hospodě teče pivo proudem. Aby nepřišlo nazmar, točilo se nealkohlické a bylo ho natočeno a vypito třicet sudů, tedy 1250 půllitrů. Jen ta slivovička je nejspíš nahrazena vodou nebo čajem...

 

Benešová Slunečná

Nealko piva už bylo vytočeno třicet sudů a Lucie Benešová alias Róza může být ráda, že ho nemusela všechno roznést

Nalíčit, odlíčit a znovu!

V zákulisí maskérny měli všichni plné ruce práce a taky pěknou spotřebu materiálu. Maskérky v rámci péče o vlasy a tváře herců spotřebovaly 24 litrů laku na vlasy, 1,5 litru make-upu a přes půl litru řasenky. Za dobu natáčení padlo 0,7 kila pudru a 6 litrů dezinfekce na štětce. Herci také vypotřebovali 84 balení papírových kapesníků a 72 balení vlhčených ubrousků.

Holubová Slunečná

Jenom laku na vlasy se spotřebovalo 24 litrů, rozhodně ale nepadl všechen pouze na hlavu Evy Holubové alias Hany Schwartzmüllerové

Slunečná v potravinové bance

Herci Lucie Benešová, Roman Tomeš a Alice Bendová vyrazili na pomoc potřebným. Dopoledne se celá parta sešla ve skladech Penny Marketu, kde nabrali vše potřebné. Společně pak vyrazili do azylového domu Berounka pro matky s dětmi v nepříznivé sociální situaci. „Když vidím, že je potřeba pomoct, tak neváhám. A co si budeme povídat, člověku dělá dobře, když může pomoci. Už jsem se několikrát účastnila takovýchto projektů. Potravinové banky jsou naprosto úžasná věc, člověk nikdy neví, do jaké situace se dostane a kdy to bude potřebovat sám, tak je dobře, že existují,“ přemýšlí Alice Bendová, která se v seriálu objevila nedávno jako lékařka Radka.

„Mám velkou radost, že jsme udělali dobrý skutek, těch není nikdy dost,“ svěřila se hned ve skladech Lucie Benešová alias seriálová Róza a přiznává, že v potravinové bance nikdy nebyla.

Jediný pánský doprovod, Roman Tomeš, si vzal z domova posilu v podobě svých synů Kristiána a Jonáše. Pomoc je podle něj vždy potřebná. „Vždycky je to takový trochu sobecký popud od nás, logicky. Když děláte dobrý skutek, tak se vám to vrátí v dobrém pocitu. V potravinové bance jsem nikdy nebyl, i když u nás doma to taky občas vypadá jako v bance potravin, protože tam máme různá sušená mlíčka, jídlo, granule pro psy, jsme početná rodina,“ svěřil se seriálový Tony a v náručí choval mladšího Jonáše. „Moje žena teď naskočila do Vinohradského divadla. Narychlo zkouší, tak je mám pořád na starost, jsou to takoví moji parťáci,“ vysvětlil a sledoval staršího Kristiána, který si hrál opodál.

 

Benešová Bendová

Lucie Benešová a Alice Bendová předávají potravinovou pomoc před berounským azylovým domem

Alice Bendová vybízí k opatrnosti

I když se svět pomalu vrací do normálu, obavy, že vše není ještě stoprocentně bezpečné, pociťují i herci. A tak  jim při 'nakupování' potravin nechyběly nezbytné rukavice a roušky. „Musím říct, že jsem si dobu karantény, co jsem nepracovala a byla jsem jenom doma, docela užívala. Dokonce jsem se trochu bála toho rozvolnění. Ale to, že se ekonomika zase otáčí, je v pořádku a to, že pracuju, je taky v pořádku. Musím vydělávat peníze a živit rodinu. Jen musíme být opatrní, obezřetní a dbát na to, abychom nikoho neohrozili, kdyby nám něco bylo. Bylo by super, kdyby k tomu takhle všichni přistupovali, ale já si myslím, že lidi zapomenou brzo. Uvidíme,“ přemýšlí Alice Bendová a nasazuje si u toho rukavice, roušku a nakládá krabice do auta, které míří do azylového domu v Berouně.

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková