Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

K Tomáši Hanákovi na Nižbor. Petr Kolečko se stěhuje z drsného Mostu do chatové osady. TV glosář Ely Novákové

26.06.2020
K Tomáši Hanákovi na Nižbor. Petr Kolečko se stěhuje z drsného Mostu do chatové osady. TV glosář Ely Novákové

Foto: ČT (stejně jako další fota v článku)

Popisek: Chataři se točí celé léto na Berounce, blízko středočeského Nižboru.

FOTO Ostřílený seriálový autor Petr Kolečko si dává oddych od vyloučených lokalit a politické satiry. Na objednávku České televize napsal třináct dílů série Chataři. Natáčet se bude celou letní sezónu až do října, na obrazovkách ho uvidíme příští rok.

Češi jsou národ chatařů, víkend co víkend mění městské pohodlí za zdravý vzduch na venkově a sedavé zaměstnání za dřinu na zahrádce. Chaty, postavené často prarodiči současné mladé generace, se vylepšují, přestavují, dostavují, modernizují. Komunita v osadách je různorodá a mnohem víc než anonymní městský život nás učí, jak vycházet se sousedy, kteří sice mají jiný politický názor, ale zato studnu s pitnou vodou na svém pozemku.

 

Seriál se odehrává ve fiktivní chatové osadě Záhoří, kam jezdili už dědové, rodiče a budou do ní jezdit i děti hlavních hrdinů. Platí tam neměnná pravidla a tradice, přestože svět se mezitím změnil

Tak se jde, sousede, žádná řeč se nevede

Ale vede. K životu chatařské chalupy patří i společné posezení a pochopitelně i šuškandy a drby. Je tu prostě pestrý život. Právě tohle přimělo scenáristu Petra Kolečka k tomu, aby přijal zakázku ČT na seriál z prostředí chatové osady. „Námět se mi líbil, hlavně jeho základní filozofie, že se v chatové osadě scházejí nejrůznější lidé z celého spektra české společnosti, kteří by se za jiných okolností nejspíš vůbec nepotkali. Když to řeknu úplně zjednodušeně – bohatí, chudí, chytří i hloupí. Na chatu jezdí v podstatě každý, z různých důvodů. Režisér Radek Bajgar jednou trefně řekl, že každá z těch postav by ve volbách asi volila jinou stranu. To je hlavní princip seriálu, který nás všechny baví.“ Někdo zbohatl, někdo naopak. Stali se z nich pravičáci i levičáci, Pražáci i Moraváci, liberálové i milovníci tradičních hodnot. Vzdálili se sobě na hony. Neshodli by se v práci, u televizního programu ani u voleb. Především proto, že by se vůbec nepotkali. Každý totiž žije ve své sociální bublině, říká v anotaci nového seriálu kreativní producent Josef Viewegh. 

 

V seriálu si zahraje i Tomáš Hanák (na snímku), dále Ivana Chýlková, Radek Holub, Josef Polášek, Jana Švandová... 

Po seriálu Most!, který rozdělil národ na příznivce a odpůrce, protože jeho humor byl skutečně hrubozrnný, autor úlevně vydechuje. Seriál vypovídá o Češích, ale jiným způsobem než Most! „Myslím si, že i jemnějším způsobem. Já jsem rád. Alespoň pořád nemusím brázdit nějakými sociálně vyloučenými lokalitami,“ uvedl. 

Půvab středočeské Berounky

Chatové osady jsou rozeseté po celé republice. Ty na Berounce jsou vyhlášené hlavně pro Pražáky, mají to sem blízko. A tak také seriálová osada vyrostla u této idylické řeky, nedaleko Nižboru. Jde o osadu postavenou čistě pro potřeby natáčení, štáb potřeboval celou lokalitu využívat po celou sezónu od jara do podzimu, a to by asi reální obyvatelé podobného místa nerozdýchali. Základem současných příběhů je to, že na chatu sem jezdili už prarodiče hlavních postav seriálu a v osadě zavedli pravidla a tradice. Ty se časem nezměnily, ale svět kolem ano. Místním obyvatelům zde ale dny plynou v jakémsi alternativním rytmu, i když někdo je starosvětský a někomu jinému zas stará pravidla lezou na nervy.

 

V hlavních rolích účinkují Martin Myšička jako ajťák z Prahy, kterému manželka v podání Pavly Beretové pronajala na sezonu chatu

Koronavirové natáčení

Jakmile to bylo z hlediska sociálního distancování možné, štáb se přestěhoval do osady Záhoří a natáčení začalo, i když s odkladem šesti týdnů. V hlavních rolích účinkují Martin Myšička jako ajťák z Prahy, kterému manželka v podání Pavly Beretové pronajala na sezonu chatu, aby přišel na jiné myšlenky. „My jsme Pražáci, kteří přijeli na chatu. Hraju ajťáka, nezkušeného chataře,“ popisuje svou roli herec Martin Myšička. „Jsme Pražáci, kteří chataření zkoušejí, objevují a chtějí si ho užít,“ doplňuje jeho herecká partnerka Pavla Beretová.  Dále se v seriálu objeví třeba Ivana Chýlková, Radek Holub, Josef Polášek, Jana Švandová a Tomáš Hanák. Ten v Nižboru u trati provozuje hospodu Zastávka, protože chatová osada bez spádové hospody v Čechách nejspíš neexistuje. Pro herce znamenal začátek natáčení první práci po dlouhé pauze, a tak si ho, jak se patří užívají. „Chceme pracovat. Všichni mají dobrou náladu, a to předtím na těch natáčeních tolik nebylo. Bylo hodně práce v divadle a tak, a teď máme vlastně jenom tohleto,“ pochvaluje si atmosféru na natáčení Radek Holub.  

 

Chatař Radek Holub

Chataření je seriálově oblíbené

Není to tak dlouho, co jsme další partu výborných herců vídali v jiné chatové osadě v primáckém seriálu Přístav. Uvidíme, nakolik jiné příběhy a jiný pohled nám přinesou Chataři. Upřímně – je tu řeka, je tu les, chaty a galerie figurek. A úsměvné příběhy s těmito základy nemusí být velké umění, když jsou dobře natočené a dobře zahrané. Stačí vzpomenout na kouzelný letní příběh Karla Poláčka Hostinec U kamenného stolu a jeho filmové zpracování. Anebo do nekonečna reprízované Chalupáře. Takže léto budiž pochváleno a ať se natáčení Chatařů obejde bez dalších viróz.

 

Vložil: Ela Nováková