Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bobule se vracejí s velkou slávou do dlouho opuštěných kin s ´trojkou´, ale nádech průměrnosti nezmizel. Premiéry Pavla Přeučila

25.06.2020
Bobule se vracejí s velkou slávou do dlouho opuštěných kin s ´trojkou´, ale nádech průměrnosti nezmizel. Premiéry Pavla Přeučila

Autor: Bioscop (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Tereza Ramba začínala točit Bobule ještě jako Voříšková

FOTO, VIDEO Tak jsme se konečně dočkali a do kin přichází asi nejočekávanější český film letošního léta, pokračování úspěšných Bobulí, a to pod tradičním názvem 3Bobule. Znovu nás zavede do prosluněné letní krajiny moravských vinohradů, kde budeme s odstupem více než deseti let sledovat další osudy Kláry (Tereza Ramba) a Honzy (Kryštof Hádek), jejichž vztah po smrti Klářina otce právě prochází dost náročnou zkouškou. Film by měl být tou obvyklou letní komedií, která má přinést letní pohodu, dobrou muziku a slušnou zábavu. Povedlo se mu to alespoň tak, jako u prvních dvou Bobulí?

Premiéru si nedala ujít po třech měsících půstu ani naše druhá největší sít multiplexů Cinema City, která právě Bobulemi dnes znovu otevírá svých 12 multiplexů a jeden megaplex. Její konkurence, síť multikin Cinestar, už promítá ve svých ve svých 13 pobočkách od 11. května a divák požitkář si už bude moci dokonce dopřát při sledování filmu křoupání popcornu a sosání přeslazené koly. Na 3Bobule jsem se docela těšil. Přiznávám, že to nebylo kvůli hereckým výkonům, jednoduchým dialogům a ještě jednoduššímu ději, ale hlavně proto, že miluji tuhle krajinu, její sluncem zalité vinohrady se zlátnoucími bobulemi, dobré lidi, kteří se o ně starají, mezi kterými mám spoustu přátel a samozřejmě miluji i lahodné moravské víno.

 

Taková normální rodinka. Na počátku filmu trochu rozložená a rozhádaná

Nastartují 3Bobule letní sezónu?

Premiéra snímku 3Bobule měla přijít už 12. března, ale čáru přes rozpočet udělala distribuci pandemie koronaviru - kina se zavřela. Distributor snímku, společnost Bioscop se netají velkým očekáváním, protože 3Bobule znamenají opravdový start nové filmové sezóny v kinech. „Jsme moc rádi, že po té dlouhé době nejistoty můžeme divákům i kinům nabídnout oddech a příjemnou letní podívanou jako jsou právě 3Bobule. Všichni potřebujeme pozitivní vzpruhu a pokračováním úspěšné české komedie potěšíme nejen návštěvníky kin, ale také samotná kina, která si prošla těžkou zkouškou a potřebují naši podporu. Koneckonců, jsme v tom všichni společně – distributoři, filmaři, kinaři i diváci,“ říká marketingová ředitelka Bioscopu Petra Synáčová. A teď tedy k samotným třetím Bobulím.

 

´Pomáhat´ dorazí i starý známý, Jirka v podání Lukáše Langmajera

Potřetí do stejné vody

Po režisérech prvních dvou Bobulí Tomášovi Bařinovi a ruském režisérovi Vladovi Lanné se režie třetího pokračování ujal zkušený Martin Kopp, který má za sebou poměrně úspěšný film, jako byli Bajkeři, seriály Ohnivý kuře, Tátové na tahu anebo seriál také z vinařského prostředí Vinaři. Změny doznal i post kameramana, jímž je u třetích Bobulí Jan Filip, známý především ze seriálů Linka, Dáma a král, Gympl s ručením omezeným nebo Okresní přebor. Musím říci, že obsazení těchto pozic se celkem podařilo. Martin Kopp zůstal u lehkého, oddychového stylu svých předchůdců a Filipova kamera znovu využívá ony lehce sladké, leckdy až snové tóny vinařské krajiny. Od natočení prvních Bobulí v roce 2008 uběhlo 12 let, a to je samozřejmě znát na hlavních hrdinech příběhu.

 

První Bobule. Tereza Ramba se od té doby změnila jen nepatrně, zato pánům vryl život do tváří hluboké vrásky

Nechybí ani kriminální zápletka

Tereza Ramba i Kryštof Hádek nám kapánek zestárli, jsou to dospělí rodiče dvou malých dětí a jejich bývalá láska je ta tam. Žijí odděleně, mají pořádné starosti s vinohradem, který tak nějak krachuje, blíží se vinobraní, a do toho všeho se znovu objeví Honzův kamarád Jirka (Lukáš Langmajer). Ten jako obvykle prchá před svými problémy a samozřejmě je přenáší i na naší dvojici. Se svým amatérským nadšením chce pomáhat se sklizní vína, ale jaksi Honzovi tají, že je znovu průšvihu, topí se v dluzích, navíc unesl svého syna Kubu. Do toho všeho se musí Klára vypořádat s podrazy svého zaměstnance Humpla. Aby toho nebylo málo, zamontovali do filmu tvůrci i jakousi kriminální zápletku, protože po nocích z vinohradu mizí ve velkém hrozny a objevuje se trochu tajemný kupec vína, připomínající spíše mafiána, jehož představuje slovenský herec Braňo Deák. Napjatá situace donutí Kláru s Honzou, aby se znovu spojili a řešili nastalé problémy společně. Z druhého pokračování Bobulí jsem měl dost smíšené pocity, protože scénář tehdy tak nějak vařil z vody a pouze dál rozvíjel příběh z prvních Bobulí.

 

Komické duo policistů

Muziky někdy až příliš

3Bobule jsou více muzikální a někdy až moc. Hudba Jana P. Muchowa navozuje téměř každou scénu a chvílemi máte pocit, že koukáte spíše na muzikál. Písniček je ve filmu habaděj, objeví se v něm píseň Hometown od kapely Mirai a stejně jako v prvních dvou filmech ani tady nechybí kapela Kryštof, která nahrála pro předchozí Bobule a 2Bobule úspěšné písně Atentát a cyRano. Tentokrát napsal Richard Krajčo duet s názvem Hvězdáři a k jeho nazpívání přizval i slovenskou zpěvačku Simu Martausovou. Ne, že by muzika byla ve filmu špatná, ale v řadě scén působí hudební vsuvky tak nějak násilně, ale to je asi úlitba mladému publiku, které si na takové filmy potrpí. Jsou ale i okamžiky, kdy má hudební podkres smysl, a to zejména v romantických a náladových scénách zapadajícího slunce nad vinohradem, s nimiž si kameraman Filip skutečně vyhrál.

 

Miroslav Táborský (a vinice) jsou velmi fotogenické

Linie nedrží pohromadě, ale herci se vyřádili

Na druhé straně mi dost vadila nepochopitelná roztříštěnost filmu, který se snaží v duchu moderních trendů zobrazit několik dějových linií, včetně oné kriminální zápletky. Tvůrci se až příliš spoléhali na působivou a samozřejmě lákavou atmosféru vinařského kraje a kdybych měl srovnávat jejich práci s tvorbou francouzských filmařů s pomalu a lehce plynoucím zobrazením vinařského prostředí, byl jsem trochu zklamán. Herecké obsazení je téměř stejné jako v předchozích Bobulích. Vedle hlavních postav Terezy Ramba, Kryštofa Hádka a Lukáše Langmajera se znovu objeví i Miroslav Táborský jako lišák Kozderka, Marian Roden, a Radim Novák. Nové postavy pak vytvářejí už zmíněný Braňo Deák, Tomáš Měcháček či Lumíra Přichystalová. V menších rolích se objeví řada špičkových herců v čele s Karlem Rodenem. Snímek je věnován zesnulému Václavu Postráneckému, jehož hlas zazní i v několika sekvencích.

 

Snímek přináší i bratrskou hereckou dvojici - Marian (na snímku) a Karel Rodenové

Tereza musela skrývat bříško

Film bude ale diváky nepochybně bavit. Střídají se zde dramatické okamžiky s lehce humornými scénami, a to na diváky funguje. Zase se tu objeví ono komické duo mentálně poněkud prostších policajtů, řešících krádeže na vinohradu. Natáčení filmu provázely nemalé problémy. Štáb a hlavně Tereza Ramba se museli vypořádat s tím, že herečka natáčela ve vysokém stupni těhotenství a musela pečlivě schovávat své rostoucí bříško. O natáčení říká: „Bylo to moc hezké a všichni se o mě krásně starali, protože to pro mě bylo náročnější. Točili jsme ve vinohradech, kde bylo i 40 stupňů, ale omdlévali jiní, já naštěstí ne.“ Trojka se opět natáčela v Mikulově a jeho okolí, štáb tak navštívil Moravskou Novou Ves, Sedlec, Bulhary, Dolní Věstonice, Pavlov či Zaječí. Miroslav Táborský si pochvaloval, že měl pocit, jako by se vracel za příbuznými a Kryštof Hádek si trochu stěžoval, že se musel vyhýbat nabídkám na košt, jinak by to prý dopadlo špatně.

 

Tohle červené autíčko si zahrálo již potřetí

Své si užil i Hádkův kaskadér

Nebyla nouze ani o dramatické okamžiky. Při natáčení byl při slaňování kusem odpadlé skály zraněn kaskadér, který točil scény za Kryštofa Hádka. Naštěstí se nestalo nic fatálního a vyřešilo to nakonec jen ledování postiženého místa. Ale v těchto momentech si celý štáb i herci uvědomují, jak důležitá profese kaskadéra je. Kaskadér Jakub Hašek bral ale své zranění klidně a s rozvahou, která je pro kaskadéry nutností: „Slaňoval jsem ze skály místo Kryštofa Hádka a při přelézání z jednoho místa na druhé strhlo lano velký kámen a ten mi spadl z výšky dvou metrů rovnou na koleno.” Vyprávění uzavírá nepřekvapivou větou: „Kdyby se něco stalo hercům, byl by to velký problém. Od toho jsem tady já, abych tomu zabránil.” Tereza Ramba o zraněného kaskadéra projevila starost: „Trefilo ho to chudáka do nohy. Já mám kaskadérské scény ráda, ale tady je to opravdu trochu nebezpečné. Slaňovat měly i děti, ale od toho jsme naštěstí po této události už upustili.”

 

Podívejte se na video, kde uvidíte samotné drama i reakce herců, kaskadéra i režiséra 

Můžeme očekávat, že přijdou i 4Bobule?

Přestože film má k prvním Bobulím dost daleko, troufám si odhadnout, že diváky zaujme. Celá podívaná je zvládnutá profesionálně, herci hrají to, co mají a oněch 101 minut stopáže je na letní oddechovou komedii tak akorát. Kinům po nucené přestávce chybí typické letní trháky, jejichž premiéry jsou většinou odloženy na podzim nebo dokonce až na počátek roku 2021. Diváci tak musejí vzít zavděk tím, co je. Po propadáku jménem Bourák budou 3Bobule příjemným osvěžením a jen doufám, že se vyplní přání tvůrců, aby se naplnila i dosud poloprázdná kina, zásobovaná dosud především reprízami starších filmů, nebo druhořadými snímky, které diváky příliš nelákaly. Uvidíme, jak se divácký hlad po filmových zážitcích projeví a zda se tvůrci k Bobulím ještě vrátí v dalším pokračování, což zatím nevylučují.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace