Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Od Honzíka Hamrů k majoru Koutnému… Jaroslav Satoranský bude na Modravě už jen radit. TV Glosář Ely Novákové

19.06.2020
Od Honzíka Hamrů k majoru Koutnému… Jaroslav Satoranský bude na Modravě už jen radit. TV Glosář Ely Novákové

Foto: Facebook / TV Nova (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Šumava je prostě Šumava, povzdychl si na Facebooku jeden divák a upozornil na bonus seriálu, jímž je nádherná šumavská příroda. Plus oblíbení herci jako Jaroslav Satoranský

Policie Modrava je jeden z nejúspěšnějších českých detektivních seriálů posledních let. Šumné i tajemné šumavské lesy a pastviny jsou skvělým prostředím pro pátrání po vrazích a lupičích. I když tady by se možná hodilo pěkně po staročesku říkat lov na lapky a mordýře. A že těch padouchů už se našlo na tři řady seriálu. A bude čtvrtá.

Televize Nova to definitivně potvrdila v těchto dnech, když ohlašovala reprízu seriálu v rámci letošního letního vysílání. I ten, kdo bude sedět u telky ve městě, si tak každý pátek večer může udělat výlet za krásami Šumavy a zopakovat si případy vyšetřovacího týmu, v jehož čele stojí nestor kriminálky major Koutný v podání Jaroslava Satoranského.

 

Šumava má nepřekonatelné kouzlo

Věk není překážkou

Právě odchod majora Koutného do důchodu na konci třetí řady měl být tečkou za celým seriálem. Jenže popularita šumavských detektivek neklesá, a tak nakonec produkce přemluvila autory k ještě jedné řadě. Scenárista a režisér Jaroslav Soukup (73) se spoluautorem Miroslavem Vaicem (74) píší tyhle půvabné kriminálky už deset let, a tak se rozhodli, že jeden rok jim ještě dají. Tak dlouho se totiž chystají psát závěrečných osm dílů. Zkušení filmaři prostě tráví při psaní léta seniorská, na tempu zápletek to ale rozhodně není znát. Rukopis Jaroslava Soukupa, který má za sebou řadu úspěšných filmů (např. Láska z pasáže, Discopříběh, Byl jednou jeden polda) je na seriálu znát, využití šumavských exteriérů umožňuje filmovější pojetí. Jestliže rok autoři píšou scénáře, rok také věnují výběru lokalit, protože každému dílu chtějí dát specifickou atmosféru.

 

Jaroslav Soukup během natáčení

Jaroslav Satoranský se účasti na natáčení také nevzdává, i když se rozhodl ji značně omezit, přece jen má již osm křížků a cestování na Šumavu je pro něj namáhavé. V posledním dílu třetí řady předal velení kapitánce Vinické v podání slovenské hvězdy Soni Norisové. Nakonec ale slíbil, že se v nové řadě ještě objeví. „Možná, že by si za mnou mohla třeba občas přijít pro radu, tomu se asi neubráním,“ nechává si pootevřená zadní vrátka. 

Jak to všechno začalo

Od tohoto pátku se po zpravodajské relaci můžeme těšit na opakování začátku seriálu. Protože od jeho uvedení už přece jen uplynulo pár let, určitě si rádi připomenete první případ kapitánky Jany Vinické z Kašperských Hor, zamotaný příběh mentálně postižené Haničky a údajné sebevraždy jejího otce.

 

Soňa Norisová a Filip Tomsa v prvním díle první série

Soně Norisové vynesl seriál v Čechách velkou popularitu, je tu známější než doma na Slovensku. Dnes vzpomíná, jak se jí do nové práce nejdřív moc nechtělo: „Pamatuju si, jak jsem toho v tom období, kdy mě zavolali na kamerové zkoušky, měla opravdu hodně a moc se mi nechtělo. Ale byla jsem zrovna v Praze, a tak jsem si říkala, že přijdu a když mě nevyberou, bude mi to jedno. Jenomže pak jsem přišla, sedli jsme si s panem režisérem a už jsem cítila, že by mi to jedno nebylo. A asi to bylo vzájemné, protože mi vlastně hned řekl, že by byl rád, kdybych to dělala. A já jsem i navzdory únavě v tomto období věděla, že bych to dělat chtěla. A nelituji. I když na Slovensku měli díky tomu asi pocit, že žiju v Čechách a ani mě neoslovovali na jinou práci.“

 

Soňa Norisová v ´zákulisí´

Největším zážitkem pro herečku byla a je spolupráce s Jaroslavem Satoranským. „Fascinuje mě jeho totální pokora. On si kolikrát vůbec nevěří, a když se třeba náhodou někdy zmýlil v textu nebo přeřekl, omlouval se mi a říkal: To víš, to stáří. Kolikrát jsem mu musela říct, že se každý mýlíme a častěji než on. Byl fantastický a opravdu se s ním skvěle hrálo.“ 

Do roka a do dne

Natáčení nové série začne s největší pravděpodobností v létě 2021, na její uvedení si tedy ještě počkáme. Málokterý seriál si dává tak dlouhou dobu na přípravy scénářů i realizaci. Na Policii Modrava je poctivá práce znát. Těší se na ni stejně tak herci jako diváci. Dejme si tedy teď rozcvičku a opáčko, ať víme, jak to všechno bylo, vždyť osobní příběhy obyvatel Kašperek jsou neméně zajímavé než epizodní kriminální případy.

 

Vložil: Ela Nováková