Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zoufalá doba si žádá zoufalé činy. Minisérie Láska v čase korony nedopadla ani nad, ale ani pod své možnosti. TV glosář Ely Novákové

12.06.2020
Zoufalá doba si žádá zoufalé činy. Minisérie Láska v čase korony nedopadla ani nad, ale ani pod své možnosti. TV glosář Ely Novákové

Foto: ČT (stejně jako další fota v článku)

Popisek: „Reflektovat tuto nastalou koronavirovou situaci formou sitkomu mi přijde jako velmi zajímavý nápad. Karanténa nabízí spoustu originálních momentů. A myslím si, že jestli se dokážeme zasmát i v této těžké době, naučíme se jí i lépe čelit,“ domnívá se herečka Zita Morávková (Anna), jejímž partnerem v příběhu je i její skutečný partner Petr Vršek

FOTO Televizní láska kvete i v době karantény… České televizi se podařil produkčně neuvěřitelný kousek. Zatímco běžně v ČT uběhne od schváleného námětu do vysílání seriálu několik let, tentokrát to zvládla za pár týdnů. Inu, poptávka po něčem aktuálním byla veliká, takže se koukalo hlavně na pohotovost a trochu té legrace, nejlepšímu léku na všechny nemoci. Tak vznikla Láska v čase korony.

Kreativní producent a scenárista Tomáš Baldýnský má za sebou několik seriálových projektů. Pro TV Nova stvořil dnes již kultovní Comeback, pro ČT pak Kosmo. Šestidílnou sérii Kosmo psal tři roky a vypiloval v ní crazy námět o tom, jak si Češi vysnili vlastní projekt cesty na Měsíc a jak na něm pár lidí zbohatlo a pár se z něj málem zbláznilo, aby nakonec vesmírem plula i slepice, do polohy hořké politické satiry, při které se sice chechtáte, ale taky vás pěkně mrazí v zádech. Tolik ovšem od Lásky v čase korony asi nechtěl ani sám autor.

 

Herci první půlku minisérie hrají v ochranných transparentních krychlích. „Podle hygienických opatření jsme postavili natáčení tak, že postavy jsou samy doma, s ostatními mluví přes skype, a ústřední dvojicí jsou manželé Petr Vršek a Zita Morávková, kteří žijí spolu, takže jsme si říkali, že budou moci být spolu bez roušek i před kamerou. Ale asi týden před natáčením nás upozornilo právní oddělení České televize, že porušujeme usnesení vlády, podle něhož nikdo nesmí být ani na sekundu mimo domov bez roušky. Vyřešili jsme to pomocí věci, kterou nazýváme ´opuha´, což je zkratka pro ochranný prostředek umožňující hereckou akci,“ vysvětlil autor Tomáš Baldýnský (na snímku v ´opuze´)

Youtuberská rychlost

Vyrobit, byť i jen šestidílnou sérii přibližně půlhodinových sitcomů, je jistě husarský kousek, žádné hlubokomyslné dílo se ale čekat nedá. I humor se autorsky musí uležet a není-li tomu tak, dá se čekat jen pohotově sepsaná série situací opsaných ze života, který se díky karanténě tak trochu zbláznil. To, co zejména mladí oceňují na youtuberských videích, totiž schopnost krátkou scénkou vyvolat prudký záchvat smíchu takřka z ničeho, dalo tady základ celému seriálu. A tak se zasmějeme – a vzápětí zapomeneme.

 

Teenager František (Jakub Nemčok) je zpočátku nadšený, že nemusí do školy a může pařit celé dny

Jeden dům, několik životů

Lidé šílí – nakupují zásoby, zahalují si obličeje, čím se dá. Tedy většina. Jsou ovšem i takoví, kteří si nějaké epidemie ani moc nevšimnou. Puberťák Franta o ní sice ví, protože jeho rodiče se nestihli vrátit ze zahraničí a on nemusí do školy, je to pro něj ale skvělá příležitost, jak propařit na počítači celý měsíc, takže má ze situace radost. Jenže jen do chvíle, kdy ho zavolá sousedka – učitelka, která uvízla v Uničově a nutně potřebuje, aby někdo dal vědět jejímu hluchému manželovi. Ten o karanténě a rouškách nic netuší, a tak maskovaného mladého muže za dveřmi považuje za lupiče a bez otálení ho vezme holí. Takové a podobné okamžiky přináší doba a seriál z nich těží situační humor.

 

„Naší ambicí je vyprávět příběhy, jejichž hrdinové zažívají to, co zažíváme my teď. Zasmát se životu v karanténě, ukázat, že se dá zvládat, možná i to, že karanténa může být k něčemu dobrá. A zároveň vyzkoušet, zda lze napsat a natočit aktuální příběh a během týdne ho dopravit na obrazovku. Naši hrdinové budou prožívat to, co my před několika dny,“ říká kreativní producent a autor námětu Tomáš Baldýnský. Na snímku hlavní manželská dvojice, v seriálu i v civilu 

Pak je tu ale ještě láska, ta věrná i ta přelétavá. A tak manželé Petr a Anna zrovna v době, kdy se nemohou hnout z domu, řeší krizi svého vztahu. Anna se chce posunout dál, jenže kam, když z celého velkého světa zbyla jen manželská kuchyň, ložnice a vtíravá kamarádka na telefonu? Zkuste to slepit dohromady, když vám při líbání pod rozkvetlou třešní překáží ochranný štít. Život prostě není peříčko a zákeřný virus mu na lehkosti nepřidá. Ze sousedova pohledu je ale vaše zapeklitá situace humorná, a tak se smějete, čímž vyvoláváte další prekérní okamžiky v sousedských vztazích. Inu ale, přežili jsme (tedy většina z nás), a tak to raději zvládáme bez psychologa na telefonu, ten totiž, jak ukazuje Láska v čase korony, může jen přilít oheň pod doutnající plaménky rozkolů.

 

Hedvika (Iva Pazderková) je Annina nejlepší kamarádka, bývalá spolužačka ze střední školy a sarkastický rádce pro všechny deštivé dny. Svoje pravidelné návštěvy kaváren si teď vynahrazují po Skypu

Natáčení v maskách

Ohlasy na seriál ukazují, že jsme lidé různí. Jedni se s úlevou řehtají situacím, které se zrovna jich netýkají a seriál natočený na aktuální téma oceňují. Jiní ho považují za odpad, nepobavil je a dlouhé chvíle karantény jim spíš prodloužil, než ukrátil. Každopádně je třeba ocenit, jak nelehký úkol natáčení v době, kdy jsme všichni museli nosit roušky a štíty, maličký štáb zvládl. Pro herce byly vymyšleny speciální masky, ve kterých se toho moc uhrát nedá, protože přes možnosti současné snímací techniky jsou jejich tváře lehce rozostřené a pohyby notně omezené.

 

Seniora Libora Borka hraje Zdeněk Maryška, jeho ženu, gymnaziální profesorku, která začátek minisérie strávila u sestry v Uničově, Milena Steinmasslová

Vtipná kaše je natahovaná záběry z dronu na inkriminovaný dům – zkrátka nic velkolepého. Přesto budou asi herci Zita Morávková, Petr Vršek, Milena Steinmasslová, Zdeněk Maryška, Iva Pazderková, Filip František Červenka a Jakub Nemčok na tuhle podivnost vzpomínat, protože něco podobného hned tak nezažijí. Nám divákům upřímně přeji, abychom podobné kuriozity vídali na obrazovkách co nejméně. Tomu se totiž nedá říkat ani experiment, prostě jen zoufalá doba si žádá zoufalé činy.

 

Terapeuta Mirka Podlahu, kterého využívá manželský pár Anna a Petr, kde manželka chce odejít za jiným mužem, hraje Martin Myšička. A jak to dopadne? Koukněte se, my nespoilujeme :-)

 

Vložil: Ela Nováková