Knižní tipy na zajímavé čtení. Smích i pláč, radost i starost
04.06.2020
Foto: Wikimedia Commons
Popisek: Spisovatelka Lucy Fricke
První dvě knižní novinky, na které bychom chtěli upozornit, vychází v nakladatelství Akropolis. Dcery od německé autorky Lucy Fricke a série krátkých vzájemně propojených příběhů v knize s názvem Turbulence, jejímž autorem je populární David Szalay. Třetí zajímavou novinkou je společenský ´román´ Ona a já aneb Manželem snadno a rychle od Miroslava Macka, která vychází v nakladatelství XYZ.
Ona a já aneb Manželem snadno a rychle navazuje na úspěšnou knihu Ona, oni a já aneb Vychovatelem snadno a rychle. V obou případech se jedná o úsměvné příhody mladého páru na startu společné cesty životem. Zatímco v prvním díle se hlavní hrdina v rámci své vychovatelské praxe setkává s půvabnou dívkou Sandrou, v díle druhém se rozhodne vzít si ji za manželku. Půvabná Sandra přijme jeho nabídku, a tak se rozjíždí bláznivý kolotoč příprav, který má završit svatba na hradě v Dolních Rakousech. A to je teprve začátek veselých příhod. Svatební cesta zaměřená na degustaci vín a vybraného jídla na sebe nenechá dlouho čekat.
Hlavními hrdinkami knihy Dcery jsou Martha a Betty, dvě nerozlučné kamarádky, které vyrážejí na nedobrovolnou cestu do Švýcarska. Na zadním sedadle jejich vozu sedí smrtelně nemocný otec jedné z nich. Má to být jeho poslední, definitivní cesta – Kurt hodlá ve Švýcarsku podstoupit eutanázii. Nakonec ale nic nedopadá tak, jak očekáváme. Všechno se v průběhu jejich cesty změní a nic už nebude jako dřív. Lucy Fricke ve své knize vypráví o ženách, které zaskočil střední věk, protože ve svých očích nikdy nedospěly. Vypráví o loučení, jehož nezůstane ušetřen nikdo z nás. Vypráví o otcích, kteří odcházejí až příliš brzy.

V živých dialozích a s černým humorem autorka vykresluje poněkud groteskní cestu na jih, přes Švýcarsko a Itálii až na osamělý řecký ostrov, a zároveň se nepozorovaně noří stále hlouběji do příběhů a osudů hlavních hrdinů. A její hlavní otázkou přitom není, odkud přicházíme, nýbrž jak jsme se ocitli tam, kde jsme a jestli vůbec vede cesta zpátky.
Poslední kniha má sice odlišné téma, ale určitě by neměla být opomenuta. V díle s názvem Turbulence vystupuje dvanáct lidí na palubě dvanácti různých dálkových letů. Úspěšný byznysmen ze Senegalu, hongkongská žena v domácnosti, německý pilot nákladního letadla, indický zahradník v luxusní katarské rezidenci nebo matka dospělého Angličana léčícího se s rakovinou prostaty. Série krátkých příběhů, vzájemně propojených postavami, které se v jedné epizodě jen mihnou a v další pak hrají ústřední roli.
Kniha má dvanáct kapitol nazvaných podle označení letu (LGW — MAD, MAD — DSS atd.) přitom přináší nejen změnu prostředí a odlišný způsob vyprávění, ale především novou perspektivu: žena, která svému zaměstnanci za každodenní dvanáctihodinovou dřinu na zahradě platí „asi sto dolarů měsíčně“, se tak v následujícím příběhu ukáže být starostlivou milující matkou. Turbulence, kterou autor použil jako titul své prózy, je metaforou okamžiku, krátkého vytržení z bezpečí naší existence, z toho, co jsme až dosud považovali za samozřejmé. Čtenářům svého pomyslného letu napříč kontinenty, předává David Szalay tenhle pocit tak sugestivně, že jim vydrží i po přistání.
Vložil: Zdeněk Svoboda