Hollywood pod duhovou vlajkou, aneb kdo není gay, není náš kámoš. Premiéry Pavla Přeučila
28.05.2020
Foto: Netflix (stejně jako ostatní snímky v článku)
Popisek: V pár epizodách se v minisérii Hollywood objevují i ´áčkové´ hvězdy, jako Queen Latifah, Billy Boyd (Pipin z Pána prstenů) nebo Mira Sorvino - na snímku
FOTO Jeden z nejúspěšnějších seriálů posledních dnů na Netflixu vyvolává rozporuplné reakce a vyvolává u diváků i řadu otazníků. Je seriál založený na skutečných příbězích a existovali skutečně jeho protagonisté, nebo jde jen o vyloženou fikci? Ovládala opravdu ve 40. letech Hollywood skrytá gay komunita? Dostávali se začínající herci k vysněným rolím opravdu jen přes pánskou postel? Pravdou je, že zatímco řada postav v seriálu je smyšlených, velký svět amerického filmového nebe je v něm zobrazen velmi reálně a některé postavy opravdu existovaly, i když jejich osudy jsou kapánek přizpůsobeny záměru tvůrců.
Děj seriálu se odehrává po 2. světové válce a mapuje osudy začínajících, ctižádostivých herců a filmařů, kteří si přišli do Hollywoodu splnit své sny. Seriál je volně postaven na vzpomínkách Scotta Bowerse, mladého mariňáka, který po válce vlastnil v Hollywoodu benzinovou čerpací stanici. V seriálu jej hraje elegán Dylan McDermott a jméno Bowers bylo změněno na Ernie West. Podle časopisu Vanity Fair byl skutečný Scotty Bowers známý tím, že pořádal značně nevázané party pro největší hvězdy Hollywoodu, včetně tajných dýchánků pro herce stejného pohlaví, kteří spolu měli romantické vztahy. Seriál je zasazen do období ´Zlatého věku´ Hollywoodu, což je termín, který se používá pro filmovou tvorbu příznačnou pro americkou kinematografii v období mezi 10. a 60. léty 20. století. V období onoho Zlatého věku vznikly takové filmy, jako Casablanca, Moderní doba, King Kong, Sněhurka a Sedm trpaslíků, Zrodila se hvězda, Goldfinger nebo Sever proti Jihu.
Darren Criss (Raymond Ainsley) a Jeremy Pope v roli homosexuálního černošského scenáristy (v reálných časech Hollywoodu doslova vražedná kombinace) Archieho Colemana
Segregace, diskriminace, sexuální orientace
Seriál je značně poplatný současnému trendu v americké kinematografii, která se snaží vyrovnávat s neblahým obdobím rasové diskriminace v USA, kdy herci barevné pleti, ať už šlo o Afroameričany nebo Latinoameričany neměli šanci na výraznější role. Stejně tak byli diskriminováni, a to dokonce řadou zákonů, i herci a herečky s odlišnou sexuální orientací. V alternativním světě Hollywoodu, v němž se seriál odehrává, se však tito herci a filmaři dokážou probojovat přes všechny předsudky a dosáhnout na ty nejvyšší mety, včetně bájných Oscarů.
Samara Weaving (neteř ´agenta Smithe´ z Matrixu Huga Weavinga) jako Claire Wood, Laura Harrier jako Camille Washington; v minisérii obě začínající herečky
Režisérka s trochu zvláštní minulostí
Nejvíce se asi na seriálu podepsala producentka a režisérka dvou epizod, Janet Mock, první transgender žena, která uspěla u Netflixu a podpisem tříleté smlouvy získala hezkých pár milionů dolarů. Tahle Afroameričanka, spisovatelka, novinářka a v posledních letech i režisérka, má za sebou docela pestrou minulost. Narodila se jako kluk, ale v 18 letech, v prvním ročníku svého vysokoškolského studia si zaletěla do Thajska, kde se nechala přeoperovat na ženu. Další zajímavostí z jejího života je to, že si během studia prý přivydělávala jako sexuální pracovnice. Dnes patří mezi přední zastánkyně rovnoprávnosti LGBT a transgender komunity v USA. V jednom z rozhovorů k seriálu Hollywood popsala hlavní důvody vzniku seriálu.
Režisérka Janet Mock při práci na seriálu Pose, který má za sebou již tři sezóny a pro změnu se odehrává v roce 1987. Foto FX. Mimochodem, většinou je to na můžích, přeoperovaných na ženy, vidět, Janet Mock ale vypadá jak sexy kočka
„Vrátili jsme se do minulosti, abychom odkryli pohřbenou historii, abychom natočili alternativní příběh o tom, co kdyby... Co kdyby skupina filmových outsiderů dostala šanci vyprávět svůj vlastní příběh? Co kdyby ta osoba, která o všem rozhoduje, byla žena? Co kdyby byl scenárista černoch? Co kdyby byli hlavní hrdinka barevná a chlapský idol žen ve skutečnosti gay? A co kdyby všichni, na rozdíl od skutečné historie uspěli?“ O tom, že jde skutečně o alternativní historii Hollywoodu svědčí zejména fakt, že podobné situace by ve filmovém světě 40. let vůbec nemohly nastat. Některé postavy seriálu jsou postaveny na skutečných osobách, jejich jména nebo osudy se však změnily.
Idol všech žen je gay
Například Rock Hudson, jehož hraje v seriálu Jake Picking, kterého budeme mít možnost zanedlouho vidět v pokračování Top Gun: Maverick, je skutečnou postavou. Tenhle slavný herec, pořádný chlapák, zbožňovaný tehdy snad ženami všeho věku, byl tajný gay. Byl nominován na Oscara a během své kariéry se objevil v téměř 70 filmech. Jeho sexuální orientace se provalila až po jeho smrti v důsledku komplikací souvisejících s AIDS v roce 1985. Jednou z nejvýraznějších a nejlepších postav seriálu je pak Rockův filmový agent Henry Wilson, jehož hraje v seriálu úžasně Jim Parsons, známý hlavně ze seriálu Teorie velkého třesku. Také on byl skutečnou postavou, homosexuálem, o němž bylo známo, že vyžadoval od svých klientů sexuální služby jako protihodnotu za nastartování jejich kariéry. Pak je tu například Anna May Wong (hraje ji Michelle Krusiec), první čínsko-americká herečka, která dosáhla té největší hollywoodské slávy.
Jake Picking jako Rock Hudson, skutečná velká americká filmová hvězda, jenž byl opravdu gay. Na to se ale přišlo až po jeho smrti, v ´jeho´ časech by byl coming out profesním rozsudkem smrti
Byl Jack Castello skutečná postava?
V seriálu je Jack Castello (David Corenswet), ústřední postava seriálu, ctižádostivý mladý herec, který chce uspět v Hollywoodu. 23letý čerstvě ženatý veterán z druhé světové války věří, že se mu to podaří díky jeho talentu a dokonalému vzhledu. Věci se ale nevyvíjejí podle jeho očekávání a skončí na čerpací stanici u Ernieho jako prostitut. Jeho vysněná filmová dráha se mu otevře teprve poté, co vyhoví sexuálním choutkám vyhlášeného castingového agenta Wilsona. Castello je vlastně hybridem celé řady mladých mužů, jichž přicházely ve zlatém věku Hollywoodu do tamějších ateliérů tisíce, aby si splnili svůj sen.
Ústřední hrdina David Corenswet jako Jack Castello a Dylan McDermott jako Ernie West, isnspirovaný skutečným Scottym Bowersem
Říká se, že Castello ztělesňuje příběhy známých hollywoodských hvězd, jakými byli v poválečné éře Marlon Brando, Montgomery Clift a James Dean, jen s tím rozdílem, že všichni tři měli hereckou průpravu. Corenswet o své roli říká: „Nevýhodou mé postavy je, že je velmi naivní, lehkomyslný a o filmu neví zpočátku absolutně nic. Myslím, že jednou ze zajímavých věcí na něm je, že je slepý vůči nespravedlnostem, osobně ho nezasáhly, takže si ani není vědom, řady předsudků, ovládajících tehdejší hollywoodskou smetánku. Zcela smyšlenou postavou je pak i Archie (Jeremy Pope), černý gay a scenárista, který s Jackem pracuje na čerpací stanici, další mladík plný nadějí, který musí dělat ve své cestě za úspěchem řadu kompromisů.
Jim Parsons jako úlisný had
Na druhé straně se v seriálu objevuje celá řada skutečných postav, jako režisér a producent George Cukor, slavná herečka Vivien Leigh, prezidentova manželka Eleanor Roosevelt nebo jmenovaný agent Henry Wilson. Právě jeho postava patří v seriálu k těm nejvýraznějším a největší zásluhu na tom má určitě Jim Parsons, které zde poznáme v úplně jiné poloze než ve Velkém třesku. Dokonale ztvárnil chlípného a úlisného hada, jakým prý byl Wilson i ve skutečnosti, kdy sehrával významnou roli při vytváření obrazu celebrit v padesátých letech.
Jim Parsons jako Henry Wilson, zákeřný padouch, který by v éře MeToo neměl šanci
Jeho největším objevem byl právě Rock Hudson. Ten vystupuje v seriálu pod jménem Roy Fitzgerald a Wilson zformoval z neohrabaného venkovského hromotluka skutečnou celebritu, stejně jako ze svých dalších klientů, jimiž byly například hvězdy Lana Turner nebo Natalie Wood. Nic to ale nemění na faktu, že jeho praktikami bylo často nemilosrdné sexuální vydírání a mnoho svých klientů zneužil. Wilsonův život skončil dost neslavně poté, co jej Rock Hudson a další klienti opustili. Propadl závislosti na alkoholu a drogách a zemřel v chudobě v roce 1978 ve věku 67 let na cirhózu. Pohřben byl dokonce v neoznačeném hrobě.
Skutečná Anna May Wong
Zajímavou a skutečnou postavou je i herečka Anna May Wong, kterou si zahrála Michelle Krusiec. Ta se proslavila jako první čínsko-americká herečka v Hollywoodu už na počátku 20. let a její kariéra trvala až do její smrti v roce 1961. Začínala ještě v éře němého filmu, ale jako jedna z mála se Wong pak uplatnila i po příchodu zvuku. Přes její herecké nadání a slávu se jí hollywoodští režiséři kvůli jejímu asijskému původu zdráhali dávat výraznější role. Tehdejší americké zákony dokonce přímo zakazovaly mezirasový polibek na plátně nebo dokonce vztah s osobou jiné rasy. V rozhovoru pro filmový týdeník v roce 1933 Wong prozradila: „Byla jsem už skutečně unavená titěrnými roličkami, které jsem musela hrát.“ Přestože svým hereckým uměním výrazně převyšovala Američanky bílé pleti, nikdy se jí nedostalo uznání v podobě filmových cen. Nicméně, jako první herečka asijského původu si vybojovala svou hvězdu na Chodníku slávy na Hollywood Boulevard v Los Angeles.
Michelle Krusiec si zahrála Annu May Wong
A co pokračování? Bude, nebude?
Seriál Hollywood vznikl jako sedmidílná minisérie a jeho tvůrci museli čelit stížnostem fanoušků, kteří se dožadovali pokračování. Jeden z tvůrců, Ryan Murphy, to zdůvodnil slovy: „Chtěli jsme do hlavních rolí obsadit skutečné hvězdy, a to se nám podařilo jen díky tomu, že šlo o minisérii. Pokud bychom jim nabídli roli v rozměrném seriálu, jako je třeba American Horror Story, rozvrženém na několik let, nikdy bychom je nezískali.“ Vyjádřil se i k možnému pokračování. „Hollywood jsme natočili jako omezenou řadu. Postavy už se nejspíš v žádném pokračování neobjeví, ani jsme o tom s Netflixem nediskutovali.“ Trochu jinak ale hovoří režisérka Janet Mock. Ta se před pár dny nechala slyšet, že by druhá sezóna seriálu mohla přijít, ovšem s úplně novými postavami a věnovala by se s odstupem asi 20 let další éře Hollywoodu.“
Na mninisérii všichni oceňují kostýmy a reálie...
Všechno skončí pohádkovým happyendem
Seriál ukončí finále ve stylu typických hollywoodských happyendů při udílení Oscarů, ovšem zase v alternativní rovině. Film, který musel překonat spoustu překážek, nakonec vymete největší počet těchto zlatých sošek a oceněni jsou vlastně všichni hlavní protagonisté. Oscara za scénář si odnáší černý gay Archie, hlavní hvězda filmu, černá Camille, Raymond, poloasijský režisér a film získá i hlavní cenu jako nejlepší film. Nejedno oko divákovo přitom nutně zaslzí, což jde přesně v duchu hollywoodských slaďáků 40. let. Ostatně v tomto duchu se odvíjí celý příběh. Tvůrcům se dokonale podařilo ztvárnit atmosféru tehdejší doby, včetně kostýmů, nádherných automobilů či vynikající dobové hudby v rytmu swingu. Tak se nyní necháme překvapit, která strana u Netflixu zvítězí a zda se dočkají fanoušci Hollywoodu jeho pokračování. Osobně musím říci, že mně se seriál, i přes jeho zjevnou tendenčnost, líbil a další sezónu bych také uvítal.
Vložil: Pavel Přeučil