Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Čí mozek tady hraje špinavou hru? Jeho, nebo její?

25.05.2020
Čí mozek tady hraje špinavou hru? Jeho, nebo její?

Foto: louise-voss.com

Popisek: Louise Voss

Každý rok tohoto manželství určitě stál za to. Jenže pak se začnou dít divné věci. Napínavý psychologický román s prvky thrilleru vydalo nakladatelství Motto.

Lynn se vzdala nejen milované práce, aby se mohla provdat za Eda, a stálo to za každý rok jejich společného šťastného života. Po deseti letech ale Edovi diagnostikovali první stadium demence a začaly se dít divné věci – mnohem temnější a zrádnější, než jen obvykle zapomenuté klíče a slova. Některé vzpomínky mizí, jiné dlouho pohřbené naopak vyplouvají na povrch… a Lynnin šťastný svět se začíná drolit.

 

Tvé staré já

Původem Američanka Louise Voss působí deset let v hudebním průmyslu deset let. Pracovala pro Virgin Records a EMI, a pak jako produktová manažerka pro nezávislou značku v New Yorku. Začala psát v roce 1995 a po několika letech odmítání, byla její první kniha prodána na aukci Transworld/Black Swan. Její kniha To Be Someone byla vydána v roce 2000 jako první román, který přišel se svým vlastním soundtrackem na CD. Následovaly další tři, z toho dva thrillery v koprodukci s Markem Edwardsem Nyní žije v jihozápadním Londýně s dcerou a kočkou a je ředitelkou společnosti Sandie Shaw.

Autor: Louise Voss
Žánr:
psychologický román, thriller
Nakladatelství:
Motto

Ukázka z knihy:

Byla jsem tak roztřesená, že jsem napochodovala do prvního baru, který jsem viděla po cestě, a poručila si dvojitou brandy. Hodila jsem ji do sebe jedním hltem, což zjevně překvapilo i barmana. Jak mi tekutina sežehla a vzápětí ochromila jícen, otřásla jsem se.
„Jste v pořádku?“ chtěl vědět. Byl starý a prošedivělý, vypadal unaveně a měl červený nos a slzící oči. Kolem vyhublého těla měl omotanou kdysi bílou zástěru, teď ale ve výši pasu plnou fleků, jak si do ní otíral špinavé prsty.
Přikývla jsem. „Dobrý. Díky. Můžete mi říct, kde najdu hotel Blacks?“
„Asi tak čtvrtý dveře vocaď a přes ulici,“ zašklebil se a ukázal palcem ke dveřím. Srdce mi pokleslo. Zamluvila jsem si hotel prakticky přímo naproti Elleninu bytu! Perfektní.
Ellen určitě nemohla za to, že přišla o sestru, ani za to, že si zlomila nohu. Jasně. Odpustit se jí nejspíš dalo i to, že to zdaleka nebyla ta nejpříjemnější a nejmilejší osoba, s jakou jsem se kdy setkala, nejspíš bych taky cítila vztek, kdybych podezírala svého švagra, že mi zabil jedinou sestru, a kdyby to, že si to o něm myslím, nikdo nebral vážně.
Až na to, že policie to vážně brala. Brala Ellenino obvinění natolik vážně, že tam poslala mě, abych to vyšetřovala, a utratila tisíce a tisíce za operaci v utajení, která trvala více než rok.
A která skončila tím, že jsem byla přesvědčená, že Ed je nevinný.
Ne, zpět. Která skončila tím, že jsem přesvědčila sama sebe, že jsem přesvědčená, že Ed je nevinný.
Ne že by to bylo jedno a to samé…
A to všechno bylo dlouho předtím, než Ed onemocněl a byl nemocný celý rok, aby se pak zázračně uzdravil – a potom zmizel. Bylo to předtím, než mě začal děsit výhrůžkami, o kterých nic nevěděl – nebo než se tvrzením, že trpí demencí, začal chránit, abych si myslela, že nic neví, předtím, než někdo zavraždil Mikea, předtím, než naprosto nečekaně zmizela April.
Na nejistých nohou jsem opustila bar a zamířila dál po ulici, a doufala, že se Ellen nedívá z oken vedoucích na ulici. Proč jsem kčertu vyhazovala peníze za hotel? To, kvůli čemu jsem sem přiletěla, jsem za hodinu a půl měla za sebou. Na večeři jsem klidně už zase mohla být u Maddie.
Hotel Blacks vůbec nevypadal jako hotel. Zvenčí by si ho každý spletl s jedním z místních kamenných domů, protože nic neprozrazovalo, že se v něm dá ubytovat. Když jsem otevřela dveře, uvítala mě kulaťoučká paní neurčitého věku v tvídové sukni. Nebyl tu ani klasický recepční pult, jenom jedna nevelká místnost s dobře zařízeným barem, dvěma křesly a čajovým servisem.
„Předpokládám, že jste Lynn Naismithová,“ usmála se paní a oči se jí úplně ztratily ve vějířcích vrásek. „Vítám vás v malém Skotsku.“
Doufala jsem, že když jí potvrzuji svou identitu, není ze mě moc cítit brandy, kterou jsem vypila. Dáma mi pak ukázala úzké strmé točité schody a já si v duchu blahořečila za to, že jsem si s sebou nevzala velký kufr.
„Tak jsme tady!“ prohlásila a otevřela dokořán další nízké dveře, kterými mě nechala projít jako první. Pokoj byl malý, ale pohodlný – tapety i přehoz na posteli měly tartanový vzor a na stěně visel obraz, na němž byl bodlák kvetoucí před zdí.
„Aha, už chápu, proto ta Hibernie,“ usmála jsem se.
Žena se rozesmála, jako bych právě řekla něco neuvěřitelně zábavného a vtipného a chytrého, a já se najednou cítila strašně unavená.
Jakmile jsem osaměla, svalila jsem se na postel, zabořila se do matrace a pokusila se v duchu zrekapitulovat si výsledky dnešní neúspěšné návštěvy u Ellen.
V co jsem vlastně doufala? Podezírala jsem sama sebe, že jsem tak naštvaná proto, že jsem si vysnila Ellen, která v letech, jež uplynuly od zmizení její sestry, začala litovat, jak se k Edovi chovala. Pokud se ale v jejím vztahu k němu něco změnilo, bylo to to, že se stala ještě víc zatrpklá. A když naznačila, že Ed může mít něco společného s Mikeovou vraždou, probudila tím jenom mé nejtemnější obavy. Ta žena byla buď šílená, nebo jasnozřivá.
Vytáhla jsem ze zadní kapsy džínsů mobil a našla v něm Alvinův mail, který končil jeho telefonním číslem, fungujícím jako hypertextový odkaz. Poklepala jsem na něj a poslouchala, jak telefon vyzvání…

Vložil: Adina Janovská