Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hunger Games se vracejí, prequel byl oficiálně potvrzen. Všechno, co o něm víme. Sobota Pavla Přeučila

16.05.2020
Hunger Games se vracejí, prequel byl oficiálně potvrzen. Všechno, co o něm víme. Sobota Pavla Přeučila

Autor: Lionsgate

Popisek: Hunger Games se vracejí. Na nový román autorky slavné série se producenti vrhli doslova s rozběhem.

Už příští týden, 19. května, vychází v anglicky mluvících zemích zbrusu nový román spisovatelky Suzanne Collins Ballad of Songbirds and Snakes neboli Balada o ptačích pěvcích a hadech, která zavede čtenáře znovu do postapokalyptické země Panem i jejího hlavního města Kapitolu. Není divu, že se na tuhle dlouho očekávanou novinku vrhli i producenti čtyřdílné filmové série Hunger Games, vznikající v letech 2012 – 2015, a okamžitě ohlásili návrat do Panem.

Společnost Lionsgate potvrdila ještě před vydáním knihy, že The Ballad of Songbirds and Snakes je jednou z jejích priorit a bude návratem režiséra Francise Lawrence, který režíroval tři filmy z původní série Hunger Games, a také scenáristy Michaela Arndta a producentky Niny Jacobson, kteří pracovali na původní sérii. Je zajímavé, jak se u úspěšných filmových sérií a televizních seriálů doslova roztrhl pytel s jejich prequely, jen si vzpomeňme na různé Batmany, X-Many nebo seriál Hra o trůny. Nová dobrodružství z Panemu nás vrátí o nějakých 64 let zpátky, do doby dospívání pozdějšího nenáviděného krutovládce země, prezidenta Coriolana Snowa, kdy mu bylo 18 let. Není divu, že se producenti k Hunger Games vracejí, když jim původní série vydělala na celém světě téměř tři miliardy dolarů, a zařadila se tak mezi nejvýnosnější filmové série všech dob.

 

The Ballad of Songbirds and Snakes

Chcete si s předstihem alespoň počíst? V anglickém originálu bude The Ballad of Songbirds and Snakes k mání od úterý i na našem knižním trhu; foto mrtns.eu

Katniss nám bude chybět

Bohužel, s jistotou už dnes můžeme říci, že se vzhledem k časovému odstupu v prequelu nesetkáme se sympatickou hrdinkou Hunger Games, Katniss Everdeen, ani s jejím parťákem Peetou Mellarkem, kteří ještě tehdy nebyli vůbec na světě. Čtyři původní filmy si sice neodpustily určitou filmovou fabulaci, ale celkově se dost držely původní literární předlohy Suzanne Collins, takže se dá předpokládat, že tomu tak bude i u prequelu. „Chtěla jsem touto novou knihou obrátit pozornost ke stavu přírody, kdo jsme a co vnímáme a co je nutné pro naše přežití. Období rekonstrukce deseti let po válce, běžně označované jako Temné dny, kdy se Panem staví zpět na nohy, poskytuje postavám prostor, jak se s těmito změnami vyrovnat,“ říká o svém novém románu Collins.

Pro připomenutí, Temné dny byly obdobím, které následovalo po zhroucení prvního povstání v Panemu, kdy mezi okresy a Kapitolem probíhala občanská válka. Byla to doba, kdy se Okres 13 uchýlil do podzemí, doba, kdy mu jeho vojenský arzenál umožňoval jistou nezávislost na Kapitolu, i když za cenu toho, že zbytek Panemu čekal děsivý osud přežívání v diktátorském režimu.

 

Lawrence_Hutcherson_Hunger Games

Kvůli návratu na začátek budeme muset oželet populární hrdiny Katniss (Jennifer Lawrence) a Peetu (Josh Hutcherson); foto Lionsgate

Jak vznikly smrtící hry?

Mladý, osmnáctiletý Coriolanus je hezký a okouzlující, a přestože rodina Snowů v těžkých dobách ztratila téměř vše, vidí šanci na změnu a možná i štěstí, když je vybrán jako mentor pro 10. Hunger Games. Vidinu bohatství mu však zkalí fakt, že má dělat mentora chudé dívce z 12. kraje. V dospělé verzi Snowa se objevil Donald Sutherland, a přestože jeho mladší vydání bude hrát jiný herec, spekuluje se o tom, že starší vydání Snowa se může objevit v několika prostřizích. V novém filmu z prostředí Hunger Games bychom se tedy měli něco dozvědět hlavně o samotném vzniku těchto smrtících her i o mládí Snowa a jeho postupném přerodu v despotického tyrana. Nabízí se samozřejmě i šance, že autorka Suzanne Collins má v plánu v příbězích pokračovat, což by mohl být počátek zbrusu nové filmové série.

 

Sutherland_Hunger Games

I když tomu časová osa nepřeje, Donald Sutherland coby prezident Snow se možná přece jen do děje ještě vrátí alespoň v prostřizích; foto Lionsgate

I kniha byla světový bestseller

Natáčení by se mělo spustit hned, jak skončí omezení, související s pandemií koronaviru. Práva na filmové zpracování má prý šéf společnosti Lionsgate Motion Picture Joe Drake už v kapse. Ostatně byl to také on, kdo kdysi koupil práva k natočení oněch čtyř úspěšných filmů Hunger Games podle tří románů autorky. Ty byly nesmírně úspěšné i ve své literární podobě, přeloženy byly do 52 jazyků a vyšly ve více než 100 milionech výtisků. Drake okomentoval oznámení o spuštění natáčení prequelu slovy: „Nová kniha Suzanne stála za to čekání. Nabízí vše, co si fanoušci mohou přát, a očekávám od nových Hunger Games, že nám představí zcela novou dimenzi těchto her. Příběh je nesmírně vzrušující a otevírají se nám úžasné filmové možnosti. Jsme nadšeni, že se náš filmový tým opět spojí s touto jedinečnou franšízou, a nemůžeme se dočkat, až začne samotná výroba.“

 

Lawrence Ross

Jennifer Lawrence s režisérem Garry Rossem; foto Instagram

Autorka už se nemůže dočkat

S obnovením spolupráce je spokojena i autorka knihy Suzanne Collins: „Společnost Lionsgate je s Hunger Games doslova spjata a jsem ráda, že se k nim vracím s tímto novým příběhem. Od začátku zacházeli s mojí předlohou s velkou úctou, ctili tematické a vypravěčské prvky příběhu a sestavili neuvěřitelný tým před kamerou i za ní. Je pro mě potěšením sejít se s Ninou, Francisem a Michaelem, přizpůsobit román pro filmové plátno a přimět je, aby znovu věnovali svůj pozoruhodný talent fantastickému světu Panem. Těším se na spolupráci s nimi a už se nemohu dočkat, až představíme The Ballad of Songbirds and Snakes v kinech na celém světě,“ uvedla v souvislosti s oznámením natáčení.

 

Suzanne Collins

Dáma, která se nerada fotí - autorka slavné série Suzanne Collins; foto youtube.com

Zopakuje se úspěch původní série?

První série filmů Hunger Games mne docela vzala a od autorky jsem spíše čekal její pokračování, tedy jak se budou postavy dále vyvíjet ve svobodném světě. Ale tam už by nejspíš nehrálo takovou roli napětí a drsné prostředí her, takže je pochopitelné, že se vrátila do počátků tohoto světa. Produkce si od nového filmu a případné navazující série slibuje stejný úspěch, jakého se dočkaly první čtyři filmy, a uvidíme, zda se jim to podaří. Pokud se situace s koronavirovou pandemií vyřeší, počítá tvůrčí tým s okamžitým spuštěním natáčení. Nyní se prý pracuje na dokončení scénáře a na výběru hlavních představitelů. Kdo to bude, to se budeme muset nechat překvapit, ale Lionsgate oznámil, že bližší informace přinese už koncem května.

 

Pavel Přeučil

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace