Akční jízda, v níž se Chris ´Thor´ Hemsworth dokonale vyřádil a Netflix konečně boduje i v tomto žánru. Premiéry Pavla Přeučila
07.05.2020
Foto: Netflix (stejně jako ostatní snímky v článku)
Popisek: Po rolích v australských, převážně televizních projektech a štěku v prvním novodobém Star Treku získal Chris Hemsworth rovnou zlatou trofej, roli Thora (poprvé v roce 2011)
FOTO Konečně jsem se dostal ke zhlédnutí nejnovějšího akčňáku Netflixu Vyproštění (Extraction), který se ve streamu objevil koncem dubna. Vzhledem k tomu, že první reakce diváků slibovaly slušnou podívanou, nelenil jsem a pustil se do toho. Přiznám se, že ty necelé dvě hodiny jsem se celkem slušně bavil. Dost tomu pomohlo, že jsem od filmu nečekal žádné hlubokomyslné dialogy, psychologické sondy do zraněné dušičky hlavního hrdiny či nedej pánbůh nějakou romantiku. Vyproštění i přes řadu nedostatků plně uspokojí každého, kdo chce jen prostou, přímočarou akci.
Pokud nebudeme brát v potaz současnou situaci, kdy je celý filmový průmysl postižen koronavirem, dávají diváci u drahých akčních velkofilmů jednoznačně přednost kinům. Přesto je Netflix v tomhle dost paličatý a snaží se produkovat podobné filmy s mnohem menšími náklady. Zatím ne příliš úspěšně, protože takové snímky jako 6 Underground, Triple Frontier, Polar nebo akční fantasy podívaná Bright dosáhly, alespoň u kritiky, na sotva průměrné recenze. Zdá se ale, že Vyproštění se tomuto trendu poněkud vymyká a perfektně funguje jako akční ohňostroj.
Chris je ze tří bratrů, z čehož dva jsou vyložení krasavci, on a Liam. Třetí bratr, nejstarší, Luke by mohl být na hezčí bráchy naštvaný... Zrejmě není, už jen proto, že má velkou roli v HBO kultovním seriálu Westworld
V příběhu nic složitého nehledejte
Jednomu z největších šéfů drogového indického podsvětí, který je toho času ve vězení, unese konkurenční gang z Bangladéše, vedený Amirem Asifem (Priyanshu Painyuli) jediného syna Oviho (Rudhraksh Jaiswal). K jeho nalezení a vysvobození si najme australského žoldáka Tylera Rakeho (Chris Hemsworth), kterému slíbí královskou odměnu. První část této mise funguje relativně hladce, ale pokus opustit spolu s dospívajícím klukem devítimilionovou metropoli Dháku je mnohem obtížnější, než se se původně zdálo. Drogový král Asif má na své straně zkorumpovanou policii i armádu, navíc zaangažuje i dhácké podsvětí a proti Tylerovi stojí rázem celé město. Začíná velkolepá jízda, která nenechá diváka vydechnout.
Padoucha Saju si zahrál indický herec Randeep Hooda
Během divoké honičky úzkými uličkami Dháky se musí Tyler bránit proti Asifovým přisluhovačům, a navíc proti němu stojí i přítel chlapcova otce, bývalý indický elitní voják Saju (Randeep Hooda). Mezitím Tylerova parťačka Nik (Golshifteh Farahani) horečně hledá způsob, jak dostat žoldáka a jeho mladého chráněnce do bezpečí z palebné linie.
V hlavní roli kaskadéři
Co si budeme povídat, hlavní zásluhu na tom má samozřejmě Chris ´Thor´ Hemsworth v hlavní roli rozporuplného a podivně traumatizovaného žoldáka, a režisér filmu Sam Hargrave, který má za sebou slušnou praxi u Marvelů. Měl totiž na krku koordinaci, ale i osobní účast na všech kaskadérských scénách například v takových filmech, jako Avengers: Endgame (2019), Avengers: Infinity War (2018), Thor: Ragnarok (2017), Captain America: Občanská válka (2016) a spousty dalších. Dokonale secvičený tým kaskadérů, včetně Chrise Hemswortha, který si prý s chutí zahrál většinu akčních a pěkně krkolomných scén sám, pracuje jako dobře namazaný stroj, a to je asi na tomto filmu to nejzajímavější.
Herec David Harbour (vlevo), kterého známe jako šerifa ze seriálu Stranger Things, si ve filmu střihl roli Gaspara. Zarostlý týpek vpravo je režisér Sam Hargrave
Hrdinové bez minulosti
Na těchto scénách je vlastně celý film postaven a to, co mu chybí, je obsah. Co se týká samotné zápletky, ta je jen podružná, ztrácí se v záplavě akcí a po této stránce jde o typické béčko. Samotný děj je pouze záminkou pro nepřetržitý řetěz akčních scén. Nic bližšího se nedozvíme o mafiánském otci uneseného chlapce, ani o něm samotném či o jeho vztahu k synovi, který se zdá být více než podivný. Nic bližšího se nedozvídáme ani o Tylerově minulosti, co z něj udělalo nelítostného a drsného zabijáka. Téměř nic se nedozvíme ani o vzájemném vztahu Tylera a jeho parťačky Nik, nebo o tom, jakou roli ve skutečnosti hraje elitní bojovník Saju.
Hemsworth moc nemyslí, ale koná
Možná je to tím, že se režisér až příliš držel komiksové předlohy filmu, vytvořené známým marvelovským autorem Ande Parksem, protože jak je známo, komiksy si na nějaké té složitější dějové linii příliš nezakládají. Oproti předloze autoři pouze přeložili děj filmu z Paraquaye do Bangladéše, nicméně si mohli dát trochu víc práce s vykreslením jednotlivých postav. Chris Hemsworth se to snaží sice trochu vykompenzovat a bez nějakých velkých proslovů a klišé si hraje svoji roli charismatického tvrďáka, pro něhož je splnění úkolu prvořadým cílem, pro který dokáže obětovat i svůj život. Role je pro něj šitá přímo na tělo a při jeho ochranářské anabázi už mu chybí jen to Thorovo kladivo. Světlé momenty pak nastávají ve chvílích, kdy se Tyler a chlapec Ovi začínají sbližovat a vzniká mezi nimi docela slušná chemie.
Krasavec Chris (stejně jako jeho brácha Liam - s jedinou vyjímkou, filmem Last song) se drží jak veš košile akčních rolí, k velké nelibosti fanynek, k nimž se počítá i šéfredaktorka Krajských listů.cz Vančová. Nějaká pěkná romantická role by mu vyloženě slušela...
John Wick to určitě není
Pozoruhodná je extrémně tmavá nálada, která Vyproštění provází od začátku do konce. Dháka se tu prezentuje jako město hříchu, kterému dominují gangsteři a zkorumpovaní policisté, město, v němž nemá slovo naděje žádné místo. Tísnivá atmosféra, která dobře zapadá do Tylerova emočního stavu, zde působí přesvědčivě, ale samozřejmě by fungovala ještě lépe, kdyby byly postavy alespoň trochu emotivnější. Pokud bych měl Vyproštění s něčím srovnávat, mohl by to být akční film Zátah 1 a 2 (The Raid). Někteří diváci srovnávají Tylerovu postavu a celkové vyznění filmu, jako nepřetržité akční jízdy se sérií John Wick, kde si hlavní postavu už čtyřikrát zahrál Keanu Reeves.
Golshifteh Farahani (Nik) je první íránská hvězda po revoluci v 1979, která hraje ve velkých hollywoodských filmech (např. Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta či Labyrint lží od Ridleyho Scotta). Nakonec byla ve své rodné zemi zakázaná a musela emigrovat. Nyní žije v Paříži
S tím bych mohl souhlasit pouze co se týká hlavní postavy, krutého mstitele, který jde bezohledně za svým cílem. Obě postavy se ale diametrálně liší právě prokreslením svých osobností. Zatímco u Johna Wicka se nám dostane dokonalého prokreslení osobnosti hrdiny, o Tylerovi se nedozvíme absolutně nic. Společné jsou jim ovšem akce, zejména téměř dvanáctiminutová nepřetržitá sekvence, v které Tyler a Ovi prchají před neuvěřitelně silnou přesilou svých pronásledovatelů.
Kamera na jedničku
Tahle dlouhá scéna, v které prakticky schází jediný střih, plná složité choreografie, střelby, bojových scén a honiček v úzkých uličkách Dháky, připomíná doslova tanec. Dokonale tomu napomáhá kamera Newtona Thomase Sigela, která je neustále v pohybu a udržuje svižné tempo celé scény. Doslova magicky působí, jak kamera objevuje nečekané úhly, vyskakuje z automobilů, jedoucích vysokou rychlostí, běží nahoru a dolů po schodech, přebíhá spolu s herci z jedné budovy do druhé, vyskakuje z okna a je stále ve středu děje. Tahle dlouhá akční scéna je fakt fascinující.
24. dubna debutoval na Netflixu akční nářez Extraction v hlavní roli s Chrisem Hemsworthem. Od té doby si na největší streamovací službě snímek pustilo téměř 100 miliónů uživatelů, což znamená jediné. Extraction se dočkáme podruhé, jak píše seriálový web Edna
Kluci od Marvela se nezapřou
Celý film však působí černobíle, možná až příliš přímočaře, bez jakéhokoliv dramatického rozpracování. Záměr je jasný a svému divákovi nabízí přesně to, co očekává - akční film bez hlubšího příběhu, který má především bavit. Sam Hargrave je debutující režisér celovečerních filmů, ale jak jeho zkušenosti z akčňáků od Marvelu, tak jeho spolupráce se scenáristou, kterým byl dokonalý profík Joe Russo, jenž režíroval takové kousky jako Avengers: Infinity War, Avengers: Endgame, Captain America: Občanská válka či Captain America: Návrat prvního Avengera, to všechno se mu podařilo ve Vyproštění zúročit. Komu nevadí nekonečná řada mrtvol a poněkud prostoduchý příběh, bude s filmem docela spokojený. A abych byl spravedlivý, pro domácí zábavu, strávenou v nepřetržitém napětí až po konečné rozuzlení, je to od Netflixu celkem slušná práce.
Vložil: Pavel Přeučil