Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Velkolepá epopej, plná intrik, bitev, zrady i lásky na pozadí historických událostí, vzniku velké Anglie. Premiéry Pavla Přeučila

30.04.2020
Velkolepá epopej, plná intrik, bitev, zrady i lásky na pozadí historických událostí, vzniku velké Anglie. Premiéry Pavla Přeučila

Autor: Netflix (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Dějiny Anglie vyvstávají na příběhu částečně skutečné, částečně fiktivní postavy Uthreda z Bebbanburgu

FOTO Před pár dny, 26. dubna, uvedl Netflix zatím poslední, dlouho očekávanou čtvrtou řadu historického seriálu Poslední království (The Last Kingdom). Tahle velká historická sága postavená na dvanácti románech britského spisovatele Bernarda Cornwella, si nijak nezadá, co se týká popularity, se slavnou Hrou o trůny. Je zde ale jeden velký rozdíl. Zatímco Hra o trůny je čiročirá fantasy, odehrávající se ve fiktivních zemích, Poslední království je postaveno na reálných událostech z raných dějin Británie. A právě to je na tomto seriálu podle mého názoru to nejcennější.

Samozřejmě, autor si tu s jistou fikcí pohrává. Vedle reálných postav zde vystupuje spousta fiktivních, které bychom v historii marně hledali. Ostatně, co do počtu postav, kterými se to v seriálu jen hemží, si s hrou o trůny Poslední království nijak nezadá a divák někdy ztrácí přehled, kdo ke komu a na jakou stranu vlastně patří. Pro nás, české diváky je poněkud složité se vyznat i ve spletitostech jmen, vyskytujících se v seriálu - možná v nich budete mít zpočátku trochu guláš. Například, kdo si má pamatovat a odlišit jména královské rodiny, začínající na Aethel... Jak jsem si zjišťoval, tak ona předpona jména Aethel neznamená nic jiného než vznešený. Takže tu máme jména jako Aethelred a Aethelflaed či Aethelwold a čert aby se v tom vyznal. Ale to je jen maličkost a pojďme k samotnému příběhu.

 

Postava Uthreda v sobě spojuje všechny antagonismy, jimiž Anglie 9. století žila: Uthred je Sas, který byl pokřtěn jako křesťan, ale vychován byl jako Viking (Dán) a nadále uctívá staré vikingské bohy, byť bojuje za Alfréda Velikého, který chce sjednotit saskou Anglii nejen územně, ale i v křesťanské víře. Uthred se přátelí jak s křesťany, jako je otec Beocca (na snímku vlevo), tak s Dány, stojí prostě uprostřed

Ze šlechtického synka otrokem

Ten se odehrává na konci 9. století našeho letopočtu, kdy je Anglie rozdělena do sedmi samostatných království. Anglosaské země v té době napadli, vyplenili a ovládli dánští Vikingové. Království Wessex zůstává poslední hlavní baštou, odolávající jejich nájezdům. Fiktivním hrdinou a ústřední postavou seriálu je Uhtred z , kterého hraje fešácký Alexander Dreymon. Hrabě tohoto jména však skutečně existoval a vládl Bebbanburgu a Northumbrii za vlády Aethelreda I. a to asi století po ději příběhu, vyprávěného v Posledním království. Uhtred přijde o celou rodinu při jednom z nájezdů Vikingů a spolu se saskou dívkou Bridou se dostane do otroctví v rodině Dána Ragnara, který se usadil v Northumbrii. Ragnar si dvojici oblíbí a oba mladí se časem stávají součástí jeho rodiny. Uhtred dokonce přijímá rodové jméno Ragnarsson (to zas znamená Ragnarův syn; takto se ostatně třeba na Islandu tvoří jména dodnes).

 

Dán Ragnar a Brida, která přijala vikingské způsoby, jsou Uthredovi nejlepší přátelé

Ragnarova dcera Thyra se chystá na svatbu, ale v její předvečer napadne usedlost soupeřící kmen Dánů, vedených Kjartanem, kterého kdysi Ragnar ze svých pozemků vyhnal. Ragnar je upálen zaživa a Thyru odvleče Kjartan jako otrokyni. Uhtred a Brida celé drama sledovali z lesa, kam se jim podařilo utéci. Uhtred slibuje pomstít smrt svého adoptivního otce a zároveň doufá, že Bebbanburg získá zpět od svého strýce, který mu jej neprávem zabavil. Uhtred stojí nyní před nelehkou volbou, musí si vybrat mezi službou království svých předků, nebo dát přednost Vikingům, kteří jej vychovali.

Zrození neporazitelného bojovníka

V následujících epizodách první a druhé série je Uhtredova loajálnost neustále testována a on sám se pohybuje na tenkém předělu mezi oběma volbami. Někdy se zdá, že vítězí jeho saský původ, jindy se v něm projevuje jeho pohanská výchova mezi Vikingy. Navíc si zachovává blízký vztah ke svému nevlastnímu bratrovi, Dánovi Ragnarovi (Tobias Santelmann). Sledujeme Uhtredův postupný přerod v odvážného bojovníka a také stratéga, který dopomůže k trůnu zatím bezvýznamnému králi Alfrédovi (David Dawson) a věrně mu slouží, přesto, že od krále se setkává většinou jen s nedůvěrou a nepochopením.

 

Alfréd Veliký a jeho nepříliš sympatická žena, až hysterická křesťanka Aelswith, která nemá Uthreda v lásce

Ostatně na vztahu Alfréda, známého později jako Alfréd Veliký, sjednotitel Anglie, a bojovníka Uhtreda, je postavena velká část seriálu. V průběhu prvních tří sérií sledujeme Uhtredovy vzestupy a pády, hrdina je jednou na výsluní a podruhé se ocitá v otroctví z rozkazu těch, kterým pomohl dostat se k moci. Sledujeme jeho lásky, z nichž některé končí tragicky, i jeho velkolepá vítězství v dokonale ztvárněných epických bitvách. Právě ony bitvy a bojové scény asi patří k těm největším kladům seriálu. Jejich realistické ztvárnění s důrazem na každý detail, inspirace historickými bojovými taktikami, to všechno je nesmírně působivé.

Dokonalé bojové scény

V seriálu zažíváme celou řadu nečekaných zvratů a ve třetí sérii to s Uhtredem vůbec nevypadá dobře. To poslední, co potřeboval, bylo prokletí od krásné čarodějky, navíc od čarodějky, patřící nelítostnému nepříteli. Uhtred je pravou rukou a mečem krále Alfréda, který zajišťuje křehkému království bezpečí. Králův vděk už ani neočekává, zvykl si, že na něj silně křesťansky založený král pohlíží stále jako na nebezpečného pohana a rivala. Třetí sezóna seriálu předčila ty předchozí v celé řadě aspektů. Nechybí zde stupňující se napětí, drama, intriky, sex a doslova luxusní akce. Chtě nechtě jsem si musel vychutnávat dokonalou choreografii bojových scén, nebo masové scény bitev mezi Brity a Vikingy, odehrávající se v neuvěřitelně detailním provedení. Svou roli tu sehrává překvapujícími úhly i akční kamera.

 

Bojová scéna ze čtvrté série, Dánové

Intriky, kam se podíváš

Třetí sezóna byla poznamenána stále se zhoršující nemocí krále Alfréda a jeho zoufalou snahou o sjednocení Anglie. Už předtím proto obětoval i svoji dceru Aethelflaed (Milly Brady), kterou provdal z politických důvodů za krále Mercie, jednoho z menších anglických království, Aethelreda (Toby Regbo). Syn krále Alfreda Edward (Timothy Innes) se však zatím nezdá být připraven zdědit otcův trůn. Příliš slabý jako válečník, příliš naivní jako stratég a obklopený příliš velkým okruhem soupeřů. Mezi nimi je Aethelwold (Harry McEntire), který stále vidí sám sebe jako oprávněného dědice trůnu. Tady si divák užije dvorských intrik habaděj a jako ulité sem padne české přísloví ´panská láska po zajících skáče´.

Kletba krásné čarodějnice

Jakoby kletba vikingské čarodějnice Skade (Thea Sofie Loch Næss) nebyla pro Uthreda dostatečným trestem, jeho svět se zhroutí, když se vrátí do Wessexu. Uthred nejen utrpí tragickou ztrátu, ale je také pronásledován jako zrádce, protože odmítá přísahat věrnost Edwardovi. Uthred a jeho muži, frustrovaní a oslabení magií, se obracejí ke svému vikingskému bratru Ragnarovi (Tobias Santelmann). Situace se zde však také změnila. Třetí sezóna Posledního království byla prostě skvělá. Deset epizod vypráví vzrušující příběh putování britského válečníka mezi světy Britů a Vikingů a ten vždy je o krůček blíž k poznání své skutečné identity.

 

Uthred a čarodejnice Skade. Uthreda hraje dosud málo známý Alexander Dreymon. Hraje ho skvěle a to, že je drsný válečník, mu upřímně věříte. Zajímavé je, že v civilu, bez dredů, vypadá ze všeho nejspíš jako nagelovaný model

Charakter postav se vyvíjí

Scenárista Stephen Butchard se tu dokonale vypořádal se vzestupy a pády osudu, zvraty a obraty štěstí. Intriky a spojenectví jsou tady na denním pořádku a často vlivem tragických událostí přispívají k vývoji charakteru postav. Významnou roli zde sehrává i dvorní opat, kněz Christian Beocca (Ian Heart), který znovu a znovu překračuje hranice své tolerance, a to zejména zásluhou vikingské dívky, se kterou se oženil (v raných dobách křesťanství ještě celibát nebyl povinný). Kromě dokonalého propracování postav, se všemi těmi robustními a dravými Vikingy, zbabělými i odvážnými králi, s kterými cloumá touha po moci, ale cítí i odpovědnost za svůj lid, je obdivuhodná i dynamika samotného příběhu

Po čtvrté do stejné řeky?

Čtvrtá sezóna seriálu od deseti epizodách mne také příjemně překvapila. Většinou tvůrci seriálů už po nějaké třetí sérii vystřílejí munici a další série vaří tak trochu z vody. Tady se to bohudíky nestalo. Čtvrtá sezóna pravděpodobně čerpá z knih Pán pohanů a Prázdný trůn. V ději se ocitáme o nějakých 10 let později, tedy po smrti krále Alfréda. Přestože král zemřel na následky svého dlouhodobě podlomeného zdraví, je Uhtred obviněn z jeho smrti a musí znovu prchat.

 

Čtvrtá série: Uthred s novým králem, synem Alfréda Velikého Edwardem, kterému na konci třetí série zachránil trůn

Snaží se vybudovat lepší život jak pro sebe, tak pro svého syna, také Uhtreda, a nevzdává se naděje na získání svého panství. Nechci zde prozrazovat nějaké spoilery, ale jen tolik, že i v této sérii přichází Uhtred o své nejbližší a dobré přátele. Vrací se mu sice jeho kamarádka z dětství a později i milenka Brida, ale zároveň se musí potýkat s nepřáteli z obou stran. Výraznější úlohu zde pak sehrává královna Aethelflaed, která se znovu ujímá velení proti hrozícímu nebezpečí, zatímco její proradný manžel Aethelred se paktuje s nepřáteli. Ti už jsou na obzoru v podobě silné armády Vikingů a vypadá to na předem prohranou bitvu.

Vše je postaveno na reálné historii

Pokud se vrátím ke srovnání s Hrou o trůny, možná někomu budou chybět ochočení draci, Bílí chodci a další víceméně pohádkové postavy, ale Poslední království je především přebásněná historie raných anglických dějin. Během sledování seriálu mi to nedalo a průběžně jsem si za vydatné pomoci pana Googla vyhledával jednotlivé postavy, abych si je více přiblížil. A ejhle, ony téměř všechny doopravdy existovaly, i když autor jim v seriálu kapánek pozměnil jména i jejich osudy. Stejně tak jsem si ověřoval i místní názvy, místa a účastníky bitev. Doporučil bych to i divákům, které tento seriál naláká, protože si tak ve změti postav alespoň některá jména zapamatují.

 

Po koruně sahá i padoušský král Mercie Aethelred (na snímku vlevo se svým rádcem), jehož Alfréd Veliký oženil se svou dcerou

Kde se Poslední království natáčí?

Zatím všechny série vznikaly v Maďarsku, nedaleko Budapešti, kde stojí i kulisy středověkých tvrzí a vesnic. A proč zrovna Maďarsko? Jeden z režisérů seriálu John East řekl Radio Times: „Maďarsko nabízí mnoho nedotčených akrů neobdělávaných, a hlavně neohraničených luk a lesů. Ve Velké Británii, kde zdi a ploty rozkouskovaly krajinu, je těžké je najít, a jen stěží bychom kamuflovali středověkou krajinu. Je tak levnější natáčet zahraničí v ´panenské´ krajině, než digitálně odstraňovat všechny známky 21. století v postprodukci.“ Ostatně v Maďarsku se natáčely i takové seriály, jako Borgiové, Marco Polo nebo i film Marťan.

Bude pátá série?

I přes obrovský zájem fanoušků seriálu Netflix zatím pátou řadu nepotvrdil, i když ji můžeme téměř s jistotou očekávat. Netflix obvykle oznamuje obnovení či zrušení seriálů až po šesti měsících od premiéry poslední řady, takže oznámení páté řady můžeme čekat tak někdy v září 2020. Seriál, který fascinuje miliony fandů na celém světě už od roku 2015, si pokračování určitě zaslouží i s přihlédnutím k tomu, že autor knižní předlohy, Bernard Cornwell oznámil vydání dalšího, už 13. dílu své románové ságy na podzim tohoto roku.

 

Dcera Alfréda Velikého Aethelflaed, kterou hraje Millie Brady, jejiž první televizní zářez byl teprve v roce 2014. Přestože herci v tomto seriálu jsou vesměs neznámí, leckdy začínající, casting je prostě boží 

Zdá se, že seriálu nemálo prospělo i to, že je produkován Netflixem. První sérii totiž uvedly v onom roce 2015 společnosti BBC America a britská BBC Two. Druhou sérii vysílala už jen BBC Two, ale byla koprodukována společností Netflix, přičemž třetí a čtvrtá série byla produkována už jen Netflixem. A myslím si, že se bohatý rozpočet Netflixu projevil zejména v kvalitě digitálních triků, v obsazení, o třídu lepších kostýmech a v celkové výpravě seriálu.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace