Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Myslíte si, že jsou lidi opravdu tak hloupí? Koronavirová hysterie chrlí totální kraviny; TV Nova se ´přiživila´

25.04.2020
Myslíte si, že jsou lidi opravdu tak hloupí? Koronavirová hysterie chrlí totální kraviny; TV Nova se ´přiživila´

Foto: TV Nova

Popisek: Jiří Hána coby hysterický zubař Patrik důsledně dezinfikuje nákup. Tohle TV Nova prokoučovala, i většina skalních diváků Ulice už je totiž z nouzového stavu slušně řečeno poněkud unavená. Tak proč by na něj měla ještě koukat v bedně?

Na současné pandemii, kterou vyvolalo šíření nového koronaviru, se snaží přiživit nejen politici, ale také různí vypočítaví obchodníci, ať už jde o byznys se zbožím či uměním. Na masově sledované téma, valící se na nás ze všech stran a úhlů pohledu, bohužel vsadili i tvůrci nekonečného seriálu Ulice. Natočili zvláštní speciál a divákům předhodili některé oblíbené hrdiny, kteří jsou nucení trávit čas doma v karanténě. Jenže se hodně přepočítali. I když byla Ulice v karanténě vysílaná mimořádně v hlavním vysílacím čase, stal se z ní propadák.

Divákům se totiž už zajídá život v domácím vězení a s povinnými rouškami na obličeji, řadu z nich navíc naštvalo, že byl nejnovější díl Ulice „totální kravinou“. Na Facebooku Novy se netajili svým zklamáním a ptali se: „Myslíte si, že jsou lidi opravdu tak blbí?“ Vzhledem k tomu, že některé díly Ulice bývají docela zdařilé a tento unikátní televizní projekt má celou řadu fanoušků, zvláštní vydání populárního seriálu, vysílané televizí Nova již patnáct let, bylo očekáváno s velkým zájmem. Avšak asi jen málokdo očekával, že ho tvůrci tak odfláknou. Celý děj se točil kolem povrchní zápletky, že si herci nasadili roušky, nosili je i doma, a k tomu sehráli několik amatérských výstupů.

Regulační výzva

Největší chybou se stalo, že celému ubohému ději vévodily opilecké exhibice alkoholika Miloše, který navíc většinu času nesmyslně hulákal. S ohledem na to, jak hrdinové Ulice často holdují pití, se i tentokrát vnucuje otázka, zda nebyl děj podřízen skryté reklamě na tu či onu láhev piva, vína či něčeho tvrdého. Není to rozhodně zanedbatelný problém, protože má fatální dopady na zdraví mnoha lidí. Prozatím však veškeré proklamace ministerstva zdravotnictví o tom, jak je propagace alkoholu nebezpečná, zůstávají pouze u slov. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se před časem nechal slyšet, že vysoká tolerance Čechů vůči konzumaci alkoholu vyžaduje zásadní opatření a je jednou z „regulačních výzev“, bohužel stále nerealizovaných. Je paradoxem, že v době masového strašení národa koronavirem nikdo veřejnost neděsí, kolik pacientů u nás ročně zemře na následky nadměrného pití. Členové vlády se neustále dušují, že zdraví občanů je jim nade vše, a slibovali přísnější zdanění alkoholu, avšak učinili pravý opak, když navrhli snížení daně z přidané hodnoty u sudového piva.

 

Ulice v karanténě

Slamění vdovci Miloš (Jiří Štrébl - vpravo) a Bedřich (Adrian Jastraban) spolu uvízli v jednom bytě, za celou dobu ale řeší jenom jediný zapeklitý problém - jak pít pivo s rouškou? A vůbec není jasné, proč je vlastně mají na čenichu, když kolem široko daleko není ani noha. (Tedy pokud si odmyslíme štáb, jenž tenhle 'akčňák' natáčel.) Vskutku obohacující tematika, která si bezesporu zaslouží být prezentována v hlavním večerním vysílacím čase; foto TV Nova

Výsměch Prymulovi

Neméně kontroverzní byla i linka, odehrávající se v domácnosti Veroniky, prožívající karanténu se svým pubertálním synem a novým přítelem, zubařem. Kvůli tomu, že se snažil pečlivě dodržovat různá důležitá opatření a dezinfikoval i nákupy, byl zesměšňován jako 'Prymula', přestože se ze všech postav choval nejzodpovědněji. Bral totiž ohled na to, že Veronika má oslabenou imunitu a mohla by se nakazit, byť jen pouhým dotykem s infikovaným předmětem zvenčí. V mnoha jiných případech se tvůrci Ulice snaží diváky vychovávat, dávají jim okaté lekce z tolerance vůči sexuálním menšinám či lidem jiné pleti, avšak tentokrát vsadili na to, že Češi řeší krizové situace především pitím, vysmívají se autoritám a ignorují pravidla.

Podle aktuálních statistik u nás v době nouzového stavu prudce stoupla spotřeba alkoholických nápojů, především toho tvrdého, například vodky a rumu. Tento neblahý fakt vydatně podporují média, zdaleka nejen televize Nova. Mnoho z nich řeší, jaké problémy mají pivovary, jako by jiná témata nebyla mnohem důležitější. Třeba statistiky úmrtí, souvisejících s alkoholismem.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace