Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Chyby se našly, ale pocit nekazí. Thriller Závislost od Paola Roversiho

25.04.2020
RECENZE Chyby se našly, ale pocit nekazí. Thriller Závislost od Paola Roversiho

Autor: Facebook

Popisek: Krev, ilustrační foto

Velmi krátká a čtenářsky přívětivá, taková je kriminálka Knihy Zlín, již jsme měli přečtenou za necelý den. Ty dvě stovky stran jsou fajn, tak akorát. Ačkoli jsme už po prvních nalezených mrtvolách tušili, oč jde, dojem to nezkazí. Kniha se čte skvěle a má momenty, které jsme dřív neslyšeli, ani neviděli.

Rebecca Starková je vynikající londýnská psychiatrička, která vyvinula inovativní metodu, s níž je možné úspěšně vyléčit lidi z nejrůznějších závislostí a obsesí. Metoda Stark je tak účinná, že se ruský magnát Gregorij Ivanov, někdejší pacient vyhlášené lékařky, rozhodne pověřit ji vybudováním a vedením kliniky Sunrise, první z řady plánovaných pokrokových léčebných zařízení, které budou po celém světě pomáhat lidem zbavit se závislostí.

Média odstartují celosvětovou reklamní kampaň.

První centrum se otevře v jihoitalské Puglii, ve starobylé odlehlé usedlosti uprostřed venkovských polí a olivových hájů. Pro pacienty, kteří musí v rámci léčby pracovat, vařit si a uklízet, je to dokonalé místo. Jako malá komunita tady budou žít v naprosté izolaci. Ze stovek došlých žádostí je pečlivě vybráno sedm kandidátů z různých zemí: fyzickou dokonalostí posedlá Lena Weberová, webový designer a hacker trpící voyerismem Jian Chow, dívka se závislostí na přístrojích Rosa Bernasconiová, mladík s nutkavou potřebou hazardních her Claudio Carrara, nymfomanií postižená manažerka Julie Arnaudová, burzovní makléř závislý na kokainu Tim Parker a Jesicca De Grootová trpící sebepoškozováním.

Ani tím nemůžeme výčet událostí ukončit. Kniha je pojata celkem známou syntetickou metodou, kdy se slévají dva zdánlivě neprovázané konce. Ten první bychom shora popsanou klinikou měli. Druhý je složitější a morbidnější. Vyústěním i okolnostmi, věrnými a logickými. Píše se rok 1994, kdy policista uprostřed mýtiny Černého lesa najde zohyzděné tělo. Když píšeme zohyzděné, myslíme to doslova. Během krásně zachycených pasáží se vydává spolu se svým průvodcem na místo, kde by snad někdo mohl žít a poskytnout odpovědi. Najdou chatu, v ní dvě ustrašené děti...

 

Roversiho krátká kniha je poutavá nejen uvedeným splynutím dvou konců, ale hlavně detaily a psychologickými postupy. Tento pětačtyřicetiletý Ital vydal zhruba deset detektivek, přeložených do osmi světových jazyk, přičemž řada z nich zjevně právem získala ocenění. Jmenujme známou italskou cenu Premio Bancarella. Nás v knize zaujaly především jeho pozorovatelské schopnosti. A nešlo ani tak o sexuální touhu jedné z pacientek, jako o stoprocentní prožitek při pozorování boxu nebo šňupání kokainu. Obě scény nebudeme rozvádět, ale je jasné, že je autor zažil. Rukopis života je evidentní. Naopak odbytá nám přišla ústřední scéna, kdy jsou pacienti v klecích, je jim blbě, teplo, mají mluvit o svých závislostech. Ta byla zbytečně krátká.

Za zbytečný považujeme počet mordů, které lze lehko dovodit. Jenomže to hlavní nepředstavují. Motivem totiž není zbořit projekt super psycho-kliniky, jako spíše regresivní přístup do lidské osobnosti. Ten je zachycen perfektně. Důvody, proč někdo vraždí, stejně jako propojení toho roku ´94, byly výborně zvládnuté, spisovatelsky neodfláknuté a čtenářsky vděčně přijaté. Jen tak dál. Sedmdesát šest procent.

Vložil: Zdeněk Svoboda

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace