Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tajemství muže, který vybudoval proslulý rybník Svět. Poznejte podrobnosti, které doposud střežil archiv

20.04.2020
Tajemství muže, který vybudoval proslulý rybník Svět. Poznejte podrobnosti, které doposud střežil archiv

Foto: Vyšehrad

Popisek: Detail pomníku Jakuba Krčína z Jelčan a Sedlčan na hrázi třeboňského rybníku Svět

Navždy se zapsal do historie a jeho díla zůstávají chloubou jižních Čech a kumštu jejich obyvatel. Poznejte životní příběh stavitele největších českých rybníků podle dosud nezpracovaných archivních zdrojů. Knihu Jakub Krčín z Jelčan, architekt jihočeských rybníků, vydalo nakladatelství Vyšehrad.

Jakub Krčín z Jelčan proslul jako architekt rybniční sítě na Třeboňsku. Ve službách Rožmberků vybudoval některé z nejproslulejších a dodnes obdivovaných rybníků: Svět, a zejména největší z nich, Rožmberk. Poznejte životní pouť jihočeského regenta jako zdatného hospodáře a sledujte jeho důkladně zdokumentovaný rodinný původ, kořeny i osobní život, který vychází z doposud nezpracovaných archivních zdrojů, uložených v rožmberském archivu v Třeboni.

 

Jakub Krčín z Jelčan

Kniha se věnuje jeho vztahu s oběma proslulými posledními Rožmberky, Vilémem i Petrem Vokem. Nahlédnete do jeho korespondence s vladařem, poodhalíte mnohé stránky života v českých zemích doby renesanční. Stranou nezůstává ani obraz překvapivě rozmanitého života slavného rybníkáře a jeho zpodobnění v krásné literatuře.

Autor: Jaroslav Čechura
Žánr:
česká historie
Nakladatelství:
Vyšehrad

Ukázka z knihy:

Pro hru, kteří položili vinu. Mertl, Václav bečvář, Matěj mlynář, Bukač, Havránek, Jacobus Krčín (Krczin), Bečka a jiní, kteří hráli v kostky proti zápovědi panské, předstoupili jsou před pány, prosíce za navrácení peněz svých, které jsou za vinu položeny.“ K tomuto docela nevšednímu jednání došlo při zasedání městské rady na radnici v královském městě Kolín 24. dubna 1494. V naprosto nečekané konstelaci – totiž hazardního hráče – poprvé vstoupil na dějinné jeviště jistý měšťan Jakub Krčín. Vystupuje tu spolu s dalšími muži jako hazardní hráč, který proti zákazu kolínských městských úřadů hrál „kostky“, tedy hazardní hru. A zjevně se jednalo nikoli o malé peníze, které jim byly zabaveny. Podobný záznam o takovýchto aktivitách kolínských měšťanů na sklonku 15. století je velmi vzácný. Hazardu se zjara roku 1494 věnovalo nejméně sedm kolínských měšťanů. Ale pozor, kdo by si snad myslel, že šlo o nenapravitelné osoby, které pocházely někde z okraje městské společnosti, a tímto způsobem si vydělávaly na skromné živobytí, krutě by se mýlil!
Městský hejtman Jan ze Žďáru obnovoval v pátek 1. května roku 1495 městskou radu v Kolíně. Mezi obecní staršími nacházíme také tyto čtyři muže: Mertla, Jakuba Krčína, Havránka a Bukače. A aby toho nebylo málo, tak Jakub Krčín byl potvrzen spolu s Janem Vejdělkem jako cechmistři, tedy mužové, kteří stanuli na příští období v čele, v daném případě sladovnického, cechu. Není tak pochyb o tom, že tento Jakub Krčín byl zámožný muž, který se těšil v Kolíně nemalé úctě a vlivu. Mohu zde dodat pro lepší orientaci, že se jednalo o děda stejnojmenného pozdějšího proslaveného rožmberského regenta, věhlasného rybníkáře apod.
Kolínský Jakub Krčín byl i nadále velmi aktivní v samosprávných úřadech tohoto města. V roce 1496 byl jmenován do dvanáctičlenné městské rady. Ale nejen to, byl rovněž pověřen, aby spolu se dvěma dalšími muži dohlížel na řádný chod kolínského tržiště. Hned následujícího roku zasedl opět mezi obecní starší, právě tak jako opět stanul v čele cechu sladovníků. I v létech 1498, 1499 a 1500 jej nalézáme mezi obecními staršími a byl i v roce 1499 cechmistrem. Bohužel, náš klíčový zpravodaj o těchto aktivitách – radní manuál zachycující události pro léta 1494 až 1500, nás pro další léta opouští. Před rokem 1500 nemůžeme opomenout ani aktivity tohoto kolínského Krčína v souvislosti s městským obecním rybníkem. Ten byl právě v letech 1494 buď nově vybudován, či zásadně rozšiřován, aby poskytoval městu vyšší příjem. Již u onoho menšího skandálu s hrou v kostky padl návrh, aby se hráči podíleli na „spuštění rybníka“, že by jim za to mohli vrátit zabavené peníze. V roce 1495 se konala dokonce na kolínské radnici porada o tom, jak co nejlépe využít obecní rybník. Mezi účastníky nacházíme i Jakuba Krčína. Ten byl dokonce jmenován mezi „ouředníky nad rybníkem“. O jeho významném postavení svědčí i to, že byl vybrán spolu s dalšími třemi měšťany.
O vzrůstu společenského postavení Jakuba Krčína svědčí i skutečnost, že mu byl v roce 1509 udělen erbovní list králem Vladislavem Jagellonským. Kolínský měšťan byl takto povýšen do šlechtického stavu. Původní erb tvořil obrázek zeleného papouška na modrém štítu, klenot čili ozdoba na přílbě byla tři pštrosí pera, bílé, červené a zlaté barvy. Součástí tohoto povýšení bylo i povolení, aby se Jakub Krčín psal s přídomkem „z Jelčan“…

Vložil: Adina Janovská