Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Famózní průvodce Skotskem z pera mladého českého historika, navíc po stopách populárního seriálu Cizinka

21.04.2020
RECENZE Famózní průvodce Skotskem z pera mladého českého historika, navíc po stopách populárního seriálu Cizinka

Foto: Facebook

Popisek: Cizinka: Natáčení v malebném Skotsku

Jan Hrdina (*1980) vystudoval historii a klasickou archeologii na Filozofické fakultě MU v Brně a vzdělání si rozšířil studiem historie na University of Groningen v Nizozemí. Specializuje se na starší dějiny Británie, zejména Skotska, antiku a rané dějiny středověku. Je autorem knihy Skotsko – Země dávných tajemství a stejnojmenného seriálu Českého rozhlasu, který vznikl podle prvního vydání knihy. Z angličtiny přeložil knihu MacBeth – velekrál skotský. Jako odborný korektor se podílel na překladech knih z francouzštiny a němčiny. Krajské Listy.cz měly díky nakladatelství Cosmopolis možnost číst jeho novinku Skotskem po stopách seriálu Cizinka.

Lásku ke Skotsku lze spatřovat v mnoha velmi zajímavých oblastech. Vášeň pro ostrovní známky mají bezesporu filatelisté, jelikož se jedná o překrásné emise, navíc často dostupné v mnoha proměnných. Dále je to zednářství, jelikož Skotský ritus starý a přijatý je tím nejrozšířenějším, a konečně máme na mysli obdivovatele historie a krajiny. Sem patří například Outlander, britsko-americké televizní drama založené na knižní sérii Cizinka od spisovatelky Diany Gabaldon.

Kam patří autor, neumíme zcela přesně určit. Domněnky by samozřejmě byly… A je to první zajímavá věc, která nás napadla. Hrdinova kniha je fakticky nepřekonatelná, má obrovský potenciál pro další rozpracování, obsahuje desítky nádherných snímků. Absentuje jediné: jakákoli bližší informace o autorovi. Je skutečně podivuhodné, že se nenašel ani malý odstavec o muži, který má knihu na svědomí. Jsme si ovšem téměř jistí, že jeho upozadění bylo plánované, jelikož v téhle knize jde především o látku: o Skotsko.

 

Netradiční průvodce po Skotsku (je jednou ze čtyř zemí konstituční monarchie Spojeného království Velké Británie a Severního Irska) je podle nakladatelství určený nejen pro milovníky oblíbené knihy (posléze seriálu) Cizinka. Poznáte dramatické okolnosti jakobitských povstání, jejich příčiny i důsledky, dozvíte se, jak fungoval skotský klanový systém, odhalíte osudy historických osobností, známých také ze seriálové ságy Cizinka, a to včetně skutečného Jamese Frasera. Navštívíte oblíbená seriálová místa a odhalíte kouzlo skotských tradic. Kniha s bohatým obrazovým doprovodem je uceleným průvodcem po Skotsku, jeho dějinách a kultuře.

Ačkoli se v anotaci několikrát objeví odkaz na Cizinku, berte tento známý seriál jako vedlejší dějovou linku. Hrdinova kniha především konturuje souvislosti. Neapeluje, dokonce ani neradí. Ve velkých uvozovkách řečeno: autor se snažil předestřít Albu (gaelština nenazývá Skotsko jako Skotsko) jako vývojový posun od Normanů (vpád do Anglie je připisován roku 1066 a legendární bitvě u Hastingsu) přes Jakobitské povstání, často opomíjené v hodinách dějepisu na českých školách, až po přípravu (na starost ji měl skutečně Walter Scott) návštěvy krále Jiřího IV. ve Skotsku v roce 1822.

Autor svou knihu rozdělil do tří sourodých částí. Navíc logických. První se zabývá historickými mezníky, druhá lidmi a tradicemi (Cameron, klany, Fraser z Lovatu, whiskey, zvěř, tartan, jezero Loch Morar...), třetí pak místopisem. Příslušná pasáž Hrdinova bedekru je okouzlující a nadchne i cestovatele s prstem na mapách.

Skotskem po stopách seriálu Cizinka je koncepčně skvěle zvládnuté dílo, abnormálně bohaté na informace po jazykové i fotografické stránce, jež zaslouží pozornost nejen laiků, ale i učňů, tovaryšů, mistrů...

Vložil: Zdeněk Svoboda