Svoji online, tak zvanou bačkorovou premiéru si odbyl první hollywoodský trhák. Jsou Trollové průlomem? Premiéry Pavla Přeučila
16.04.2020
Foto: CinemArt (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)
Popisek: Hlavní postavičky ´Trollů´ - Poppy a Branch - zjišťují na mapě, kolik dalších hudebních království ještě existuje
FOTO, VIDEO Na Velký pátek potěšila společnost Universal všechny rodiče malých dětí svým velikonočním dárkem. Vypustila do světa jeden z nejočekávanějších animáků letošního roku, ´Trollové: Světové turné´, který byl původně určen do kin. První film Trollové z konce roku 2016 vydělal 155 milionů dolarů na domácím trhu a 347 milionů v celosvětovém měřítku, přičemž jeho rozpočet byl ´jen´ 130 milionů dolarů. Noví Trollové se tak stali prvním filmem, který měl místo velkolepé premiéry v kinech tak zvanou ´bačkorovou´ premiéru, jak tomu někdy říkají Američané.
Přestože drtivá většina velkých filmových studií se rozhodla v důsledku celosvětové pandemie koronaviru premiéry nejočekávanějších trháků odložit na konec léta, na podzim, nebo dokonce až na příští rok, šéfové Universalu jdou proti proudu. Film Trollové: Světové turné je tak k dispozici v digitální formě na Amazon Prime Video, Apple TV, Xfinity, Vudu, Google Play, Fandango Now a YouTube. Za 48 hodinový přístup ale zaplatíte 10,99 dolarů, což je sice více, než kolik byste dali v kině, ale Universal argumentuje tím, že doma v bačkorách se na film může podívat celá rodina, nebo klidně neomezený počet diváků.
Rodiče jásají nadšením
Přestože Universalu poněkud kalí radost celkem očekávaná aktivita pirátů, kteří nelenili a už několik hodin po premiéře se objevily upirátěné kopie na příslušných serverech, rodiče neskrývají nadšení. Na Twitteru i Facebooku se objevily jejich obdivné komentáře a slova díků za uvedení filmu ve streamu, a Trollové se stali největším hitem Velikonoc. Rodičovské tweety zmiňují, že nachystali svým ratolestem filmový svátek se vším všudy. Se svojí kreativitou se pak pochlubili na sociálních sítích.
Američtí rodiče, pro které není deset doláčů taková rána (u nás to vyjde na cca dva a půl tisíce), připravili o Velikonocích svým dětem domácí kino se vším všudy. Foto Twitter
Jistý otec nelenil a vytiskl pro celou rodinu unikátní vstupenky s cenovkou 19,99 dolarů a do obýváku si nechal přivézt skutečná křesla z kina. Jedna z maminek se na Twitteru pochlubila, že děti dostaly u vstupu do pokoje s televizí kyblík popcornu, láhev coly a v barvách vytisknutý obrázek jedné ze scén filmu. Virus, nevirus, někteří rodiče dokonce uspořádali u příležitosti premiéry filmu velkou party pro své sousedy a jejich děti, v jejímž závěru prošli všichni improvizovanou pokladnou, kolem pultíku s popcornem, bonbony a dalšími pochoutkami do domácího kina. Řeknete si, no jo, Američané, ale nedivte se, všechny tyhle karantény (stejně jako ty internety) už lezou na mozek asi každému. A co z toho má Universal Pictures? Nic moc, podle předběžné zprávy společnosti Box Office Mojo film vydělal v neděli ráno přes 1,8 milionu dolarů.
Další domácí velikonoční kino... Foto Twitter
Spousta dobré muziky
Nemám moc ve zvyku věnovat své recenze animovaným filmům, i když jsou jakkoliv úspěšné, ale tady musím udělat výjimku. Už jen z toho důvodu, že jiných premiér je jaksi zatím citelný nedostatek, takže jsem neodolal a film také zkouknul. Nejprve o čem to vlastně je. Příběh začíná v trollí osadě, kde se znovu setkáváme s Poppy (Anna Kendrick). Ta se v době, která uběhla od prvního filmu, stala z princezny královnou a vesele vládne svým poddaným v rytmu popové hudby a tance. Spolu s kámošem Branchem (Justin Timberlake) však zjišťují, že svět je mnohem větší, než si mysleli a jejich popové království má slušně velkou konkurenci.
Hlavní hrdinové příběhu - Poppy (s hlasem herečky Anny Kendrick, kterou mohou diváci znát z hudební komedie Ladíme či ze Stmívání - hrála Jessicu) a Branch, kterého namluvil slavný zpěvák a herec Justin Timberlake
Na Zemi totiž žije několik dalších trollích kmenů, vyznávajících úplně jiné hudební žánry, jako rock, funk, klasik, techno či country. Vládne jim královna Bárbra (Rachel Bloom), snažící se prosadit rock jako ten jediný správný hudební žánr. Bábra se drze vydává na misi, během které chce všechny ostatní hudební žánry zničit a používá k tomu magickou kytaru se šesti strunami, z nichž každá ovládá jiný žánr hudby. Poppy s Branchem jí v tom musí stůj co stůj zabránit a vydávají se spolu se svými přáteli do ostatních zemí, aby sjednotili Trolly k boji s Bárbrou.
Velkolepá show se spoustou legrace
Přiznám se, že takhle pestrobarevný film se vidí málokdy a na pohled jde fakt o neskutečně živou hudební podívanou. Akorát mám obavy o trochu psychicky labilnější děti, zda přežijí bez úhony diskotékové blikání světel, provázející většinu masových hudebních představení. Nicméně děj letí příjemně rychle kupředu a jak říká klasik, the show must go on. Ve filmu nechybí řada vtipných scén, které dětský divák potřebuje jako sůl, včetně ukázkové jazzové scény, nebo hiphopových trollích dětiček na začátku filmu.
Hlavní padoušice Bárbra se svým otcem, kterého namluvil Ozzy Osbourne
Hudebním scénám jednoznačně vévodí příjemný hlásek Anny Kendrick a stranou samozřejmě nezůstává ani Justin Timberlake. Ve filmu se střídají všechny možné hudební žánry a vedle dvou hlavních představitelů tak zaujmou mladé i starší diváky i hlasy hudebních hvězd jakými jsou Mary J Blige, Kelly Clarkson či Sam Rockwell. A že se jedná opravdu o dobrou společnost potvrzuje i přítomnost Ozzyho Osbourna, který se zde představuje v roli Trashe, otce královny Bárbry.
Animace na jedničku
Dlouho jsem žádný animák neviděl, a tak mne zaujala i perfektní sladěnost hlasů jednotlivých postav s jejich animací. Zejména je to vidět u Anny Kendrick a Justina Timberlaka, kteří si střihli pár opravdu vynikajících hudebních čísel. Trochu zvláštně na mne působilo rozdělení filmu do dvou rovin, z nichž první sleduje osudy hlavních postav a ta druhá, vedlejší, jednoho z trollů, hledajícího svoji dávno ztracenou rodinu. Pro dospělého poněkud nadbytečné, ale děti se určitě nebudou starat o to, co tam dělá jakási další postava a jak to s ní dopadlo. Důležité je pro ně, že se dobře baví.
Toto je očividně country království
Dočkáme se ještě nějaké online premiéry?
Ve vzduchu nyní visí otázka, zda se i další studia budou inspirovat zatím bezprecedentním krokem Universalu a nasadí své filmy do online distribuce. Osobně jsem toho názoru, že spíše ne, protože od televizních diváků jim určitě nekápne tolik, jako od návštěvníků kin. Přestože v USA se nyní potýkají s nejhoršími dopady pandemie na celém světě, studia trvají na svých kinopremiérách a jejich datech. Jen tak stručně, co bychom měli očekávat ještě v letošním roce.
Bude mít Mulan, de facto hraná verze animáku, nic víc, nic míň, premiéru v červenci? To je otázka, na níž odpoví koronavirus
Pixar trvá na kinopremiéře svého hudebního, animovaného filmu Soul už 19. června. Stejně tak očekávaný film Tenet Chritophera Nolana si drží datum 17. července. Na 24. července je plánována premiéra remake filmu Mulan od studia Disney a na 14. srpna je připravena premiéra Wonder Woman 1984. 18. září má vtrhnout do kin The King's Man, Černá vdova od Disney se Scarlett Johansson se chystá na 6. listopadu, nejnovější bondovka Není čas zemřít drží datum 12. listopadu, Godzilla vs Kong 20. listopadu a pokračování Top Gun: Maverick je nachystáno na 23. prosince.
Vložil: Pavel Přeučil