RECENZE Paměti přírodního léčitele jako strastiplná jízda 20. stoletím
19.04.2020
Foto: Youtube / repro
Popisek: Ivan Trojan jako Jan Mikolášek ve snímku Šarlatán
Slavný léčitel vypráví poutavou formou svůj strhující životní příběh. Bylinář Jan Mikolášek (1889–1973) zažil lesk i bídu rakouské monarchie, pracoval ve službách arcivévody Ferdinanda d’Este a okusil frontové zákopy první světové války. Kniha vychází současně s finišem filmu Agnieszky Hollandové Šarlatán (2020), jehož širokou distribuci zastavila pandemie koronaviru.
Po vzniku Československa se stal podnikatelem v tehdy netradičním léčitelském oboru. Během německé okupace se musel vypořádat s nevítanými návštěvami vysoce postavených nacistů ve své ordinaci a unikl také ze spárů obávaného pražského gestapa, kterému předvedl své léčitelské schopnosti u lékařské zkoušky. Hitlerův tajemník Martin Bormann byl výsledkem Mikoláškovy léčby doslova ohromen.
Věhlas úspěšného léčitele se rychle šířil a brzy jej začali vyhledávat také lidé z řad umělců a politiků. Občas žádali o radu i samotní lékaři. Mezi jeho slavné pacienty patřili např. arcibiskup Josef Beran, prezident Antonín Zápotocký, nebo dokonce anglický král Jiří VI. Jan Mikolášek byl úspěšný a bohatý, ale musel překonávat mnohé nástrahy, závist spoluobčanů a také svádět neustálý boj s úřady. Po válce se stal trnem v oku komunistům. Ti neměli pro jeho ´léčitelství´ žádné pochopení.
Poprvé vycházejí komplet
Mikolášek sepsal své paměti v padesátých letech a desítky let nemohly vyjít. Nyní vycházejí poprvé (nakladatelství Mladá fronta) v tomto rozsahu a čtenáře dokážou rychle vtáhnout do děje. Přinášejí i zajímavý pohled do praxe přírodního lékařství.
Co na knize nejvíce oceňujeme, to je zcela přímá forma vyprávění. Jan Mikolášek v něm líčí truc (1. světová válka), přepych, s nímž se setkal u šlechty (například ve východních Čechách), stejně jako rozporuplnost bobtnajícího komunismu, který stál de facto u konce jeho věhlasné kariéry. Zejména válečné období, z něhož se snažil všemožně a pochopitelně vykroutit, naznačuje přímočarost a touhu po životě (bylinkář se zařekl, že během bitev ani jednou nevystřelí). Mikolášek svým způsobem demaskuje vlastní život, nepřikrášluje události, byť možná některé vynechává. K tomu stačí pročíst doslov.
Kniha je nádherná také v detailech a doslova láskyplném přístupu k bylinám. Čtenáře bezesporu zaujmou i historky, v nichž řada pacientů nevěřila Mikoláškových schopnostech a jala se testovat jeho důvtip a znalost. Lidská moč byla nahrazena kozí a podobně. V knize narazíte na mnoho osobností a událostí, což z ní dělá ojedinělé svědectví o uplynulém století. Nezbytné je upozornit také na bohatou obrazovou přílohu.
Osmdesát procent.
Vložil: Zdeněk Svoboda