Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sám jsem sakra ´senior´, ale zapnout ČT3? To na Kavkách nevědí, že první punkeři už jsou v penzi... Premiéry Pavla Přeučila

09.04.2020
Sám jsem sakra ´senior´, ale zapnout ČT3? To na Kavkách nevědí, že první punkeři už jsou v penzi... Premiéry Pavla Přeučila

Foto: Dave

Popisek: Kultovní seriál Červený trpaslík se vrací 12. dubna. Ten ale na ČT3 nenajdeme...

FOTO Pokud jste se těšili, že už brzy vyrazíte do kina na nějakou tu premiéru, tak si nechte zajít chuť, a to nejdříve do léta. Producenti odložili většinu premiérových filmů až na konec léta, na podzim či dokonce až na příští rok. Příliš růžově to nevypadá ani s televizními seriály. Natáčení nových se zastavilo a těch, které už byly připraveny do distribuce, není tolik, jak jsme byli zvyklí v minulých letech. Zastavily se postprodukce, některé očekávané seriály dokonce předčasně končí, protože chybí natočit zbývající díly. Přesto většina streamovacích platforem přichází v dubnu s pár zajímavými kousky, a právě na ty vás chci pozvat.

Určitě mi dáte za pravdu, že díky streamu je opravdu na co koukat. Existují stovky filmů a seriálů které nám v uplynulých měsících či letech unikly, a možná vás nabídka těch nejnovějších inspiruje, abyste se podívali třeba znovu na jejich předchozí řady. Vyberou si jak děti, tak jejich rodiče a třeba i prarodiče.

Pro koho vlastně vysílá ČT3?

Tady mi to nedá a musím se zastavit u jedné novinky České televize a tou je program ČT3, určený seniorům. Dramaturgie tohoto vysílání nejspíš považuje všechny seniory za senilní staříky a stařenky, ustrnulé v jakési pravěké bublině a nabízí jim televizní tvorbu z pořádně zaprášených archivů, pocházejících převážně z éry hlubokého socialismu. Sám už patřím do sakramentsky seniorského věku, ale když jsem shlédl nabídku programu ČT3, v životě by mne nenapadlo na něj přepnout.

 

Televarieté více než čtyřicet let staré, více než čtyřicetkrát viděné, pro 40+? Patrně s horečkou čtyřicítkou :-)

Stejně jako spousta mých vrstevníků sleduji především filmové a seriálové novinky, miluji dobrodružství, napětí, romantiku i sci-fi či fantasy. Nic z toho ČT3 nenabízí. Místo toho nabízí omšelé a stokrát reprízované pořady, které jsou i pro mnohé seniory spíše úsměvné, než aby jim ukrátily dlouhé chvíle, které nyní musí trávit doma. Mám spoustu přátel ve stejném seniorském věku a mezi nimi skutečně není ani jeden, který by ČT3 sledoval. Není to zvláštní? I proto si myslím, že některé ze seriálů, které jsem dnes do nabídky vybral, zaujmou i diváky seniorského věku.

Červený trpaslík

12. dubna na Dave (patrně nutno stáhnout, až budou k dispozici české titulky)

Patří mezi ně i tahle klasika, od jejíž premiéry uplynulo 32 let, tudíž ji pamatují i lidé, kteří se dnes dostávají do onoho seniorského věku. Tenhle seriál patří určitě k tomu nejlepšímu z britské komediální tvorby všech dob. Samozřejmě, mohl bych vzpomenout břitký humor Monty Pythonů, nebo sérii Jistě pane ministře, ale Červený trpaslík je úplně z jiného soudku a po delší odmlce se k nám vrací se svou 13. sérií, či spíše pidisérií v podobě slušného celovečeráku o stopáži půl druhé hodiny. Těšit se můžete na staré známé, objeví se tak Craig Charles, Chris Barrie, Danny John-Jules, Robert Llewellyn a další.

 

Lister, android Kryten, Kocour a hologram Rimmer

Děj se odehrává na palubě mamutí těžařské vesmírné lodi Červený trpaslík, zkoumající měsíce planety Saturn. Osud si s její posádkou ošklivě pohrál a celá, až na jednoho člena zahynula. Přežil pouze Dave, nejobyčejnější človíček na palubě a jeho Kocour. Dave se probouzí z hibernace po třech milionech let a za společníky má jen podivnou bytost, která se vyvinula z jeho kočky, dementní počítač, který přišel o svou inteligenci, a holografickou simulaci jednoho z mrtvých členů posádky. Připravte se na to, že s touhle společností zažijete nejen spoustu dobrodružství, ale především pořádnou srandu.

Siren

Od 2. dubna na Freeform (na HBO GO)

Také tenhle seriál, který se k nám vrací se svou již třetí řadou, patří mezi ty, které jsem si docela oblíbil, i když nějakými nadšenými recenzemi se zatím pyšnit nemůže. Odehrává se v městečku Bristol Cove, které se proslavilo díky legendě, podle níž zde kdysi vystupovaly na břeh mořské panny a tu a tam se sblížily s lidmi natolik, že to mělo i následky v podobě zvláštních potomků. Do městečka přichází tajemná dívka, z níž se vyklube mořská panna a po letech se znovu rozpoutá boj mezi mořskými bytostmi a lidmi. Mořské panny a panicové se snaží získat zpět své území, a přitom někdy bohužel vystupují jako nelítostní mořští dravci.

 

Mořské panny bez slané vody dlouho nevydrží (vpravo hlavní hrdinka Ryn v podání Eline Powell, která se také mihla ve Hrách o trůny; jako skoro každý herec) 

V seriálu nechybí napětí, tajemství či dobrodružství a myslím si, že právě tyhle atributy mu získaly spoustu příznivců. Po trikové stránce mu lze jen těžko něco vytknout, mořské holčiny jsou povedené a tvůrci si vyhráli i s dialogy, které stupňují všudypřítomné napětí. Seriál se k nám dostává prostřednictvím HBO, a i jeho minulé řady můžete zkouknout například na HBO GO.

Na mušce

Od 12. dubna na BBC America (na HBO GO)

Tenhle seriál, pro mnohé diváky známý pod názvem Killing Eve, si právem získal miliony diváků na celém světě patří asi k nejvýraznějším novinkám v seriálovém světě. První řada byla doslova fantastická a ta druhá si s ní, co se týče kvality, vůbec nezadala. Seriál je vystavěn na literárních podkladech Lukea Jenningse.

 

Sandru Oh (vpravo), která hraje Eve, znají mnozí čeští diváci ze seriálu Chirurgové

Hlavní postavou je Eve Polastri (Sandra Oh), slušně inteligentní žena, pracující v kanceláři bezpečnostní agentury, čímž začíná být pěkně znuděná, jelikož má zcela odlišné představy o tom, co to je být špionkou. Jejím protipólem je Villanelle (Jodie Comer), talentovaná, elegantní a profesionální vražedkyně, která lpí na luxusních věcech a přepychu, které jí její zaměstnání dovoluje. Akční thriller sleduje tyto dvě ženy ve hře na kočku a myš. Přestože většina společností termíny premiér svých seriálů odsouvala, BBC America tuto třetí řadu vypustila oproti plánu o dva týdny dříve.

Penny Dreadful: City of Angels

Od 26. dubna na Showtime (patrně nutno stáhnout, až budou k dispozici české titulky)

Seriál Penny Dreadful se k nám vrací po čtyřleté odmlce se svým spin-offem. Jak jsem tak sledoval odezvy seriálových žroutů, patří spíše mezi fajnšmejkrovské kousky, které si vychutnávají především příznivci hororů, démonů a tajemna. Tvůrčí štáb zůstal stejný a děj nás tentokrát zavede do Los Angeles v roce 1938, kde dojde k boji mezi božstvem Santa Muerte a samotným Ďáblem. Vše se odehrává 40 let po událostech, které jsme zažili v první řadě seriálu. V Los Angeles tak nějak dominuje mexická kultura a společnost, jíž vládne Santa Muerte, bohyně smrti.

 

Natalie Dormer jako démonka Magda

Sledujeme příběh detektiva Tiaga Vegy (Daniel Zovatto), známého například ze seriálu Fear the Walking Dead, prvního mexického policisty ve sboru losangeleské policie, jeho rodiny a jeho parťáka Lewise Michenera, řešících záhadné vraždy. To vše na pozadí mexicko-amerických vztahů, špionážních aktivit Třetí říše a rostoucího napětí, hrozícího výbuchem. Nejpřitažlivější pro diváky je nejspíše postava Magdy, charismatické a vychytralé démonky, která na sebe může vzít podobu, kohokoliv se jí zamane. Představuje ji totiž naše stará známá Natalie Dormer, kterou dobře známe ze seriálu Hra o trůny, kde ztvárnila postavu Margaery Tyrell.

Bosch

Od 17. dubna na Amazonu (patrně nutno stáhnout, až budou k dispozici české titulky)

A ještě stručně o dalších dvou seriálech, které by vám neměly uniknout. Prvním z nich je seriál Amazonu Bosch, jehož šestá řada se objeví na obrazovkách 17. dubna. V seriálu, jehož první řada měla premiéru už v roce 2014, sledujeme osudy samotářského detektiva Harryho Bosche (Titus Welliver; seriál je natočený podle skvělé detektivní série Michaela Connellyho), pořádného tvrďáka, který byl po svém služebním ´úletu´ suspendován, ale to mu vůbec nebrání, aby se nepouštěl do vyšetřování záhadné vraždy. Wellivera mohli diváci vidět například v seriálech Kravaťáci, Agenti S.H.I.E.L.D., nebo Zákon a pořádek. Fanoušky seriálu potěší, že už je schválena i jeho sedmá, závěrečná řada.

 

Harryho Bosche hraje herec Titus Welliver, a hraje ho skvěle

Papírový dům

Od 3. dubna na Netflixu

Tím posledním seriálem, který jsem vybral, je Papírový dům, který je k vidění od 3. dubna na Netflixu. Myslím si, že je mnohými diváky neprávem opomíjen, ale v záplavě jiných, možná i poutavějších seriálů není divu, že zůstával poněkud stranou - možná hraje roli i to, že je to seriál španělský. Nicméně jde o příběh, který byste si neměli nechat ujít.

 

Španělé vůbec nejsou špatní, nedávno běžela velmi povedená série Čas mezi šitím, která je tedy spíše pro dámy... Proč nedat šanci tedy i Papírovému domu?

Papírový dům běží na Netflixu od roku 2017 a nyní je k dispozici už jeho čtvrtá řada. Vypráví příběh záhadného El Profesora (Álvaro Morte), který naplánoval největší loupež v historii Španělska. S partou mimořádně schopných specialistů se rozhodl obsadit španělskou Královskou mincovnu a vytisknout si tam více než dvě miliardy eur. Roztáčí se kolotoč, kdy se musí vše podařit v naprosté izolaci, v obklíčení policie a s desítkami rukojmí, které mají zločinci na krku. Alespoň pro mne dost dobrá, neotřelá podívaná.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace