Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ježíškův ježíšek, Slavní Češi a Volání divočiny. Knihy, které stojí za přečtení

03.04.2020
Ježíškův ježíšek, Slavní Češi a Volání divočiny. Knihy, které stojí za přečtení

Autor: CinemArt

Popisek: Londonovo Volání divočiny bylo nesčetněkrát zfilmováno, naposledy letos s Harrisonem Fordem

Dnes nabízíme tři zcela odlišné tituly. Ježíškův ježíšek vyšel na konci minulého roku v nakladatelství Dauphin. Tvůrcem je Aleš Kaňka a jedná se o soubor krátkých povídek, které jsou někdy humorné a někdy méně, jak říká sám autor. Druhou publikací je legendární Volání divočiny, patřící mezi nejčtenější knihy světa, prvně vydané už v roce 1903. Poslední novinka se encyklopedicky a barvitě zaobírá šesticí slavných Čechů a jejich příbuzných.

Ježíškův ježíšek je souborem krátkých povídek v rozsahu od jednoho odstavce až po několik stran. Čtenář se v této próze setká jak s věcmi zcela reálnými, tak s volnou fabulací. Výňatek z pomyslného rejstříku tohoto titulu by mohl znít například takto: autobus, babysitting, Bůh, exkrement, fantom, hazard, indián, Ježíšek, klíče, kopretina, kopřiva, láska, medicína, nic, opilost, papež, práce, ptakopysk, Řecko, Sparta, úchyl, úředník, ucho, Zeus, zprávy.

Jde o prvotinu Aleše Kaňky. Ten, jak sám říká, měl odmalička potíže s psaním, především s jeho rychlostí. „Písmenka velice pečlivě obmalovával, a tak pravidelně opouštěl školu dlouho po svých spolužácích. Základku ještě jakžtakž zvládl, studia bohemistiky a lingvistiky ale z časových důvodů nedokončil. Vrhl se tedy na volnou tvorbu a po pětadvaceti letech kaligrafie vydává svou už první knihu,“ stojí vtipně na přebalu celé knihy.

Některé povídky jsou opravdu tak krátké, že zde můžeme pro představu uvést jednu celou s názvem Případ pro psychologa.

„Astrofyzik Libor snědl večeři. Po večeři se mu nelíbil špinavý příbor, a tak ho snědl taky. Snědl i kuchyňský stůl. Pak snědl celou kuchyň. Pak byt. Pak ženu a tři děti. Pak celou čtvrť, která vyhrála v architektonické soutěži O město krásnější. Protože kolem něj už nic nebylo, snědl svůj palec u nohy. Pak koleno. Ruku. Ústa. Oči. Játra a ledviny. Snědl se celý. Zvedl se mu žaludek a vyvrhl příručku Tajemství černých děr. Trochu se mu ulevilo. Pak ale Libor snědl i tu příručku. Byl to, vážení, případ pro psychologa.“

Dále je tu nové vydání Volání divočiny od Jacka Londona, které vychází v nakladatelství LEDA v edici Nejčtenějších knih světa.

Inteligentní a sebevědomý Buck, kříženec bernardýna a skotské ovčačky, si žije v rodině kalifornského soudce královsky – jenže v časech zlaté horečky je po silných psech sháňka, a zloděj Bucka zašantročí překupníkovi, který dodává psy na Daleký sever. V souboji se surovcem vybaveným těžkou holí nemá pes naději: je sice poražen, v duši ale nepodlehne. Když psímu spřežení jednou dojdou síly a bezcitný, tupý majitel Bucka zmlátí do bezvědomí, zálesák Thornton surovce zažene, poklekne vedle psa a drsnýma, laskavýma rukama hledá příznaky zlomených kostí… rozvíjí se hluboké, oboustranné přátelství a láska mezi člověkem a psem.

Volání divočiny, světově nejčtenější Londonova kniha, je skvělý dobrodružný román s bohatým, dramatickým dějem a sugestivně podanými povahami lidí a psů. A je to filozoficky založená kniha. To jsou důvody, proč neustále vyvolává vzrušený zájem čtenářů všech věkových kategorií.

Poslední novinkou je kniha Stanislavy Jarolímkové s názvem Slavní Češi a jejich blízcí. Tato kniha nabízí setkání se šest slavnými českými muži, jejichž jména sice patrně znáte a víte, čím zasáhli do historie našeho národa, ale autorka o nich v tomto titulu nabízí řadu méně známých zajímavých informací, které se týkají především jejich osobního života a lidí, kteří jim byli nejbližší. Ze zcela jiného úhlu se zde představí hrabě Karel Chotek, František Palacký, Antonín Dvořák, František Křižík, Emil Holub a Julius Fučík. Kniha je rovněž výborně ilustrovaná, graficky členěná a pro fajnšmekry nabízí i pestrou škálu použité literatury. Ta mimochodem zabrala skoro čtyři stránky, což svědčí o bohatosti zdrojů i informací. V neposlední řadě dodejme, že se titul nakladatelství Universum skvěle čte.

Vložil: Zdeněk Svoboda

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace