Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dopis pro krále je dobrodružné putování světem rytířů, kouzel a zrady. Premiéry Pavla Přeučila

02.04.2020
Dopis pro krále je dobrodružné putování světem rytířů, kouzel a zrady. Premiéry Pavla Přeučila

Autor: Netflix (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Partička adeptů na rytíře, hlavní hrdina Tiuri úplně vlevo

FOTO Televizní zábava zažívá zlaté časy. Děti se doma nudí a jejich rodiče už mají plné zuby katastrofických zpráv, které do nás hustí horem dolem všechna média. Sledovat je od rána do večera musí lézt na mozek každému, a tak není divu, že se chceme trochu odreagovat a alespoň trochu přijít na jiné myšlenky. A co je pro tyhle situace nejlepší? Samozřejmě nějaká ta romantika, dobrodružství, láska, pár kouzel a máme tady ten nejlepší druh zábavy pro celou rodinu – pohádku, která se dnes, nevím proč, řadí do žánru fantasy. Asi nejvíce televizní zábavy dnes dokáže nabídnout Netflix, který nedávno vyrukoval jako na zavolanou se zbrusu novým seriálem z tohoto žánru, Dopis pro krále.

I nelenil jsem a seriál zkouknul, i vzhledem k tomu, že jsem kdysi, tedy v roce 2009, absolvoval spolu se svojí tehdy třináctiletou dcerou stejnojmenný celovečerní film. Abych řekl pravdu, film mne tehdy moc nenadchl, a tak jsem byl zvědav, jak si Netflix s tématem poradí. A kupodivu, poradil si. Obával jsem se hlavně toho, aby se tvůrci nesnažili natahovat poměrně jednoduchý příběh do nekonečna, protože v původním filmu se podařilo nahustit prakticky všechno podstatné do hodinky a půl. Navíc pro českého diváka je seriál o to zajímavější, že jeho velká část byla natáčena u nás. Točilo se na řadě míst ve středních Čechách a určitě mnozí z vás poznají i hrady jako Zvíkov, Bouzov, Pernštejn, Kost či Křivoklát. Další natáčecí destinací byl pak Nový Zéland.

 

Hrad Bouzov si zahrál hlavní město království Dagonaut, samozřejmě za značné pomoci počítače

Slib, který změnil osud

Předlohou seriálu je populární dětská knížka nizozemské autorky Tonke Dragt, která za ni dostala řadu literárních ocenění. Ostatně tahle spisovatelka má za sebou řadu knížek fantasy žánru a s nadšením se věnovala i sci-fi. Samotný příběh sleduje osudy mladého chlapce Tiuriho (Amir Wilson), jemuž v předvečer dne, kdy se má stát rytířem, zcela změní osud setkání s umírajícím bojovníkem, který mu uloží nelehký úkol. Doručit dopis králi, dopis, na němž údajně závisí osud mnoha dalších království. Mladík úkol přijme, ale na úkor toho, že zklame své přátele a znemožní jim i sobě získání rytířského titulu.

 

Tiuri (šestnáctiletý Amir Wilson začal s herectvím před dvěma lety a již má dva velké zářezy; kromě hlavní role v Dopisu pro krále ještě další seriál, Jeho temné esence u HBO, kde si zahrál pro změnu druhou hlavní postavu) je jako rytíř dost neslavný, s mečem mu to nejde, jeho síla je ale v něčem úplně jiném...

Klasicky pojatá fantasy

Ač se věkem už přece jen blížím kmetské hranici, stále je fantasy jedním z mých nejoblíbenějších žánrů, a to jak v literatuře, tak ve filmu. Ono to má svůj důvod, všichni jsme tak nějak vyrůstali na pohádkách a fantasy je vlastně takovým jejich pokračováním pro dospělejší jedince. Jejich prostřednictvím se dostáváme do zcela jiného vesmíru, kde stejně jako v pohádkách máme přesně definováno zlo i dobro, kde stále ještě má své místo magie, kde zažíváme zcela nečekaná dobrodružství. Není to tak dlouho, co jsem viděl jiný, dlouho očekávaný seriál Netflixu, Zaklínač, a pokud bych měl srovnávat, Dopis pro krále mu může směle konkurovat.

 

Začínající herečka Thaddea Graham, která ztvárňuje Ionu, se opravdu narodila v Číně

Putování, při němž jde o život

Ten, kdo vyznává žánr fantasy stejně jako já, snad promine tvůrcům Dopisu pro krále některé nelogičnosti, mnohdy drhnoucí dialogy i nesourodou společnost hlavních představitelů, party budoucích rytířů, která je z rasového hlediska zcela nelogická. Je mi jasné, že dnešní seriál už se neobejde bez tmavších tváří, ale nacpat do středověké Evropy ještě Číňanku, to mne dostalo. Děj je zasazen do doby rytířů, čarodějů, králů a královen a hledat v některých scénách logiku, je zcela zbytečné. Na druhé straně je jasné, že tenhle žánr dává autorovi i tvůrcům seriálu obrovský prostor, ve kterém si mohou dovolit téměř cokoliv. Osou příběhu je putování Tiuriho královstvím, přičemž má v patách nejen smečku nelítostných hrdlořezů, vyslaných zrádným dvořanem, ale i partu svých bývalých přátel, kteří mu jdou rovněž po krku.

 

To je nám pěkné rodinkaření. Lavinii hraje Ruby Ashbourne Serkis, jejího otce... Andy Serkis, kterého celý svět zná jako Gluma - ono vůbec jeho nejslavnější role jako právě Glum v Pánu prstenů a Ceasar v Planetě opic spojuje počítač a maska :-). Chcete-li vědět, jak doopravdy vypadá, tento seriál nabízí unikátní možnost 

Casting se moc nevydařil

Je mi jasné, že tenhle seriál je určen především dětem, a proto v něm nehledám větší hloubku, na kterou jsme my dospělí tak trochu zvyklí. Dobrodružství se zaplétá a rozplétá, aniž by tvůrci využili prvků a momentů, které by stály za hlubší pohled. Cesta hlavního protagonisty se tak ztrácí v moři akcí, které s jeho dozráváním jako hrdiny vůbec nesouvisí. Nicméně, jak se říká, v pohádkách je možné všechno.

 

Největší fešák v seriálu je záporák jak noha, princ Viridian v podání Holanďana jménem Gijs Blom - pro tohoto herce, který se v šoubizu pohybuje již pomalu dekádu, je seriál průlomem

Co mne ale asi nejvíce v seriálu iritovalo, je brutální absence hezkých tváří, které do pohádek tak nějak patří. Pardon, je tu jediná výjimka, Lavinia (Ruby Ashbourne Serkis), odvážná a pěkná princeznička, která má sehrát v příběhu zásadní roli. Nevím, kdo dělal casting, ale ten výběr se fakt nepovedl. Pak je tady princ Viridian (Gijs Blom). Tenhle chlap buď neumí hrát, nebo by měl nafackovat tomu, kdo mu roli napsal, i tomu, kdo ho režíroval. Tak studený čumák jsem už dlouho neviděl. Jako hnusný zlosyn by alespoň trochu mohl projevovat své nízké pudy, ale on ne, on to řeší dlouhými, zádumčivými pohledy a zarputilým mlčením.

 

Tiuri zatím nedosáhl (tedy jeho představitel) na obsáhlejší profil na IMDB.com. I jeho narození jsme museli vyhledat jinde. Víme o něm ale, že je to prcek, měří pouhých 163 cm, vzhledem k věku se ale ještě může vytáhnout. Také jsme zjistili, že hovoří anglicky a arabsky, což něco trochu vypovídá o jeho původu. Lavinia je o šest let starší, je jí 22 let, a je - naštěstí pro seriál - taky ´malý pívo´, měří 165 cm. Ta už ale asi nevyroste

Zamilovala si Prahu

U Ruby Ashbourne Serkis (22) se trochu zastavím. Tahle vycházející hvězda, kterou jsme mohli vidět v poněkud mladším věku jako sličnou hobitku (nebo hobitici?) ve filmech Hobit: Neočekávaná cesta (2012) a Hobit: Bitva pěti armád (2014), se během natáčení u nás doslova zamilovala do Prahy. Vyznívá to z řady rozhovorů, které poskytla a v kterých se nikdy nezapomene a o našem hlavním městě zmínit. „Praha byla opravdu, opravdu nádherná. A protože jsme byli v Praze opravdu dlouho, bylo to skutečně úžasné… bylo to, jako bychom tam žili. A zažít tuto krásnou, pražskou atmosféru a samozřejmě i nádherné staré hrady, kde jsme točili, bylo opravdu úžasné,“ říká Ruby.

 

Adršpašské skály mohou vypadat, s trochou pomoci počítače, pěkně děsivě

Klasický pohádkový svět

Na druhé straně je samozřejmě i co chválit. Je tady co ke koukání, jak krásná novozélandská, tak česká krajina, naše historické skvosty. Kamera se dokáže vyřádit v panoramatických záběrech, hojně využívá dronů a nijak se netají tím, že se inspirovala Pánem prstenů Petera Jacksona. Produkce seriálu si dala opravdu záležet, působivé jsou trikové záběry i kostýmní výprava. Dopis pro krále je jedním z těch příběhů, kde je všechno tak nějak předem jasné, nečekejte nějaké zlomové zvraty, všechno jede ve své linii. Faktem je, že se drží původní předlohy a zatím se vyhýbá dnes tak populárním fantazijním klišé, jako jsou umělou mlhou pokryté smrduté bažiny, plné všelijakých potvor, draci dštící oheň a síru, sadistická mučení či nezbytné sexuální scény. Máme za sebou prvních šest epizod a příslib pokračování druhou řadou. Co je ale jasné, dětem se seriál určitě bude líbit. A možná i dospělým.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace