Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejen Bolek Polívka jede online. Kultura bojuje o život a streamuje. Premiéry Pavla Přeučila za časů koronaviru

26.03.2020
Nejen Bolek Polívka jede online. Kultura bojuje o život a streamuje. Premiéry Pavla Přeučila za časů koronaviru

Foto: Divadlo Bolka Polívky / repro (ostatní snímky v článku jsou z Facebooku)

Popisek: Bolek Polívka před svým divadlem, které začalo, zdarma, vysílat on-line. Vůbec se tak trochu zdá, že se Brno chytilo dříve než Praha... takže tam teď nuda nehrozí

FOTO Máme tady situaci, jakou prakticky nikdo z nás nezažil. Svět kolem nás se změnil doslova během pár dnů a karanténa uzavřela miliony lidí ve svých domovech. Jsou zavřené hospody, obchody a samozřejmě i všechna kulturní zařízení, jako kina, divadla, muzea či galerie. Hudební fanoušci přišli o své živé koncerty. Máme sice televizi, obrovskou nabídku streamovacích programů, mnozí se pustili do čtení dlouho odkládaných knížek, ale lidem chybí společnost, živé zážitky a přímý kontakt s umělci. Dá se tohle vůbec nějak nahradit?

Zatím se tak trochu improvizuje. Na tuhle pohromu nebyl nikdo samozřejmě připraven, a tak se hledají cesty, jak dostat kulturu k divákovi co možná nejrychleji a navíc živě. Má to i svou další stránku, umělci jsou přímo závislí na svých divácích, kteří je de facto živí. Jak se už nyní ukazuje, nelze jen tak zavřít divadlo či koncertní sál a poslat umělce, aby se šli napást někam na louku. Horečně se tedy hledají cesty, jak přitáhnout diváka, nabídnout mu zážitky, na které byl zvyklý, i když v poněkud jiné, digitální podobě a zároveň si zajistit alespoň nějaké ty příjmy. Zpočátku vystupovali hudebníci či herci tak trochu spontánně a zdarma. Ukázalo se ale, že lidé jsou ochotni platit i za zážitky zprostředkované internetem, a tak stále přibývá živých představení, na která si musíte zakoupit virtuální vstupenku.

 

„Už teď se můžete těšit na páteční vysílání s Bolkem Polívkou, Pavolem Serišem a Pavlem Čadkem!“ stojí na facebookových stránkách brněnského divadla, které si vyrobilo svůj speciální koronavirový vizuál. Divadlo Bolka Polívky vysílá stále zdarma, ale podpořit ho můžete ZDE

Čekají nás měsíce půstu?

Ve zlatých časech před Covidem-19 jsme byli zvyklí brát například návštěvu divadla jako společenskou událost. Oblékli jsme si to nejlepší, zašli si před představením do kavárny nebo na dobrou večeři a o přestávce během představení si dali sklenku šampáňa. Dneska sledujeme online divadelní představení v teplácích a pantoflích, s lahváčem u ruky. Jsme uzavřeni v ulitě své rodiny a možná nám chybí i reakce okolních diváků, jak jsme na ně byli zvyklí z divadel.

 

Rodina je rodina, takže Chantal Poullain jako bývalá Bolkova žena a matka jeho syna Vladimíra nemůže chybět...

Na všechno si ale musíme postupně zvykat a připravit se na to, že tenhle stav opravdu neskončí za týden, za dva, ale bude trvat klidně i celé dlouhé měsíce. Právě proto je tak důležité, aby se naplno rozjely nové formy kontaktu s diváky a nabídlo se jim více, než jim poskytují běžné televizní programy a streamy. Samozřejmě, bude nám chybět nezbytná socializace, na kterou jsme byli zvyklí, ale každý hudební či divadelní žánr má své skalní fanoušky, kteří si alespoň zprostředkovaný kontakt se svými idoly nedají ujít.

 

Pražské Divadlo pod Palmovkou vyrábí v době karantény i podcasty. Poslechněte si je na Soundcloud, Spotify, YouTube nebo YouRadio Talk. „Palmovkové podcasty jsou tu!“ píší. Nazvali je ´Palmovka plká´. Plká a tak trochu zachraňuje čest metropole 

Sociální sítě hrají prim

Nejrychleji na současnou situaci zareagovaly nejspíše sociální sítě. Objevil se doslova příval nejrůznějších pořadů, přenosů či záznamů z divadel, koncertů i virtuálních prohlídek galerií a muzeí. Virtuální prostor se ale otevřel nejen umělcům, online můžeme nyní sledovat odborné přednášky, autorská čtení, živé besedy na nejrůznější témata, masově se sdílejí nejrůznější rady, návody a zkušenosti, jak se nejlépe se současnou situací vypořádat. A nejen to, internet se stal i místem výuky, která na něm mnohdy alespoň zčásti pokračuje a pomáhá tak studentům. Nezapomíná se ani na sport, a tak jsou na sociálních sítích nebo na Youtube sdílena společná cvičení jógy, aerobiku a dalších aktivit, které je možné provozovat doma, a to vše pod vedením známých sportovců a cvičitelů.

 

A ještě Palmovka v Libni, kde snad, doufejme, ještě přebývá hravý duch Boudníkův a Hrabalův 

 

Kde tedy najdete online programy?

Především, jak už jsem zmínil, jsou to sociální sítě, zejména u nás nejrozšířenější Facebook. Tam najdete například stránku jako Kultura online.

Dalším vodítkem vám může být informační portál o událostech v kultuře, kde najdete také sekci kultura online.

Velmi aktivní je v tomto směru společnost Mall.cz, která na své internetové televizi spustila projekt Kultura žije, v němž se představují především hudební a divadelní soubory.

Pokud budete hledat další kulturní akce, mrkněte se i na stránky svých oblíbených divadel či hudebních uskupení, zpěváků a interpretů, kde najdete aktuální informace o jejich programech.

  

Mnohá divadla nezahálejí

Jejich představení sice probíhají bez přítomnosti publika, ale diváky představují všichni u televizních obrazovek, počítačových monitorů či tabletů a telefonů. Tak například Divadlo Bolka Polívky přišlo s projektem Bolek na síti a jeho představení najdete online na Facebooku každou středu a pátek v 18:30. „Těšit se můžete nejen na pokračování Čtení ke kafi, ale do vysílání se zapojí i další umělci spojení s Divadlem Bolka Polívky – Pavol Seriš, Mariana Chmelařová, Ondřej Klíč, Michal Chovanec, Chantal Poullain a samozřejmě také principál Bolek Polívka,“ uvádí za pořadatele Vladana Drvotová.

 

Pražský hudební klub Lucerna Music Bar se zapojil do MallTV

Podobně se zapojilo i další brněnské divadlo Husa na provázku, z kterého můžete živě sledovat například čtení Dekameronu v podání známých herců. Na zmíněném portálu MallTV si můžete už nadcházející sobotu, 28. 3. 2020 v 19:55, vychutnat live stream divadelní hry Společenstvo vlastníků, v podání divadelního souboru Vosto5 v režii Jiřího Havelky. Divadlo Mír pak přichází se svou troškou do mlýna v podobě online přenosů improvizační show Tři tygři, s níž uskupení obvykle objíždí štace nebo vyprodává ostravský klub Heligonka, kde Tygři nejčastěji působí. Sledujte Tygry na jejich YouTube kanále. Nezahálejí ani herci z pražského divadla Pod Palmovkou se svým předčítáním z pokladů klasické literatury. Tvůrci plánují střídat dopoledne pro děti a odpoledne pro dospělé.

 

Legendární PSH, čili Peneři strýčka Homyboye, obecně hrají málo, takže jejich streamovaný koncert bude, troufáme si říci, velký zásah

Kde najdete online hudbu

Je to například Lucerna Music Bar, který ve spolupráci s MallTV vysílá ze svých prostor živé koncerty známých kapel a zpěváků. Ve čtvrtek 26. 3. večer běží živý stream ze společného koncertu kapely Noisy Pots a zpěvačky Kaia Brown. Hned den poté, 27. 3., potěší fanoušky hip-hopu v živém streamu skupina PSH. Sobotní večer 28. 3. pak můžete strávit u živého koncertu skupiny Mňága a Žďorp. Do online koncertů se zapojil i známý houslový virtuos Pavel Šporcl, který uvádí své živé Koncerty z obýváku, které najdete ZDE. První koncert minulý týden byl na jeho stránce na Facebooku zdarma a na ty další si mohou diváci zakoupit elektronické vstupenky.

 

Pavel Šporcl ze svého obýváku. Není to laciné, online vstupenka stojí 1 200,-; ale u klasiky jsou takové ceny zřejmě běžné 

Nechybí ani muzea a galerie

Své brány otevírají i ty nejprestižnější kulturní instituce na světě, jako muzea a galerie, do kterých se můžete vydat prostřednictvím virtuální prohlídky rovnou z pohodlí domova. U nás je to například Galerie DOX, Galerie Rudolfinum nebo Národní galerie. Například Galerie Rudolfinum nabízí prohlídku výstavy belgického umělce Michaëla Borremanse The Duck a videoprojekci dalšího Belgičana Davida Claerbouta Olympia. 

 

Pod heslem ONLINE přináší Galerie Rudolfinum komentáře k dílům z ´probíhajících´ výstav Michaël Borremans The Duck (na snímku Markéty Černé) i David Claerbout Olympia, k tomu videa a také soutěže o katalogy i plakáty, klikněte SEM. Na Facebooku Artparku už také spustili KLIK - výběr z online edukačních projektů pro děti, mládež i dospělé

Na internetu zpřístupnila své sbírky i Národní galerie Praha a na YouTube má vlastní kanál NGP, na kterém lze najít rozhovory s umělci či kurátory. Podobně nabízí virtuální návštěvu na své výstavy i Muzeum hlavního města Prahy. Navštívit ale můžete i ty nejznámější galerie a muzea světa, jako newyorské Guggenheimovo muzeum, které si můžete prohlédnout díky virtuálnímu projektu platformy Google Arts & Culture. Navštívit můžete i těžce zkoušenou Itálii, kde na vás čeká například virtuální prohlídka renesanční perly Florencie, Galerie Uffizi. Obdobně jsou zpřístupněny prostřednictvím projektu Google Arts & Culture.i sbírky známého pařížského muzea Orsay, galerie v Louvre či Tate Gallery a British Museum v Londýně.

 

Florentská Galerie Ufizzi skrývá mnoho pokladů, tenhle ale budete určitě znát - Botticelliho Zrození jara, také se mu říká Zrození Venuše. ZDE si můžete prohlížet jeden nádherný obraz za druhým

Nudit se tak rozhodně nemusíte

Jak se zdá, nabídka kulturních zážitků a událostí rozhodně nebude tak fádní, jak se zprvu zdálo. Kulturní zařízení neustále své nabídky rozšiřují a přicházejí i se zbrusu novými formami. Myslím si, že kdo chce, ten si určitě tu svou parketu najde. A pokud ne, pořád jsou zde ještě knížky, protože například Městská knihovna v Praze dnes nabízí zdarma více než 1700 titulů v elektronické podobě, a to v různých formátech vhodných ke čtení na počítači, mobilu nebo v elektronické čtečce.

 

Vložil: Pavel Přeučil