Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dykovi, Affleck i Vin Diesel online. Koronavirus jako příležitost pro přechod k digitálnímu světu. Týden v kultuře

23.03.2020
Dykovi, Affleck i Vin Diesel online. Koronavirus jako příležitost pro přechod k digitálnímu světu. Týden v kultuře

Foto: Youtube / repro

Popisek: Kultura se masově přesouvá na internet a výběr je široký, od světových premiér až po divadelní představení. Mrkněte třeba na komedii Bláznivý Petříček divadla La Fabrika, s Táňou a Vojtěchem Dykovými

FOTO Pandemie koronaviru zasáhla celý svět a samozřejmě postihla i odvětví, které pro nás znamenalo zábavu, relaxaci a příležitost vyrazit s přáteli nebo jen ve dvojici do společnosti. Kultura ale neumírá, kultura žije a v současné době nabízí zcela nové příležitosti.

Filmoví fanoušci, mezi které se počítám, přišli o možnost užívat si velké filmy na velkém plátně, s velkolepým zvukovým doprovodem, a musíme se spokojit s televizní obrazovkou. Nicméně má to i své světlé stránky. Ušetříme nekřesťanské peníze za nějaké to dvouhodinové posezení v křeslech multiplexů a samozřejmě i horentní sumy za kornouty popcornu s lahvičkou koly.

Doslova nápor diváků zažívají v současné době streamovací platformy, jako Netflix, iTunes, Amazon, Disney+ a další, stejně jako internetové a satelitní televize. Zkrátka bez nějaké té filmové zábavy bychom v karanténě nejspíš nepadli za oběť koronaviru, ale nekonečné nudě. Samozřejmě, lidé se dokážou bavit doma i jinak, což je vidět například na enormním zájmu o prezervativy, které jsou leckde vyprodané stejně jako paralen, ale televize zůstává tím hlavním zdrojem zábavy a dobře to vědí i šéfové a producenti velkých filmových společností.

 

Animák Frčíme (Onward) už bude k dispozici na Disney+ 3. dubna

Animák Frčíme (Onward) už bude k dispozici na Disney+ 3. dubna; imdb.com

Hollywood má dilema

Například v Hollywoodu probíhají v současné době horečná jednání, co s premiérovými filmy, které byly připraveny k nasazení v kinech a nyní leží v šuplících, a peníze za tržby, které by měly přinést nejen navrácení nákladů, ale pochopitelně i nějaké ty zisky, jsou v nedohlednu. Producenti už ale začínají chápat, že tahle pandemie jen tak rychle neskončí, a hledají cesty, jak alespoň něco z peněz, vložených do realizace filmů, dostat zpátky. Začínají se objevovat zprávy, že některé společnosti se rozhodly uvolnit své premiérové kousky streamovacím službám, a to mimo běžné předplatné, ale za zvláštní jednorázové poplatky, které by cenově víceméně kopírovaly vstupné do kina. Je to samozřejmě jedna z cest, ale je tu jedno velké nebezpečí, kvůli kterému se někteří producenti zdráhají k tomu přistoupit. Jakmile totiž vypustí premiérový film online, zmocní se jej piráti, rázem bude k dispozici na nejrůznějších pirátských serverech a finanční zisk půjde prudce dolů.

 

Betty Gilpin v akčním thrilleru Lov (The Hunt)

Betty Gilpin se stává lovnou zvěří v akčním thrilleru Lov (The Hunt); imdb.com

Piráti mají pohotovost

Například minulý týden vzrostlo pirátské stahování filmů a seriálů o celých 165 procent a dá se očekávat, že bude ještě narůstat. Je to způsobeno zejména tím, že děti a dospívající jsou doma na neplánovaných prázdninách, a právě tyto věkové skupiny patří k nejpilnějším stahovačům. Stahují se především oscarové filmy, na které třeba nebyl čas jít do kina, nebo si je pustit v televizní premiéře. Zájem je i o filmovou klasiku, na kterou v běžném životě nebyl moc čas, a nyní, když jsou celé rodiny často odkázány jen na televizi, přicházejí jí na chuť. To všechno ale s sebou nese i jisté problémy. Jedním z nich je mnohých lokalitách klesající rychlost internetu, protože jedou naplno streamovací služby a současně i stahování filmů. To představuje obrovské objemy dat, na které nejsou někteří poskytovatelé internetového připojení připraveni.

 

Dřív, než bylo v plánu, můžeme vidět zítra i Bena Afflecka ve sportovním dramatu Cesta zpátky (The Way Back) coby někdejší basketbalovou naději Jacka Cunninghama, který se vrací na svou alma mater jako trenér

Dřív, než bylo v plánu, můžeme vidět i Bena Afflecka ve sportovním dramatu Cesta zpátky (The Way Back) coby někdejší basketbalovou naději Jacka Cunninghama, který se vrací na svou alma mater jako trenér. Už zítra; imdb.com

Netflix snižuje kvalitu

Na tuto situaci už reagoval například Netflix, který snižuje rychlost a kvalitu přenosu svých filmů a seriálů, aby zachoval svým předplatitelům hladké fungování internetu. Karanténa uvěznila ve svých domovech miliony lidí v celé Evropě a internetová síť zažívá dosud nepoznané přetížení. Omezení je zatím oznámeno na 30 dní, ale už dnes je jasné, že se bude muset nutně prodloužit. K podobným opatřením budou muset nejspíš přistoupit i další streamovací služby. Odborníci nevylučují, že v případě masivního přetížení sítí by mohlo docházet k jejich pádům, a to by byla tak trochu katastrofa.

 

Nejnovější pokračování Hvězdných válek Star Wars: The Rise of Skywalker je rovněž k dispozici už nyní; imdb.com

Kino v domácí pohodě

Musím se ale vrátit k tomu, jaké příležitosti nám současná situace nabízí, co se týká filmové zábavy. V prvé řadě nám nabízí úplně jiné podmínky a pohodlíčko, než v kinosálech multiplexů. Doma se můžeme pohodlně usadit do křesla, otevřít si lahvinku dobrého vína, hodit do mikrovlnky pytlík popcornu za dvacku, kuřáci si mohou dopřát oblíbené cigárko a ponořit se do onoho báječného filmového světa. Za nějakých 150 korun měsíčně si můžete dopřát tisíce filmů, z nichž jste určitě neviděli ani jedno procento. Lidem, uvězněným v karanténě, vycházejí vstříc i mnohé streamovací platformy a online videopůjčovny, které nabízejí nejrůznější slevy, a u některých si můžete užívat měsíční filmovou nadílku jen za jednu korunu.

 

Tenkrát podruhé

Do kina si klidně zaskočte rovnou ve svém obýváku. Třeba na Moje kino LIVE: Spolu doma v kině, které dnes večer zve na francouzskou romantickou komedii Tenkrát podruhé; imdb.com

 

Nabídka uspokojí každého

Patří mezi ně například česká televizní služba Lepší TV, která vám za onu jednu korunu zajistí až do konce dubna, a podotýkám, bez jakýchkoliv závazků, kompletní nabídku 114 televizních stanic včetně premiových kanálů, jako je HBO GO. Tahle služba navíc funguje nejen na smart televizorech, ale i na mobilech, tabletech a počítačích, a umožní vám i vstup do videotéky. V podobném duchu postupují například i u HBO GO, kde si můžete užít celý týden plnou nabídku zdarma ve zkušební době, a pokud máte třeba prémiové předplatné iDnes, dostanete k tomu ještě zdarma celý měsíc. Satelitní televize DigiTV, která se v těchto dnech přejmenovala na Telly, uvolnila pro své zákazníky na celý měsíc kompletní nabídku programů včetně prémiových, jako je HBO, Cinemax atd. Noví zákazníci získají tuto nabídku dokonce na celé tři měsíce. Až do konce března pak satelitní televize Skylink a freeSAT zpřístupňují svým zákazníkům volný přístup na šest dětských TV kanálů, a vycházejí tak vstříc dětem v nedobrovolném domácím vězení.

 

Tajný agent

Vojtěch Vondráček a Anna Fialová ve hře klasika britské moderní literatury Josepha Conrada Tajný agent. I tohle přestavení pražského Divadla Na zábradlí můžete zhlédnout online; nazabradli.cz

Do kina s přáteli, ale z domova

Další z projektů pro českého diváka v karanténě se nazývá Moje kino LIVE: Spolu doma v kině. „Chceme přinést našim fanouškům sdílený divácký zážitek, podobný co nejvíc tomu, co nás baví a odehrává se běžně v kině. Čekají je úvody, reakce diváků, společnost přátel, a je to i způsob, jak mohou napřímo vyjádřit podporu danému kinu,“ říká Vojtěch Marek, koordinátor projektu a dramaturg kina Světozor. Spřátelená kina Aero, Bio OKO, Světozor z Prahy, Bio Central z Hradce Králové a Univerzitní kino Scala z Brna promítají dál, a to formou online streamu Moje kino LIVE. Diváci si koupí e-vstupenku do svého oblíbeného kina a s dalšími zhlédnou snímek, který kino nabízí v programu. Na film si musí vyhradit daný čas, sledují ho díky tomu pozorněji a bez pauz, stejně jako v kině. Projekce začíná denně od 20:00.

Se svou troškou do mlýna přispěla i internetová televize Mall.tv s rozšířenou nabídkou živých vysílání a záznamů pod heslem #kulturažije. Uvádí například záznamy představení z Divadla Na Zábradlí, derniéru Bláznivého Petříčka z La Fabriky s Táňou a Vojtěchem Dykovými, Černou díru Dejvického divadla, koncerty skupiny PSH nebo Zrní a mnoho dalšího.

 

Ivan Trojan v představení pražského Dejvického divadla Černá díra

Ivan Trojan v představení pražského Dejvického divadla Černá díra; dejvickedivadlo.cz

Filmové premiéry online

Zkrátka nepřijdou ani filmoví diváci, kteří se už nemohou dočkat filmových premiér. Některá studia se rozhodla pouštět své premiérové filmy do streamu mnohem dříve, než bylo obvyklé. Tak například úspěšný animák Pixaru Frčíme (Onward) už bude k dispozici na Disney+ 3. dubna. Na platformách Amazon, iTunes a Vudu dostanou diváci nečekané dárky v podobě premiér snímků Cesta zpátky s Benem Affleckem, superakčňáku Bloodshot s Vinem Dieselem nebo Birds of Prey - Podivuhodná proměna Harley Quinn, které budou ke shlédnutí už od zítřka 24. března.

Už teď je na těchto platformách k dispozici například akční thriller Lov nebo úspěšný horor Neviditelný a nejnovější pokračování Hvězdných válek Star Wars: The Rise of Skywalker. 10. dubna by se pak měl objevit ve streamu dokonce i nejočekávanější animovaný hit Trollové: Světové turné, který měl jít do kin až v polovině dubna. Tak by se dalo pokračovat samozřejmě dál a jednotlivá studia a produkce průběžně oznamují online premiéry svých filmů.

 

Už zítra si můžete pustit ve svém obýváku třeba superakčňák Bloodshot s Vinem Dieselem; kinovatra.cz

Problémy s dabingem

Bohužel v souvislosti s pandémií COVID-19 budou čeští diváci ochuzeni o spoustu premiérových filmů a seriálů, které byli zvyklí sledovat s českým dabingem, a budou se tak muset spokojit s titulky. Například česká verze HBO GO už oznámila, že nemůže vzhledem k aktuální situaci pokračovat v dabování televizních seriálů a filmů. „Vzhledem k současným obavám ohledně koronaviru Covid-19, se kterým se potýká Česká republika a celý svět, jsme se rozhodli pozastavit výrobu všech nových dabingových aktivit po dobu nejméně dvou týdnů,“ oznámila společnost. Podobně na tom budou nejspíš i další společnosti, poskytující digitální obsah s dabingem.

Jedno je ale jisté, o nové filmy rozhodně nepřijdeme a možná se dočkáme i toho, že se příležitosti, kterou nabídla současná epidemie, nabízet své novinky digitální formou, chopí i další společnosti a produkce. Jednou se možná dočkáme i toho, že novou bondovku si zhlédneme v den premiéry i online z pohodlí domova, i když to bude samozřejmě za příslušné vstupné.

 

Pavel Přeučil

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace